پادویش

اعتراضات میانمار: یوتیوب نیز 5 کانال متعلق به ارتش میانمار را حذف کرد

اعتراضات میانمار

یوتیوب نیز 5 کانال متعلق به ارتش میانمار را نیز حذف کرد. ارتش میانمار از تیک تاک برای تهدید معترضین به مرگ استفاده می کند.

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت  gadgets.ndtv، یوتیوب متعلق به آلبافت (albaphet)،در پی کودتا در این کشور جنوب شرقی آسیا، پنج چنل شبکه های تلویزیونی که تحت مدیریت نظامی میانمار هستند که در یوتیوب فعالیت می کردند را حذف و مسدود کرد.

سخنگوی یوتیوب در مصاحبه ای با رویترز اعلام کرد که یوتیوب با توجه بهقوانین و ضوابط استفاده از یویتوب و پایبندی یوتیوب برای عاری بودن از هر گونه نشر خشونت، تصمیم به حذف چنل های مربوط به ارتش میانمار گرفتیم.

به گفته ی سخنگوی فیسبوک و یوتیوب؛ارتش میانمار قوانین و ضوابط این شبکه های مجازی را نقص کرده است.

 

اعتراضات میانمار

چنل های حذف شده توسط یوتیوب شامل شبکه ایالتی میان مار، MR TV ( متعلق به رادیو و تلویزیون میانمار) علاوه بر چنل متعلق به ارتش میانمار Myawaddy Media، MWD Vairiety و MVD Myanmar بود.

حذف صفحات متعلق به ارتش میان در فیسبوک و یوتیوب به دلیل هفته خونین سرکوب اعتراضات ضد کودتا ارتش میانمار صورت گرفت. در روز چهارشنبه ، به گزارش خبرگذاری سازمان ملل متحد، 38 نفر توسط شلیک مستقیم ارتش میانمار کشته شدند. متعرضان سعی کردند که محدودیت های حاکم علیه معتریضان را بشکنند که با واکنش خشن ارتش میانمار همراه شد.

ارتش میانمار در پی کودتایی با ادعا تقلب گسترده توسط دولت آنگ سان سوچی که برنده انتخابات نیز شده بود، کنترل کشور را 1 فوریه به دست گرفت. کمیسیون انتخابات میانمار می گوید در پی انتخابات این کشور در نماه نوامبر هیچ تقلبی صورت نگرفته است و همه رای ها شمرده شده اند، اما ارتش این کشور از رسانه ها تحت نفود خود برای توجیه قانونی کودتا و قانونی نشان دادن به دست گرفتن قدرت استفاده کرد.

 

سرکوب ارتش میانمار با استفاده از شبکه های مجازی

تمامی صفحات متعلق به خبرگذاری MR TV توسط فیسبوک در فوریه مسدود شدند. این در حالی است که پیشتر این صفحات توسط فرمانده ارتش ( هدایت کننده ارتشی های شورشی میانمار در حال حاضر) مین آنگ هلاینگ ( Min Aung Hlaing) بیش از دوازده افسر ارشد و سازمان دیگر را در این پلتفرم Myawaddy را در سال 2018 مسدود کرده بود.

چند روز پیش، فیسبوک تمامی صفحات متعلق به ارتش شورشی میانمار در اقدامی مسدود کرد، گرچه خود نیز توسط بونتا ( Bunta) در ماه فرویه مسدود شده بود.

البته تنها فیسبوک نیست که بر عملکرد صفحات متعلق به رسانه های تحت نفوذ ارتش شورشی میانمار نظارت جدی ای دارد، دیگر شبکه های مجازی هم چون اینستاگرام، توئیتر، یوتیوب و … نیز بر تمامی محتواها و سخنرانی های حاوی خشنونت و نفرت و درز مطالب دروغین توسط ارتش میانمار را با دقت بررسی می کنند.

بیشتر بخوانید  7 روش برتر برای رفع عدم کارکرد سابقه تماشای YouTube(یوتیوب)

پس از فیسبوک و اینستاگرام، یوتیوب نیز تصمیم گرفت که صفحات مربوط به ارتش میانمار را مسدود کند.

روئیترز در گزارش در روز پنج شنبه اعلام کرد که در پی نظارت های شبکه های مجازی بر اقدامات ارتش میانماری، سران ارتش میانمار از اپلیکیشن تیک تک (Tik Tok) برای ترساندن معترضین میانماری استفاده می کنند.

تیک تاک، پلتفرمی برای به اشتراک گذاری ویدیوهای کوتاه معمول با مضمون کمدی است.

 

نقش فیسبوک و یوتیوب در اعتراضات میانمار

فیسبوک می گوید ارتش میانمار در تلاش بود در پی مسدود شدن صفحات معتلق به ارتش این کشور، صفحات دیگری در این پلتفرم و اینستاگرام ایجاد کند که فیسبوک مانع از ایجاد تلاش های ارتش میانمار شد.

یوتیوب هم چون فیسبوک، با انتقاد محققان و گروه های جامعه مدنی به دلیل رویکرد بی خیال گرایانه این شبکه های مجازی در خصوص عدم واکنش برای مورد استفاده قرار گرفتن این پلتفرم های برای ترویج خشونت ، روبرو بوده اند.

در کشتار مسلمانان روهینگیایی که با سکوت غرب همراه بود، از فیسبوک برای دعوت برای اعمال خشونت و تجاوز به مسلمانان روهینگیایی استفاده گسترده می شود. فیسبوک یکی از عاملان اصلی در این کشتار شناخته شد.

روئیترز در گزارش اعلام کرد که ده ها چنلی که اطلاعات دروغین در خصوص انتخابات میانمار از آزادانه از طریق یوتیوب منتشر می کردند. در حالیکه اصلا خبرگذاری های رسمی ای نبودند و به ارتش میانمار تعلق داشتند.

گوگل اعلام کرد که ماه دسامبر، که 34 چنلی که در راستای اهداف سرکوب گرایانه ارتش میانمار در یوتیوب فعالیت می کردند را مسدود کرد. اعتراضات میانمار با خشونت همراه بوده است و موجب کشته شدن بسیاری از شهروندان این کشور شده است.

سازمان ملل متحد امیداوار است که اعتراضات میانمار با کنترل شبکه های مجازی به خشونت منتهی نشود.

به قلم خبرگذای روئیترز به نقل از وبسایت gadgets.ndtv

 

منبع: gadgets.ndtv

 

در ادامه در مجله خبری زوم تک بیشتر بخوانید:

حقایقی درباره یوتیوب که نمی دانستید!

فیسبوک برخی از صفحات مربوط به ارتش میانمار را مسدود کرد

اولین تلویزیون رنگی 65 سال پیش دنیا را متحول ساخت

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : اعتراضات میانمار: یوتیوب نیز 5 کانال متعلق به ارتش میانمار را حذف کرد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *