پادویش

تعریف گسل فعال

تعریف گسل فعال

تعریف گسل فعال : گسل به شکستگی های گفته می شود که سنگ های دو سمت صفحه شکستگی به نسبت یکدیگر حرکت نموده اند.این امکان وجود دارد که این حرکت ها از چند میلی متر تا صدها متر نیز باشند. عامل وقوع برخی از زمین لرزه ها ، انرژی است که در زمان حرکت سریع گسل های فعال آزاد می شود.

گسل فعال چه گسلی است؟

وجود گسل در یک منطقه نشان میدهد که در زمان گذشته تغییراتی در طول آن ایجاد شده است.این جابه جایی ها یا به صورت آرام است که هیچ گونه لرزشی را در زمین ایجاد نکرده ولی گاه به صورت ناگهانی رخ داده است که اغلب همین حرکت های ناگهانی سبب زلزله می شوند.اکثر گسل ها غیر فعال می باشند و در واقع از تغییر شکل های گذشته باقی مانده اند.

گسل ها را با نام های گسل های فعال و غیر فعال می شناسیم. گسل های فعال به گسل های گفته می شوند که در یک دوره خاص ، سبب قطع لایه های زمین شده اند و شکستگی های ایجاد شده است و روی آن  زمین لرزه های به وجود آمده است که گاهی مردم آنها را احساس نمی کنند و گاهی بخش های از این گسل ها به اصطلاح دچار قفل شدگی می شوند و شروع به انباشته شدن انرژی می نمایند(این انرژی حرکت دائمی روی سطح زمین است که برای ایران ، نزدیک شدن صفحه ی عربستان به ما می باشد) پس می توان اینگونه گفت که فشار دائمی داشته ایم که این فشار به مقاومت شروع می کند و مناطقی که گسل ها وجود دارند به عنوان نقطه ضعف ها می باشند.

می توانیم اینگونه بگوییم که گسل ها صفحه های هستند که پیش تر بر روی آنها شکستگی ایجاد شده است که در فرایند چرخش و تکمیل زمین رخ داده اند.

مقالات مرتبط :

هارپ

گسل های تهران در زیر کدام بخش ها قرار دارند؟

آیا گسل اشتهارد فعال شده است ؟

گسل چیست ؟

آیا تهران دوباره می لرزد؟

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : تعریف گسل فعال

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *