مزایای عدم استفاده از فضای مجازی را بشناسید!

مزایای عدم استفاده از فضای مجازی

مزایای عدم استفاده از فضای مجازی را بشناسید! آیا می دانید اگر از گوشی های هوشمند و فضای مجازی استفاده نکنید، چه اتفاقات مهمی می افتد؟

به گزارش مجله زوم تک به نقل از وبسایت lifehack، از زمان پیشرفت روز به روز تکنولوژی و پا به عرصه گذاشتن فعالیت گوشی های هوشمند تا به امروز، تعداد کاربران فعال در برنامه ها فضای بخصوص در چند سال اخیر به طور چشم گیری رشد کرده است. طبق گزارش های صورت گرفته از جمعیت 7 میلیاردی فعلی کره ی زمین؛ حدودا نصف این جمعیت یعنی 3 میلیارد حسابی در برنامه های فضای مجازی دارند و در آن جا به فعالیت می پردازند. هم چنین گزارش ها حاکی از این است که هر کاربر در سراسر دنیا روانه حداقل  مدت زمان 1 ساعت و 40 دقیقه را در فضای مجازی در برنامه ی مورد علاقه اش یا دیگر برنامه ها یا وبسایت ها می گذارند. این زمان خارق العاده که مدت زمان کمی هم نیست می تواند در بسیاری از دیگر جاها بر روی دیگر کارها سپری شود؛ اما این وضعیت نشان دهنده ی فرهنگ اجتماعی جدید انسان ها و بعضا تجارتی است که بسیاری پرسود است!

 

مزایای عدم استفاده از فضای مجازی را بشناسید!

سپراندن این مدت زمان روزانه به این معنی نیست که الزاما استفاده از فضای مجازی برای شما خوب یا مفید است. گاها کار و فعالیت های تجازی برخی ها از کاربران مستقیم بسته به استفاده طولانی چند ساعته از فضای مجازی دارد، حداقل این طور خوب است که اگر هر روز از فضای مجازی برای زمان طولانی ایی استفاده می کنید، آخر هفته ها را بیخیال فضای مجازی و هر چیزی مربوط به آن بشوید به تعطیلات واقعی بروید!

در ذیل به این پرسش؛ فضای مجازی چگونه زندگی شما را خراب می کند، پاسخ می دهیم. با ما در زوم تک همراه باشید تا پاسخ این پرسش را خودتان بفهمید.

 

چرخه مقایسه کردن زندگی خود با دیگران را تمام کنید!

اگر بگوییم که نتایج دانشمندان و کارشناسان این را نشان می دهد که افرادی که بیشتر از برنامه های فضای مجازی استفاده می کنند و وفت بیشتری را در برنامه های فضای مجازی می گذرانذ، خودشان را بیشتر با دیگر افراد مقایسه می کنند، نباید تعجیب کنید چرا اکه شاید خودتان همین را قبلا با همین الان در خود حس می کنید. این مقایسه ممکن بین کسانی باشد که می شناسید یا بین کسانی باشد که اصلا آن ها را حتی یک بار هم در دنیا واقعی از دور ندیده اید! مقایسه زندگی تان یا هر چیزی مربوط به خودتان با دیگر افرادی که در دنیای مجازی می بینید، تاثیرات مهمی در شخصیت و رفتار شما دارد، از مهم ترین تاثیرات منفی مقایسه می توان به کاهش اعتماد به نفس یا از دست دادن عزت نفش اشاره کرد که گریبان گیر بسیاری از کاربران شده است.

برای شما یک مثال می آوریم، این طور تصور کنید که شما یک حساب اینستاگرامی دارید و کاربران فرند شما همه ازدواج کرده اند و در این خصوص تصاویری همیشه پست می کنند که در کنار همسر و فرزندانشان هستند، اگر شما هنوز مجرد باشید و همواره چنین مطالبی را در حساب اینستاگرامی خود دنبال کنید، به مرور زمان شما دچار کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس خواهید شد و چه بسا انزوا و تنهایی از مهم ترین عوارض جانبی کمبود اعتماد به نفس باشد. چنین اثرات جانبی ایی می تاند برای برخی از افراد به بیماری های افسردگی جدی ایی منجر شود که خطر جدی ایی به شمار می آید. شکستن این چرحه ناسالم و بعضا مضر و خطرناک با دور ماندن از برنامه های فضای مجازی به شما و دیگر کاربران این فرصت را می دهد بار دیگر از شر بسیاری از استرس ها و فشارهای ناشی از فضای مجازی و مقایسه های بی مورد خلاص شوید.

 

از حریم و اطلاعات شخصی و محرمانه خود حفاظت کنید

حقیقت این است که به اشتراک گذاشتن تصاویر و … از خود در برنامه های فضای مجازی به راحتی آب خوردن تبدیل شده است؛ در کسری از ثانیه هر کاربری می تواند هزاران عکس از خود در فضای مجازی و اینترنت به اشتراک بگذارد! درست که هدف ما با به اشتراک گذاشتن تصاویر و … برای در اتباط بودن با دیگر کاربران است، اما همه ی ما می دانیم که با این عمل ما از حریم شخصی خود می کاهیم و شاید آن را در معرض خطر نیز قرار می دهیم.

برای مثل، وبسایت ReputationDefender اخیر گزارش کرده است که آپدیت اخیر سیاست حفظ حریم خصوصی واتساپ، به این برنامه این اجازه را می دهد که دیتاهای خصوصی کاربران را با فیسبوک به اشتراک بگذارد!

بنابراین ، اگر نمی خواهید برنامه ایی هم چون فیس بوک به شماره گوشی هوشمند شما دسترسی داشته باشد، مطمئن شوید که هر 2 برنامه واتساپ و فیسبوک  را روی گوشی هوشمندتات نصب نکرده اید. بهتر این است که شما برنامه یک سم زدا شبکه های اجتماعی را نصب کنید که شامل حذف کردن برنامه ها و حساب های برنامه های فضای مجازی شما است. در این صورت بهترین اقدام را برای حفاظت از حساب های فضای مجازی تان را انجام بدهید.

بیشتر بخوانید  آموزش پرینت از گوشی و تبلت اندرویدی

رقابت  بی خود و بی جهت را تمام کنید

شاید از این حقیقت بی خبر نباشید که فضای مجازی گاه و بی گاه باعث رقابت و چشم رو هم چشمی بین افراد می شود! دلیل اصلی این اقدام این است که برای مثال پست های فیسبوکی یک کاربر باعث می شود که دیگر کاربران نیز پست بگذارند. واکنش و نطرات دیگر کاربران نسبت به پست های یک کاربر گاها موجب به وجود آمدن احساس هایی هم چون رقبات و حتی خشم نیز می شوند!

رقابت اگر سازنده نباشد به دردی نمی خورد و موجب افسردگی و اضطراب نیز می شود.

 

بجای هدر کردن وقت تان در فضای مجازی، شخصیت خود را با کتاب خواندن بهتر کنید

مطالعات نشان می دهد که هر چه بیشتر ما انسان ها در فضای مجازی وقت بگذرانیم، بیشتر مستعد افسرده شدن هستیم. علاوه بر این حقیقت تلخ، مدت زمانی که ما انسان ها در این سایتها و برنامه های فضای مجازی می گذرانید رابطه مستقیمی به احساس استرس یا عدم استرس مربوط می شود.

 

بر روی احساس نتوانستن خود غلبه کنید

نباید تعجب کنید که برنامه های فضای مجازی به گونه ایی طراحی شده اند که اعتیاد آور باشند و تا می توانند هم کاربران متفاوتی را از سراسر دنیا به خود جذب کنند و هم کاربران را تا جایی که می شود به سوی خود بکشاند تا زمان و ساعات بیشتری را در این برنامه های اعتیاد آور سپری کنند. اعتیاد به گوشی های هوشمند چیزی است که کمتر کسی درباره ی آن می گوید یا می نویسد، اما طبق گزارش های انجام شده کسانی که به گوشی های هوشمندشان و برنامه های فضای مجازی اعتیاد دارند، به خاطر اعتیاد معمولا گوشی های هوشمندشان را چک می کنند حتی اگر پیامی هم دریافت نکرده باشند. زمان هایی هم که آن ها بی دلیل و بی علت گوشی هوشمندشان را چک می کنند و یک دفعه پیامی را دریافت می کنند، هم چون استفاده از مواد مخدری، هورمون هایی در بدنشان ترشح می شود که باعث شادی و خوشحالی موقتی می شود!

اعتیاد به گوشی های هوشمند هم چون دیگر اعتیادها، در بسیاری از افراد مضرات و ضررهای فراوانی دارد. اگر فکر می کنید که ساعت و زمانی که با گوشی هوشمندتان در فضای مجازی سپری می کنید زیاد است و گاه و بی گاه بی دلیل گوشی هوشمندتان را برای دیدن نوتیفیکشن بررسی می کنید، احتمالا شما هم به این دستگاه ای هوشمند و فضای مجازی اعتیاد پیدا کرده اید؛ شاید وقت آن هم رسیده است که خود را به چالش عدم استفاده از فضای مجازی دعوت کنید تا بر احساس متکی بودن بر گوشی های هوشمند غلبه کنید!

 

دنیا و ارتباطات اجتماعی تان را که فراموش نکرده اید، یا به کل آن را فراموش کرده اید؟

همان طور که در بالا هم به آن اشاره شد، استفاده بی مورد و بیش از اندازه از گوشی های هوشمند و همین طور از فضای مجازی می تواند منجر به اعتیاد شود. هر چه قدر که ما انسان ها بیشتر از یک چیز استفاده کنیم یا بیشتر در یک جا زمان سپری کنیم، به مرور زمان به آن شی یا مکان عادت می کنیم و همیشه گفته اند که ترک عادت سخت است اما ترک عادت موجب مرض است! یکی از بدترین و مخرب ترین اثرات جانبی استفاده بیش از اندازه از فضای مجازی، فراموش کردن دنیا واقعی و تعاملات واقعی بین انسان ها است.

انسان ها هم برای زندگی و هم برای زنده ماندن به یک دیگر نیاز دارند و بدون یک دیگر، زندگی کردن برای همه انسان ها سخت تر می شود. بله، استفاده اصولی از فضای مجازی برای در اتباط ماندن با دیگر انسان ها برای همه ی ما خوب و مفید است، اما نبای فراموش کنیم که این ارتباطان مجازی نباید جایگاه تعاملات واقعی ما انسان ها را بگیرد.

 

مزایای عدم استفاده از فضای مجازی؛ زمان خود را هدر ندهید!

در ابتدای همین مطلب گفته شد که طبق تحقیقات انجام شده، حداقل زمانی که میانگین کاربران از سراسر دنیا تنها  در برنامه های فضای مجازی سپری می کنند، حدود 1.30 دقیقه تخمین زده شده است. البته ناگفته نماند که برخی از دیگر تحقیقات صورت گرفته این زمان را تا 3 ساعت در روز هم فرض کرده اند! زمانی که هر کس می تواند در جای درست برای پیشرفت و ترقی خویش استفاده کند!

 

نظر شما درباره ی مطلب مزایای عدم استفاده از فضای مجازی چیست؟ به نظر مهم ترین مزیت عدم استفاده از برنامه های فضای مجازی چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

بیشتر بخوانید:

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : مزایای عدم استفاده از فضای مجازی را بشناسید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *