آیا می توان گفت آمریکا سبب زلزله های اخیر ایران شده ؟

آیا می توان گفت آمریکا سبب زلزله های اخیر ایران شده ؟

آیا می توان گفت آمریکا سبب زلزله های اخیر ایران شده ؟ قطعا شما هم این روزها خبرهای را در مورد پروژه هارپ شده اید و اینکه شاید آمریکا با این پروژه سبب شده تا زلزله در ایران اتفاق بیوفتد.در این رابطه خبرها و شایعه های زیادی در فضای مجازی منتشر شده که برخی از آنها سبب ایجاد نگرانی در میان مردم شده اند.اما واقعا آیا می توان گفت آمریکا سبب زلزله های اخیر ایران شده ؟ اگر می خواهید اطلاعاتی در این رابطه بدست بیاورید حتما ادامه این پست را بخوانید.

آیا پروژه هارپ آمریکا باعث زلزله شده است

یونوسفر به عنوان یکی از ناشناخته ترین و دورترین بخش های جو زمین می باشد که دانشمندان در حال تلاشند تا بتوانند با این پروژه تغییرهای را در یونوسفر ایجاد نمایند و در رابطه با آن مطالعه های را انجام بدهند. هارپ را می توان یک پروژه پژوهشی دانست که به واسطه آمریکا برای بررسی و مطالعه روی لایه یونوسفر انجام می شود. در این پروژه از امواج رادیویی ELF/ULF/VLF استفاده می شود . تاسیس پروژه هارپ به سال 1993 می رسد که ساخت آن حدود 2 دهه به طول انجامیده و مبلغ 250 میلیون دلار برای آن هزینه شده است.

هارپ روی یک زمین به مساحت 23٬000 مترمربع در آلاسکاست که شامل 180 برج آنتن آلومینیومی به ارتفاع 50/23 متر می باشد.توسط این آنتن ها امواجی تولید می شود که پس از آن ارسالشان به یونوسفر صورت می گیرد.

در رابطه با پروژه هارپ ، ادعاهای مختلفی بیان شده از انتشار پرتوهای مرگ تا ایجاد زلزله وغیره.در سال 2010 مشهورترین این توطئه ها مطرح شد که مربوط به گزارش روزنامه پراودا در روسیه و نیز هوگو چاوز بود که بنابر این گزارش مدعی شده بودند که آمریکا با این گونه تاسیس ها زلزله هائیتی را ایجاد کرده است.

حتی قبل از اینکه هارپ ساخته شود بحث های مطرح شد  در مورد اینکه این پروژه ها برای چه ساخته می شوند و هدفشان چیست.در سال 1990 در یک کنفرانس خبری، تد استیونس سناتور وقت آلاسکا اینگونه گفت که با آوردن این گونه تاسیس ها ،  انرژی شفق شمالی به زمین آورده خواهد شد و انرژی زمین دیگر کمبودی نخواهد داشت اما ادعای او نیز در این رابطه با تمسخر همراه گردید.

بیشتر بخوانید  تعریف گسل فعال

البته پسر یکی دیگر از نمایندگان نیز در آلاسکا اینگونه گفته بود که هارپ در اصل به عنوان یک سیستم دفاعی موشکی می باشد.نیکلاس پاپادولوس از مؤسسان هارپ اینگونه گفته که این اشتباه ها مبنی بر آن است که  توانایی های عجیبی توسط یکی از مشاوران شرکت سازنده هارپ  را در مورد این اختراع به ثبت رسانده شده بود.

در زمان جنگ سرد هارپ را با این هدف شروع به کار کردند که بتوانند برای برقراری ارتباط با زیر دریایی های مجهز به سلاح اتمی روش های را بدست بیاورند , در زمان این زیر دریایی ها اهمیت های ویژه ی داشتند ولی پس از اینکه شوروی فروپاشید، این اهمیت نیز کم شد و افرادی که حامی تاسیس هارپ بودند کاربردهای دیگری را عنوان کردند تا بتوانند به ساخت پروژه شان ادامه بدهند.

با توجه به آنچه مدیر برنامه هارپ گفته است به علت اینکه در این حوزه ، اطلاعات کافی وجود ندارد کسی نمی تواند با قاطعیت بگوید که آیا چنین کاری امکان پذیر می باشد یا خیر.چون این تئوری از مشاهده های علمی جلوتر می باشد.

به نظر شما آیا می توان گفت آمریکا سبب زلزله های اخیر ایران شده ؟

مقالات مرتبط :

علت اصلی زلزله های اخیر در ایران چیست؟

نرم افزار پیش بینی زلزله

هارپ

سایت زلزله نگاری

شناسایی مناطق زلزله خیز تهران

گسل های تهران

تعریف گسل فعال

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : آیا می توان گفت آمریکا سبب زلزله های اخیر ایران شده ؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *