پادویش

شما از چند درصد مغزتان استفاده می کنید ؟ + ویدئو

شما از چند درصد مغزتان استفاده می کنید ؟

مغز انسان یکی از افسانه ای ترین و عجیب ترین مخلوقات خدا در جهان می باشد ، مغز انسان پیچیدگی های بسیار زیادی را داراست . در اطلاعاتی که در اسناد قدیمی وجود دارد ، بسیاری بر این باورند که انسان ها تنها از 10 درصد از فضای مغزشان استفاده می نمایند . و باقی مغز انسان به عنوان یک پتانسیل قوی و بدون استفاده باقی می ماند.

اما با وجود تمامی این ها افسانه ای که در گذشته مردم اعتقاد داشته اند امروزه مورد قبول دانشمندان و اساتید این حوزه نیست .ویلیام جیکز که به عنوان استاد بزرگ علم روانشناسی در دنیا مشهور است در سال 1980 میلادی گفته است که انسان ها کمتر از مغز خود استفاده میکنند ، وی با این نظریه خود در حقیقت انسان ها را به تفکر دعوت کرده و آنها را بشارت داده که آنها می توانند با استفاده از ظرفیت های اضافی مغزشان می توانند زندگی موفقی داشته باشند .

اگر نظریه 10 درصدی مغز را قبول کنیم متوجه خواهیم شد که 90 درصد از فضای اضافی مغز که انرژی بسیار زیادی را از ما میگرد ، هیچ بازخوردی را در زندگی ما نخواهد داشت ، آیا این ممکن است ؟ اگر نگاهی به عملکرد کل بدن داشته باشیم به این نکته خواهیم رسید که این نظریه یکی از مسخره ترین نظریه های حال حاضر بشر است .

برای اینکه این موضوع را موشکافی کنیم با ما در ادامه این مقاله همراه باشید . براساس نظریه محققان از حیوانات اگر بر روی جوندگان و سگ سالان فوکوس کنیم ، در این حیوانات مغز تنها از 5 درصد از کل انرژی بدنشان را مصرف می کند ، مغز در میمون ها هم این انرژی مصرف شده 10 درصد از انرژی بدن را مصرف می کند. این در حالی است که در انسان ها مغز انسان که تنها 2 درصد از کل بدنش را در اختیار دارد 20 درصد از انرژی های مورد نیاز بدن را تشکیل میدهد ، یعنی مغز انسان 20 درصد از کالری کل بدن را مصرف می نماید .

ابن عدد در کودکان 50 درصد و در شیر خواران 60 درصد از کالری کل بدن است ، که با در نظر گرفتن حجم بدن و اندازه بدن انسان قابل توجیح است . شایان ذکر است در بین موجودات روی زمین مغز انسان شاید از مغز یک فیل یا یک وال کوچگ تر باشد اما نورون های بکار رفته در مغز انسان قابل مقایسه با این حیوانات نیست ، اگر در میمون ها تعداد نورون ها را محاسبه کنیم ، خواهیم دید 50 میلیارد نورون در مغز این حیوان باهوش وجود دارد ، میمون ها باید در روز 8 ساعت غذا بخورند تا بتوانند مغزشان را بکار بیاندازند ، تعداد نورون ها در انسان ها به بیش از 86 میلیارد دسته نورون متراکم می رسد ، این تفاوت پس نیاز به غذا را هم در انسان بیشتر خواهد کرد ، اما تفاوت هایی که بین شیوه زندگی میمون و انسان وجود دارد در نحوه غذا خوردن است ، انسان ها معمولا غذا های خود را می پزند و در نتیجه هضم غذای پخته شده خیلی راحت تر از غذای خام است ، پس آشپزی در این قسمت به داد انسان می رسد ، آیا میدانستید آشپزی یک و نیم میلیون سال پیش رواج یافته است و انسان تا آن زمان خام خوار بوده است ؟

بیشتر بخوانید  مغز انسان چگونه کار می کند ؟ + ویدئو

پیشنهاد میکنم ویدئوی زیر رو هم ببیند :

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری از نحوه کار مغز انسان داشته باشید پیشنهاد میکنم مقاله مغز انسان چگونه کار می کند ؟ را مطالعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : شما از چند درصد مغزتان استفاده می کنید ؟ + ویدئو

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *