سال نو چینی؛ چه چیزی درباره ی فستیوال بهار چینی ها باید بدانیم؟

سال نو چینی

سال نو چینی؛ چه چیزی درباره ی فستیوال بهار چینی ها باید بدانیم؟ به دلیل این روز، بیشترین مهاجرت در کل دنیا صورت می گیرد.

به گزارش زوم تک به نقل از وبسایت خبری chinese new year، جشن سال جدید چینی ها فرارسیده است. بیش از 20 درصد از کل جمعیت دنیا سال نو چینی را جشن می گیرند. این تعطیلات؛ مهم ترین تعطیلات رسمی در چین و مهم ترین روز برای مردم چین است. در ادامه می خواهیم به 20 واقعیت جالب اشاره کنیم که درباره ی جشن سال نو چینی حتما نمی دانستید.

 

فستیوال بهار چینی

جشن سال نو چینی به فستیوال بهار چینی نیز مشهور است

چینی ها در چین؛ جشن سال نو را چون جی ( Chunjie 春节) یا فستیوال بهار می نامند. با اینکه در این زمان از سال در چین، هوا سرد و گاها برفی نیز است، اما چینی ها به پایان رسیدن روزهای سرد را جشن می گیرند. مردم چین فرارسیدن بهار و آنچه بهار به ارمغان می آورد را جشن می گیرند. بهار برای چینی ها زمان کاشت و برداشت محصولات و شروعی تازه برای زندگی به شمار می آید.

برخی ها سال نو چینی را سال نو قمری هم می خوانند؛ زیرا نه تنها در چین، بلکه در کشورهایی هم چوه 2 کره، ویتنام، تایوان و ویتنام نیز این سال نو جشن گرفته می شود و چون جشنواره بهار طبق تقویم قمری پیش می رود. که به معنای . .

 

 

یک زمان مشخص برای سال نو چینی وجود ندارد!

طبق تقویم قمری، جشن سال نو از اولین روز ژانویه آغاز و تا 15مین روز (وقتی که ماه کامل می شود) ادامه پیدا می کند. برخلاف تعطیلاتی هم چون کریسمس و روز شکرگذاری که در غرب برگزار می شود، وقتی می خواهید آن را با تقویم سنتی چینی محاسبه کنید ، تاریخ کاملا از پیش  تعیین شده است.

سال جدید چینی ها از 21 ژانویه آغاز و تا 20 فوریه ادامه خواهد پیدا کرد. در سال 2019، تعطیلات سال نو چینی از 5 فوریه آغاز شد. برای مشاهده لیست کامل تاریخ ها و رویدادها، تقویم سال جدید چینی را بررسی کنید.

تقویم سنتی چینی ها هنوز برای چین و چینی ها بسیار مهم و حائز اهمیت است، گرچه تقویم رسمی چین به تقویم قمری (میلادی) غربی هم چون دیگر کشور تغییر پیدا کرده است. هم چون تقویم و جشن های ایرانی، چینی ها نیز به جشن گرفن روزهای تاریخی و سنتی کشورشان پایبند هستند. بسیاری از چینی ها هنوز تاریخ تولد و سن شان را طبق تقویم سنتی حساب می کنند.

 

سال نو چینی؛ روزی برای شکرگذاری از خدایان است!

فستیوال بهار در چین، در حقیقت  روزی برای شکرگذاری از خدایان بوداییان بابت یک فصل  کاشت و برداشت خوب بود. برای مردمانی که در آن زمان اغلب به کشاورزی مشغول بودندن، کشاورزی و محصولات پربازده همه چیز به شمار می آمد. نه تنها خدایان، مردمان آن زمان چین حتی برای نیاکان پیش از خود نیز دعا می کردند. چینی ها با نیاکان خود نیز، هم چون خداها رفتار می کردند. (برای نمونه مولان را مشاهده کنید)

 

در مبارزه با شیاطین پیروز بشوند

می دانید برخی از مردمان بعضی کشورها بیشتر به افسانه ها باور دارند و برخی دیگر آن ها را تنها خرافاتی پیش نمی دانند. در یکی از افسانه های چینی، یک هیولا به نام نیان ( Nian 年) وحود داشت. چینی ها هر سال در جشن سال نو خود، دست به کار عجیبی می زنند. بیشتر چینی ها از دست شیاطین در خانه هایشان قایم می شدند، اما یک پسر بچه آنقدری شجاع بود که با ترقه به جنگ با شیاطین ترسناک برود. روز بعد آن اتفاق، مردم تصمیم گرفتند به مناسب زنده ماندن از دست شیاطین، زنده ماندن خود را با ترقه جشن بگیرند. به همین علت، ترقه بازی به بخشی از جشن سال نو میلادی چینی ها تبدیل شد.

 

آتش بازی سال نو چینی

بزرگ ترین جشن ترقه بازی در فستیوال بهار چینی ها صورت می گیرد

با توجه به افسانه نیان، ترقه بازی قرار است شیاطین و نیروهای شیطانی را بهراسند و بدشانسی از شر مردن چین به دور کند. به همین علت، مردم در شب سال نو چینی بیدار می مانند و در نیمه شب شروع به ترقه بازی می کنند. صبح روز بعد؛ مردم چین برای پاسداری از خوش شانسی و زنده ماندن از شر شیاطین، دوباره به ترقه بازی روی می آورند! البته در ایران نیز ترقه بازی رخ می دهد، اما با کشته و زخمی های بسیار.

در همان شب خانواده های چینی به منظور احترام به گذشتگان خود، پول های جعلی می سوزانند و شمس های طلا چاپ می کنند. هم چون مراسم کره ایی chuseok یا سنت مردگان مکزیکی ها، چینی ها نیز بر این باور هستند که با آمدن بهار نه تنها برای آن ها خوش شانسی می آورد، بلکه بهار برای نیاکان آن ها نیز خوش اقبالی می آورد.

 

(برخی اوقات غیر قانونی است)

به دلیل هشدارهای امنیتی در خصوص آلودگی هوا؛ بسیاری از شهرهای چین، آتش بازی خودسرانه را ممنوع کرده اند. بیشتر از 500 شهر چین نیز محدودیت هایی در این خصوص اعمال کرده اند.

اما هم چنان کمتر کسی است که بخواهد به این حرف ها گوش کند؛ و کار خودشان را می کنند. پایتخت چین «بیجینگ» آتش بازی را برای 13 سال است که ممنوع و غیرقانونی کرده است. این تصمیم به دلیل حفاظت از محیط زیست و کنترل آلودگی هوا در سال 2006 صورت گرفت.

اگر شما در این روزها در چین هستید، شما احتمالا صدای آتش بازی بسیاری را برای 3 روز متوالی خواهد شنید( شاید به 1 هفته هم برسد!)

 

 

فستیوال بهار؛ طولانی ترین تعطیلات در چین است

فستیوال بهار در حدود 15 روز طول می کش، اما تعطیلات از جشن سال نو شروع می شود، پس در مجموع 16 روز برای تعطیلات در نظر گرفته می شود. همچنین می توانید بگویید که فصل تعطیلات در دسامبر با جشنواره لبا آغاز می شود (节) که 40 روز جشن را شامل می شود.

چینی ها یک سنت عجیب دارند و آن این است که در 5 روز نخستین، شما تنها باید تعطیلات تان را با خانواده تان بگذارنید و از روز 5 به بعد، تنها می توانید برای گشت و گذار بروید! این یک جشن ملی است، به همین علت در این 5 روز، شاید هیچ مغازه یا مکان مهمی باز نباشند!

یک ماه قبل از فرارسیدن جشن سال نو چینی، چینی ها نیان هو ( nian huo (年货)) می خرند. چینی ها از نیان هو در تهیه لوازم پخت و پز ، میان وعده ها ، هدیه ، لباس های جدید و موارد دیگر استفاده می کنند.

 

 

فستیوال بهار چینی ها موجب بزرگ ترین مهاجرت انسان ها از نقطه ایی به نقطه ایی می شود

شاید هم چون سال نو ایرانی ها، مهم ترین قسمت سال نو چینی ها هم همان گرد هم آمدن اعضای خانواده باشد. فرقی نمی کند که کجا هستید، برای جشن سال نو، اگر چینی هستید باید به آغوش خانواده برگردید و این روز را با هم باشید.

این روزها در چین، بیشتر خانواده در شهرهای کوچک زندگی می کنند، در حالیکه اکثر فرزندان آن ها برای کار و تحصیل به شهرهای بزرگ و یا دیگر کشورها مهاجرت می کنند. اغلب این افراد برای جشن سال نو چینی به شهری که پدرمادرشان هستند مهاجرت می کنند. چینی ها اسم این مهاجرت را مهاجرت سال نو یا چون یون ( chunyun 春运) می نامند.

بلیط ها در این زمان آنقدری کم یاب می شوند که شما اگر بخواهید برای این روز یک بلیط اتوبوس، هواپیما یا حتی قطار را سفارش بدهید، باید حداقل 60 روز زودتر اقدام کنید. چند روز مانده به جشن سال نو، بلیط هواپیما یا قطار آنقدری نایب می شود که چینی ها حاضرند حتی بر سر آن با یک دیگر دعوا هم کنند!

برای متوجه شدن بهتر این موضوع، سال 2015 را در نظر بگیرید که تنها در در هر یک ثانیه 1 هزار بلیط به فروش می رفت!

 

برخی از افراد مجرد؛ دوست دختر یا دوست پسر اجاره می کنند تا همراه خود به خانه ببرند

حتما می دانید که افراد فضول چقدر باعث آزار و اذیت اعضای خانوده می شوند؟ خبر چینی و حرف درآوردن هم جزئی از فرهنگ چینی ها به شمار می آید و برخی از چینی ها همیشه این پرسش را می شنوند «چرا هنوز تنها هستی؟» یا « چرا کسی از تو خوشش نمی آید؟». بچه دار شدن و انتقال نام خانوادگی یکی از مهمترین قسمت ها در فرهنگ چین است

برخی از افرادی ک تنها هستند و یا به هر دلیلی نمی خواهند با کسی باشند، گاها مجبور می شوند برای فرار از این هجمه و حرف ها؛ کسی را به عنوان دوست پسر یا دوست دختر اجاره کنند! البته شاید اصطلاح دوست پسر/ دختر فیک به گوششتان نخورده باشد؛ اما این یک حقیقت در برخی از کشورهای اسیایی است که می توانید دوست پسر/دختر اجاره کنید و اصلا تعجب هم نکنید. پرسش هایی هم چون نحوه ی آشنا شدن، میزان درآمد، شغل و … معمولا با این دست افراد از پیش هماهنگ می شود!

 

دوش گرفتن، جارو کشیدن و بیرون ریختن زباله مجاز نیست!

حمام کردن در روز جشن ملی اجازه داده نشده است! تمیز کردن و بیرون بردن زباله هم تا 5ام روز تعطیلات جشن سال نو چینی هم مجاز نیست! شاید به نظر شما عجیب بیاید، اما چینی ها اعتقاد دارند که انجام این کارهای برای حفاظت ار خوش شانسی و انرژی های مثبت لازم و ضروری است.

در طرف دیگر، یک روز مانده به آغاز فستیوال بهار چینی ها به تمیز کردن، حمام کردن و بیرون بردن زباله اختصاص داده شده است. برای چینی ها، این روز؛ زمان است که باید انرژی و تفکرات منفی را پاک کردن و اتاق هایشان را برای اتفاقات و انرژی های مثبت ٖآماده کنند.

 

چه چیزهای دیگری در جشن سال نو چینی تابو به شمار می آید؟

  • کوتاه کردن موها تا قبل از 2 فوریه
  • استفاده از قیچی، چاقو و هر شی تیز دیگر!
  • دعوا کردن یا فحش دادن
  • استفاده از واژه های بدشانسی ( هم چون مرگ و بیماری)
  • شکستن اشیا

 

آداب سال نو چینی

چینی ها هم به بچه ها [در پاکت قرمز] اسکنانس تازه هدیه می دهند

در بسیاری از کشورها، اغلب به کودکان بابت سال نو، اشیا هدیه می دهند، اما هم چون در ایران، کودکان چینی بیشتر از دریافت اشیا، در پاکت های قرمز اسکناس های پول تازه هدیه دریافت می کنند.

چینی ها اسم این هدیه نقدی را پاکت قرمز نام گذاری کرده اند. ایده پول هدیه دادن این است که این سرمایه بتواند روزی همان مقدار بیشتر به کودکان منتقل شود. چینی ها نه تنها به کودکان، بلکه حتی به کارمندان، رئیس، دوستان و … پاکت قرمز هدیه می دهند.

با پیشرفت تکنولوژی، دیگر خیلی از چینی ها ترجیح می دهند که از پاکت قرمز دیجیالی برای هدیه دادن به یک دیگر استفاده کنند. مردم دوست دارند یکی را به چت های گروهی بفرستند و بقیه را که برای پول می جنگند ، تماشا کنند. این کیانگ هونگبائو (抢 红包) یا به معنای واقعی کلمه “ربودن جیب های قرمز” نامیده می شود.

 

 

چینی ها هر چیزی را که بتوانند برای جشن سال نو چینی به رنگ قرمز تزیین می کنند!

حتی خانواده ها هم خانه هایشان را به این شکل دکور می کنند. یادتان هست درباره ی نیان به شما چی گفتیم؟ ترقه و آتش بازی، تنها چیزهایی نیستند که شیاطین را از چینی ها دور می کنند، رنگ قرمز یک جورایی می تواند علیه شیاطین یک سلاح به شمار بی آید. تقریبا رنگ قرمز در تمام دکورهای چینی ها برای جشن سال نو به کار می رود!

برخی چینی ها از دیوار چند تا فلفل قرمز تند از دیوار و خارج از پنجره می زنند تا به قولی دیگر شیاطین را از خانه بیرون کنند!

چینی ها اعتقاد دارند که لباس های تازه خریداری شده هم باعث خوش شانسی می شود! بسیاری از چینی ها، برای سال نو چینی، لباس هایی به رنگ قرمز خریداری  می کنند.

 

هر سال یک سمبل زودیاک دارد!پ

طالع بینی غربی تنها شامل 12 سمبل زودیاک برای هر ماه می شود. طالع بینی چینی نیز دارای 12 سمبل زودیاک می شود، اما نه برای هر ماه، بلکه برای هر یک سال.

سال 2021؛ سال گاو نر است. برخی از حیوانات (مانند موش صحرایی ، مار ، سگ و خوک) به طور معمول در فرهنگ چینی زیاد جالب به نظر نمی رسند، اما به عنوان یک زودیاک ، صفات مثبت آن ها به افراد متولد آن سال ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند.

سمبل های زودیاک در فرهنگ های غربی نقش بیشتری دارند. بسیاری از غربی ها بر این باروند که سمبل زودیاک ماه تولدشان می تواند نماینگر شغل آینده، سلامتی و روابط زناشویی شان باشد! مطمعن شوید که سمبل زودیاک تان را حتما می دانید!

 

 

منبع: Chinese new year

 

 

در ادامه در زوم تک بیشتر بخوانید:

نلسون ماندلا در 11 فوریه بعد از 27 سال حبس، آزاد شد

مدیرارشد مالی توئیتر: برگشت حساب توئیتری ترامپ به هیچ وجه امکان پذیر نیست!

1/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : سال نو چینی؛ چه چیزی درباره ی فستیوال بهار چینی ها باید بدانیم؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *