در چنین روزی تایتانیک به دریا انداخته شد؛ چرا پس از 109 سال، تاینانیک هنوز در دریا است؟

تایتانیک

در چنین روزی تایتانیک به دریا انداخته شد. در 10 آوریل ( 21 فرودین) این کشتی به دریا انداخته شد، اما در 15 آوریل، برای همیشه غرق شد.

به گزارش زوم تک به نقل از وبسایت history، کشتی به یاد ماندتی غول پیکر RMS تایتانیک امروز مورخ 10 آوریل برابر با 21 فروردین، به دریا انداخته شد. این کشتی تنها پس از 5 روز از به دریا انداخته شدن به دریا، در اواسط مسیر خود در پی برخورد به یک کوه یخی، غرق شد.

ساخت کشتی تایتانیک در سال 1912 به اتمام رسید. این کشتی غول پیکر از بندر ساوت‌همپتون واقع در ناحیه جنوب شرقی انگلستان به دریا انداخته شد؛ مسیر نهایی تایتانیک بندر نیویورک ایالات متحده آمریکا بود. مسئولان اپراتور تایتانیک با وجود دریافت اخطارهای بسیاری از دیگر کشتی‌های حاضر در اقیانوس اطلس شمالی مبنی بر وجود کوه‌های یخ بسیار در این مسیر، این هشدارها را جدی نگرفته و در نهایت با برخورد به یک کوه یخی عظیم‌الپیکر، بدنه این کشتی دچار آسیب‌های جدی شد.

 

همه چیز کشتی تایتانیک RMS Taitanic

غرق شدن تایتانیک به سرعت صورت نگرفت. به دلیل نشتی که در بدنه تایتانیک به‌وجود آمده بود، مدت زمانی طول کشید که اپراتور و ناخدا این کشتی متوجه آسیب جدی‌ای که به بدنه تایتانیک وارد شده است، بشوند. طبق گزارش‌ها، از 2240 نفر مسافر و خدمه این کشتی، 1500 نفر جان خود را از دست دادند؛ از این حادثه به عنوان بدترین تراژدی تاریخ کشتی‌نوردی در عصر معاصر یاد می شود. البته حادثه غرق شدن تایتانیک تنها موردی نیست که انسان‌های بسیاری جان خود را از دست دادند؛ حادثه غرق شدن تایتانیک الهام بخش بسیاری از فناوری‌های جدید، قوانین دریایی و حتی فیلم‌ها و کتاب‌های بسیاری شد.

یکی از مهم‌ترین دلایل غرق شدن این کشتی و جان باختن بسیاری از افراد در این حادثه، سهل انگاری سازندگان این کشتی در فراهم آوردن تجهیزات نجات در دریا در هنگام بروز حادثه بود. پس از این حادثه، قوانین مهم دریانوردی مهمی وضع شد؛ از این تغییرات می‌توان به الزام تهیه تجهیزات نجات در دریا اشاره کرد، که خود بعدا منجر به حادثه دلخراش دریایی دیگر شد.

مسافرانی که در این کشتی غول پیکر سوار بودند، متشکل از 3 گروه بودند؛ فرست کلس، سکند کلس و ترد کلس، در این حین، برخی از مسافران افرادی بودند که به آرزوی زندگی بهتر در آمریکا، سوار تایتانیک شده بودند. طبف گزارش‌ها، به دلیل کمبود قایق‌های نجات و سایر تجهیزات مورد نیاز، افراد فرست کس تایتانیک 44 درصد شانس بیشتر برای نجات پیدا کردن داشتند. دیگر افراد از گروه‌های دیگر از شانس بسیاری کمتری برای نجات پیدا کردن برخودار بودند؛ برخی از آن‌ها به دریا پریدند که اغلب آن‌ها به دلیل سرما بیش از اندازه « -2 درجه سلسیوس» آب دریا جان باختند.

 

چرا تاینانیک از دریا بیرون آورده نمی‌شود؟

پرسش‌های بسیاری در خصوص « عدم تمایل کشورها برای بیرون آوردن تایتانیک» مطرح شده است که موجب تعجب بسیاری از افراد نیز شده است. اینکه چرا بسیاری از کشورها، پس از گذشت سال‌ها از حادثه ناگوار غرق شدن کشتی تایتانیک، هنوز به فکر درآوردن تایتانیک از آب‌های اقیانوس اطلی نیفتادند؛ سنگینی و از بین رفتن شالوده اصلی کشتی تایتانیک است.

کشتی تایتانیک در زمان بزرگ‌ترین کشتی و ابرسازه ساخت بشر بود که در آن زمان وجود داشت؛ البته تایتانیک دیگر لقب بزرگ‌ترین کشتی تفریحی ساخت بشر را با خود یک نمی‌کشد و در مقایسه با بزرگ‌ترین کشتی تفریحی امروزی، از ابعاد بسیار کوچک‌تری برخوردار است. بیرون آوردن تایتانیک ناممکن نیست، اما به سادگی هم ممکن نیست! بیرون آوردن کشتی‌ای که شکوه و جلال را روزی با خود یدک می‌کشید، نیازمند هزینه گزاف و تلاش بسیاری است که به نظر نمی‌رسد تابه‌امروز کشوری به فکر آن افتاده باشد.

 

تنها بازمانده تایتانیک

هم چنین، کشتی تایتانیک، پس از سال‌ها در زیر اقیانوس ماندن، دیگر نشانی از وضعیت سابق خود ندارد؛ بسیاری از افراد به دلیل طلاها و دیگر وسایل باارزش موجود در تایتانیک، آن قطعات و وسایل را از کشتی جدا کرده‌اند؛ گفته می‌شود، معماری اتاق‌هایی خاصی که برای افراد فرست کلس در نظر گرفته شد، بی‌نظیر بوده است. هم چنین این کشتی، پس از برخورد با کوه یخ، تقریبا از وسط نصف شد که بیرون آوردن هر یک از تکه‌های این کشتی را دشوارتر می‌کند.

 

سن آخرین بازمانده کشتی تایتانیک، در هنگام بروز این حادثه تنها  2 ماه بود؛ وی در سن 96 سالگی در 31 ماه می سال 2009 از دنیا رفت. Millvina Dean، تنها بازمانده کشتی تایتانیک از این حادثه، به عنوان یکی از ناگوارترین حوادث بشر یاد کرد. وی در سال 2002، نمایشگاهی با همین مضمون در لندن برگزار کرد. وی از معدود کسانی بود که توانست به همراه مادرش و 10 نفر دیگر در یکی از معدود قایق‌های نجات تاتیانیک فرار کند و زنده بماند.

تنها 706 نفر از خدمه کشتی تایتانیک توانستند از این حادثه نجات پیدا کنند و دیگر افراد سوار بر این کشتی من جمله کاپیتان تایتانیک « ادوارد جان اسمیت» جان باختند؛ کاپیتان تایتانیک پیش از آغاز سفر دریایی تایتانیک گفت بود:« تنها خدا می‌تواند چنین سازه عظیمی را غرق کند.» از نحوه مرگ کاپیتان اسمیت هیچ گاه اطلاعاتی پیدا نشد؛ برخی ادعا می‌کنند وی خود را دریا انداخت و برخی دیگر ادعا می‌کنند که وی در کشتی جان باخت، اما جسد وی هیچ‌گاه پیدا نشد.

تصاویری از تایتانیک پس از 109 سال از حادثه غرق شدن این کشتی را مشاهده می‌کنید:

 چرا تاینانیک از دریا بیرون  آورده نمی‌شود؟ چرا تاینانیک از دریا بیرون  آورده نمی‌شود؟

چرا تاینانیک از دریا بیرون  آورده نمی‌شود؟ چرا تاینانیک از دریا بیرون  آورده نمی‌شود؟

 

 

تایتانیک 2

پروژه ساخت کشتی تایتانیک 2 چند سالی است که کلید خورده است؛ این پروژه با سرمایه چند میلیارد دلاری میلیاردر استرالیایی با نام «کلایو پالمر» آغاز شد و قرار است کشتی لوکس تایتانیک که در سال 1912 پس از برخورد با یخ بزرگی در شمال اقیانوس آتلانتیک غرق شدبرای بار دیگر بازسازی کند. گفته شده بود که این پروژه تا سال 2018 به اتمام می‌رسد، اما پس از 9 سال از شرو ع این پروژه از سال 2012، هنوز این پروژه به اتمام نرسیده است.

 

 

منبه: history, technology

 

در همین موضوع در زوم تک:

« همه چیز درباره ی کشتی های کروز

« سامسونگ بزرگترین کشتی جهان را میسازد!

« بزرگترین کشتی تفریحی کشور در بندرعباس رونمایی می شود!

 

2/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : در چنین روزی تایتانیک به دریا انداخته شد؛ چرا پس از 109 سال، تاینانیک هنوز در دریا است؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *