انشا ادبی در مورد عید نوروز و لحظه تحویل سال نو برای دانش آموزان

انشا ادبی در مورد عید نوروز و لحظه تحویل سال نو برای دانش آموزان

انشا ادبی در مورد عید نوروز و لحظه تحویل سال نو برای دانش آموزان : هر سال با نزدیک شدن به عید نوروز ،حال و هوای خانه ها تغییر می کند. همه چون می دانند قرار است سال جدیدی آغاز شود گرد و غبار سال گذشته را از خانه هایشان پاک می کنند و سفره عید می چینند و برای لحظه تحویل سال خود را آماده می کنند.

این انشاء چند قسمت دارد که می توانید به دلخواه از هر قسمت برای نوشتن متن انشاءتان استفاده کنید. 

انشا برای عید نوروز

قسمت اول : زمانی که نزدیک به عیدنوروز می شویم بچه ها شور و شوق زیادی دارند چون قرار است تعطیلات خوبی را پشت سر بگذارند. خانواده ها نیز برای تعطیلات عیدنوروز برنامه های زیادی مثل سفر را در روزهای تعطیل برای خودشان در نظر میگیرند.

عید نوروز یکی از زیباترین جشن های ایرانیان است و رسوم خاصی را برای این ایام اجرا می کنند. از جالب ترین و زیباترین انشاءهای که به من حال خیلی خوشی میدهد انشا در مورد عید نوروز است.

قبل از اینکه بخواهم توصیفی از عیدنوروز را بنویسم بهتر است بگویم بهترین لحظه های سال برای من لحظه های تحویل سال نو است چون در کنار پدربزرگم و مادربزرگم سپری می شود. آنهایی که برای من یک گنج بسیار بزرگ و ارزشمند هستند و هر لحظه از بودن در کنار آن ها احساس خوشبختی می کنم. پس کاش هر چه سریع تر به عیدنوروز نزدیک شویم تا من و خانواده ام چمدان هایمان را ببندیم و به شهر پدر بزرگم و مادربزرگم سفر کنیم.

جشن بزرگ ایرانی ها عید نوروز است. همه ی مردم ایران از قشرهای مختلف و در شهرهای متفاوت این ایام را جشن می گیرند و مراسم های مختلفی را برپا می کنند و این جشن به مناسبت آغاز سال جدید و پایان سال است و این اعتقاد را دارند که کهنگی ها و فرسودگیها باید در سال کهنه به جای بماند و برای سال جدید همه چیز نو و تازه باشد.

انشا برای عید نوروز

انشا عید نوروز کوتاه

قسمت دوم : نزدیک سال نو که می شود همه لباس های نویمان را در می آوریم و می پوشیم برای رسیدن لحظه ی سال جدید لحظه شماری میکنیم و این لحظه ها را در همراه خانواده در کنار سفره هفت سین می نشینیم. معمولا در این لحظه ها پدر و مادر شروع به قرآن خواندن می کنند و برای فرزندانشان دعا می کنند تا عاقبت به خیر شوند. همه ی تلاش می کنند تا در اخرین لحظه های سال را با دعاو ذکر خدا به اتمام برسانند.

زمانی که سال تحویل می شود همه با یکدیگر روبوسی می کنند و سال نو را به همدیگر تبریک میگویند و سعی می کنند تا این لحظه های شادی را به بهترین شکل در کنار هم سپری کنند.

در زمان تعطیلات دوست و فامیل به دیدار یکدیگر می روند و بزرگ ترهای فامیل به کودکان عیدی می دهند. در این دید و بازدیدها اول کوچکترها به دیدار بزرگترها می روند و پس از آنها بزرگترها نیز در اولین فرصتها برای بازدید به کوچکترها سر می زنند. با این آداب و رسومها احترام گذاشتن به یکدیگر حفظ می شود و همه تلاش ها می کنند تا در خوشحال کردن همدیگر نقش داشته باشند.

بیشتر بخوانید  انشا در مورد برو کار کن مگو چیست کار

در عید نوروز و لحظه ی تحویل سال ، بچه ها سعی می کنند که لباس های نو آنها کثیف نشود و برای خود شیرینی و آجیل برمیدارند و خلاصه خیلی به آن ها خوش می گذرد.

انشا عید نوروز کوتاه

درباره عید نوروز

قسمت سوم: ما تعطیلات عیدنوروز را بسیار دوست داریم و خیلی از این روزها لذت می بریم چون هر کجا که می رویم بزرگتر به ما عیدی می دهند و ما را خوشحال می کنند و می توانیم با دیگر بچه های فامیل به بازی کردن مشغول شویم.

عده ی در این ایام به مسافرت می روند و از شهرهای مختلف ایران دیدن می کنند اما ما هم باید در راه مواظب باشیم که بزرگترها با سرعت زیاد رانندگی نکنند چون سرعت زیاد میتواند منجر به تصادف شود و ایام خوش سال نو را برایمان تلخ کند.

پس از گذشت 13 روز از لحظه ی تحویل سال ما روز سیزده به در را داریم که روز طبیعت نامیده می شود. همه ی مردم در روز سیزده به در به طبیعت می روند و سعی می کنند تا این روز را در طبیعت تمام کنند. البته ما باید در چنین روزی مواظب طبیعت نیز باشیم و به آن آسیب وارد نکنیم.

من دوست دارم همیشه روز بعد از 13 به در هم تعطیل باشد تا استراحت بیشتری بکنم و بعد به مدرسه بروم. ایام عیدنوروز برای دانش آموزان آنقدر لذت بخش است که با هیچ چیز آن را عوض نمی کنیم.

درباره عید نوروز

متن درباره حال و هوای عید

قسمت چهارم: عید نوروز یعنی عید تازگی و نو بودن…یعنی روزهای که طبیعت نو می شود و بهاری تازه رقم می خورد. کینه ها از دل پاک می شوند و شادی به خانه ها می آید. چه خوب است ما همه مانند بهار و طبیعت و نو شدن خانه هایمان، طراوت تازه ی به دل هایمان بدهیم و ما نیز نو شویم به دور از همه ی ناامیدی ها و ناراحتی ها…

صبح روز عید در همه چیز تغییرهای خوشی احساسی می شود. صدای پرندگان که چون آوازی دلنشین در فضا می پیچد. خورشید بیدار می شود و زمستان نیز جای خودش را به بهار داده تا شکوفه های درختان نیز نمای تازه ی را به خیابان ها و طبیعت بدهند. درخت ها به بهار سلام می کنند.

این عید با حال و هوای عجیبش ،جان تازه ی به همه چیز می بخشد. صدای شادی بچه ها و خوشحالیشان حال و هوای تازه ی به خیابان می دهد. بهار با تمام سبزی هایش و زیبای هایش رسیده تا شکوه و زیبایش را به ما هدیه کند و سال نو را با خودش آورده است.

شادی و سرور در نگاه مردم موج می زند و همه منتظر اتفاق تازه ی چون بهار هستند. وقت آن شده که ما هم گوشهایمان را باز کنیم و به صدای آواز پرندگان گوش کنیم و از فصل بهار و دیدن شکوفه های تازه رسیده ، عطر وجودمان را تازه کنیم و طبیعت و بهار نو را دوست بداریم….

بیشتر بخوانید :

انشا در مورد شب یلدا

انشا در مورد مادر و روز مادر

انشا در مورد پدر و روز پدر

انشا در مورد دهه فجر و 22 بهمن

 

4/5 - (87 امتیاز)

نظرات در مورد : انشا ادبی در مورد عید نوروز و لحظه تحویل سال نو برای دانش آموزان

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *