آنتی ویروس پادویش

3 دلیلی که چرا یاهو موفق نشد!

چرا یاهو موفق نشد

چرا یاهو موفق نشد؟ طبق گزارش ها، بیشتر از 90 درصد از کل جست وجوهای انجام شده در اینترنت توسط گوگل صورت می گیرد!

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت medium، کمپانی یاهو را همه ی ما که حداقل 2 دهه از عمرمان می گذرد می شناسیم. اگر به گذشته برگردیم، اغلب ما از یاهو مسنجر به عنوان یک پیام رسان و راهی برای پیدا کردن دوستان آنلاین جدید استفاده می کردیم.

 

چرا یاهو موفق نشد؟

به نظر بسیاری از کارشناسان اواخر دهه 90 و ابتدای دهه 2000 میلادی، زمان اوج این کمپانی بود. همه ی کاربران علاوه بر استفاده از پیام رسان یاهو مسنجر، از موتور جست وجوگر یاهو نیز استفاده می کردند.

چه اتفاقی باعث ریزش به یک باره طرفداران و کاربران یاهو و سرازیر شدن آن ها به سوی کمپانی گوگل شد؟

در ادامه به 3 دلیلی که چرا یاهو موفق نشد، خواهیم پرداخت.

در ابتدا نگاهی به تاریخچه ی کمپانی یاهو می اندازیم. یاهو در سال 1994 توسط جری ینگ (Jerry Yang) و دیوید فیلو (David Filo) بنیان گذاری شد. آن ها یکی از پیشگامان توسعه اینترنت در دهه 1990 میلادی در دنیا به شمار می آمدند.

در همان دهه، این کمپانی به سرعت توانستیک موتور جست وجوگر قدرت مندی که می تواند تواند تمام نیازهای کاربران را برطرف کند را به وجود آورند. در آن زمان، کمپانی یاهو تنها یک موتور جست وجوگر نبود، یاهو سرویس های یاهو میل، یاهو weather، یاهو نیوز، یاهو finance، یاهو دیکشنری و چند سرویس دیگر به کاربران ارائه می داد که تا آن زمان رقیبی و معادلی نداشت!

 

عدم داشتن برنامه بلند مدت و جامع یاهو

در اوایل سال 2000 میلادی قبل از به وجود آمدن  وب سایت های متعدد، یاهو پربازدیدترین وب سایت در اینترنت به شمار می آمد. اینکه چرا یاهو به گوگل باخت، دلایل بسیاری دارد. مهمترین دلایل کنار گذاشته شدن یاهو توسط کاربران، اشتباهات بسیار زیادی بود که این کمپانی مرتکب شد.

این کمپانی تصمیمات اشتباه زیادی را گرفت که منجر به از دست رفتن سهام این کمپانی در طی اواسط دهه 2000 میلادی شد. شکست یاهو حتی به از دست دادن سهام این کمپانی ختم شد. این کمپانی در سال 2017 میلادی به دو قسمت تقسیم شد. کمپانی ورایزن Verizon نصف سهام کمپانی یاهو را به قیمت 4.48 میلیارد دلار خریداری کرد و و مابقی سهام کمپانی یاهو بین این کمپانی و کمپانی  AliBaba علی بابا تقسیم شد.

بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که کمپانی یاهو دیگر فرصتی برای بازگشت به دنیای تکنولوژی ندارد و آینده را برای این کمپانی مبهم می دانند.

بسیاری نیز بر این باورند که این کمپانی ممکن بود بارها ورشکسته شود و کنار گذاشته شود. شاید باور نکنید اما در سال 2020، یاهو یکی از 10  سایت پربازدید در دنیا به شمار می آمد، اما شاید به هیچ وجه هیچ گاه نتواند رتبه نخست پربازدیدترین وب سایت را همچون گذشته از آن خود کند چراکه گوگل این مسیر را از آن خود کرده است. با این حال می خواهیم نگاهی به 3 دلیلی که چرا یاهو دیگر نمی تواند رتبه نخست برترین موتور جستجوگر را از آن خود کند را مورد بررسی قرار بدهیم.

 

به نظر من یاهو هیچ گاه یک برنامه بلند مدت و جامع برای خود نداشت. وقتی که بنیانگذار های یاهو تصمیم به وجود آوردن موتور جستجوگر یاهو گرفتند، آن ها تنها دانشجویان دانشگاه استنفورد بودهند و دیدی زیادی در خصوص آینده کمپانی نداشتند.

بیشتر بخوانید  خداحافظی یاهو مسنجر با دنیای پیام رسان ها

یاهو قبل از کمپانی گوگل به وجود آمد. آن ها اساس موتور جستجوگر های گوگل را پایه‌گذاری کردند.

نکته جالب این است که بنیانگذاران کمپانی گوگل هم چون یاهو، در دانشگاه استنفورد تحصیل می کردند. در سال 1994میلادی، اینترنت به شکل امروزی وجود نداشت و اینترنت در ابتدای راه بود. گرچه در همان زمان تعداد ولی سایت ها کم نبود اما زیاد هم نبود.

در آن زمان، پیدا کردن وب سایت ها با موضوعات متفاوت کار بسیار دشواری بود. بنابراین ایده بنیان گذاران یاهو برای به وجود آوردن یک موتور جست و جوگر در ابتدا به [به راهنمای جری و دیوید برای شبکه جهانی وب] و  بعد به اسم [موتور جستجوگر یاهو]  نتیجه داد. موتور جستجوگر یاهو در مدت زمان بسیار کوتاهی توانست وب سایت ها را بر اساس موضوعات مختلف برای کاربران دسته بندی کند و بهترین نتایج را برای کاربران به نمایش بگذارد.

عدم داشتن یک برنامه بلند مدت و بهبود یافته تر، باعث شد که در سال 2003 به بعد، یاهو به سراشیبی سقوط رانده شود. کمپانی گوگل در سال 2003 میلادی پیشنهاد خرید یاهو به مبلغ 3 میلیارد دلار را داد که توسط یاهو پذیرفته نشد. 5 سال بعد ارزش یاهو به یک پنجم آن سال رسید!

 

عدم در نظر گرفتن و و بهینه سازی کردن نتایج موتور جستجوگر SEO

در 3 ژانویه سال 2000 میلادی، ارزش این کمپانی به 118 میلیون دلار رسید، اما یک سال بعد در همان زمان، ارزش این کمپانی 8 میلیون دلار شد!

گوگل که سرمایه گذاری بسیاری بر روی نتایج موتور جستجوگر انجام داد، موجب برتری این کمپانی شد!

یاهو تصمیمی برای بهینه سازی کردن نتایج موتور جستجوگر نداشت و این تصمیم باعث شد که گوگل نتایج بهتری را نسبت به موتور جستجوگر یاهو به کاربران نشان بدهد. الگوریتم های گوگل نسبت به الگورتیم های موتور جست وجوگر یاهو، دقیق‌تر شدند و این یک نقطه عطی برای پیشی گرفتن از یاهو برای گوگل شد!

 

از دست دادن فرصت های طلایی توسط یاهو

این کمپانی به موفقیت های بسیاری رسیده بود. فرصت های بسیاری برای ارتقء این کمپانی وجود داشت که نه تنها هیچ کدام از این فرصت‌ها به نتیجه نرسید، بلکه به ضرر یاهو نیز تمام شدند.

در آن طرف، گوگل از آن فرصت ها به خوبی استفاده کرد. برای مثال همانطور که در ابتدا گفتیم کمپانی هایی مثل گوگل و حتی مایکروسافت تمایل به خرید کمپانی یاهو داشتند که با نظر مخالف یاهو مواجه شدند.

در سال 1998 میلادی، لری پیچ ( Larry Page) یکی از بنیان گذاران گوگل، پیشنهاد خرید الگوریتم موتور جستجوگر یاهو را به مبلغ 1 میلیارد دلار امروزی داد که توسط یاهو  نادیده گرفته شد.

در سال 2002میلادی، یاهو به گوگل در توسعه موتور جستجوگر این کمپانی کمک کرد. در اواسط دهه 2000 میلادی، گوگل درخواست خرید یاهو به مبلغ 3 میلیارد دلار را ارائه داد که دوباره با نظر مخالف یاهو همراه بود.

بالاخره در سال 2006 گوگل توانست لقب برترین موتور جستجوگر را از آن خود کند و تا به امروز برترین موتور جستجوگر باقی مانده است.

طبق گزارش های انجام شده بیش از 90 درصد جست و جوهای انجام شده در اینترنت توسط موتور جست وجوگر گوگل انجام می شود که سهم یاهو هر روز کاهش پیدا می کند!

 

 

 

منبع: medium 

 

 

در ادامه در مجله خبری زوم تک بیشتر بخوانید:

چرا ما نمی توانیم بدون گوشی‌های هوشمند دیگر زندگی کنیم؟ دلایل آن چیست؟

نوستالژی؛ گوشی های که با باطر قلمی کار می کردند

مزایای عدم استفاده از فضای مجازی را بشناسید!

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : 3 دلیلی که چرا یاهو موفق نشد!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *