همه چیز درباره ی کشتی های کروز

همه چیز درباره ی کشتی های کروز

همه چیز درباره ی کشتی های کروز که نمی دانستید. آیا می دانستید بزرگ ترین کشتی دنیا 5 برابر بزرگ تر از کشتی تایتانیک است؟

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت خبری bestlifeonline ، حتما درباره ی کشتی غول پیکر تایتانیک شنیده اید. کشتی ایی که جنبه تفریحی داشت، و به گفته ی سازنده این کشتی حتی خدا هم نمی توانست این کشتی غول پیکر تفریحی را از بین ببرد، اما این کستی تفریحی در اولین سفر خود در حالی که هنوز هم یک ماه از عمر کشتی تایتانیک نگذشته بود، این کشتی با برخورد با کوه یخی عظیم پیکر، صدمه جدی دید و بیشتر سرنشین ها جان خود را دست دادند. فیلمی تایتانیک که در 1997 نیز ساخته شد، روایت گر همین موضوع است.

شاید به نظر شما هم چنان کشتی آرام اس تایتانیک بزرگ ترین کشتی تفریحی ایی باشد که در دنیا وجود داشته است، اما واقعیت این است که این کشتی شاید به نصف بزرگ ترین کشتی کروز تفریحی حاضر دنیا هم نرسد. فرقی نمی کند که می خواهید روز های تفریح خود را بر روی زمین بگذارنید یا اینکه می خواهید بر روی دریا آن را به خوبی سپری کنید، باید قبول کنید که کشتی های کروز واقعا ردخور ندارند و واقعا بی نظیر هستند. برای مثال؛ یک کشتی تفریحی 11 طبقه را در نظر بگیرید. طبق گزارش ها به نظر می رسد که سالانه 20 میلیون نفر خواستار سپردی کردن تعطیلات خود

 

همه چیز درباره ی کشتی های کروز

حتی اگر از طرفداران سرسخت کشتی های تفریحی باشید، حتما مواردی وجود دارد که در خصوص این کشتی های غول پیکر نمی دانید. شاید برای شما عجیب باشد، اما حتی در این کشتی ها سردخانه هایی وجود دارد که در صورت لزوم باید مورد استفاده قرار بگیرند، تا اینکه سالانه این کشتی ها چه مقدار مسافت را می توانند طی کنند. ما می خواهیم در این مطلب به برخی از تکان دهنده ترین حقایق درباره ی کشتی های کروز اشاره کنیم.

 

طول بزرگ ترین کشتی تفریحی دنیا دو برابر بنای یادبود واشنگتن است.

بزرگ ترین کشتی تفریحی دنیا کشتی تفریحی ؛ مشتی تفریحی Royal Caribbean’s symphony of the Seas است. این کشتی غول پیکر از از 18 عرشه تشکیل شده است و دارای 2،759 اتاق غذاخوری ، 22 مکان مختصص غذاخوری ، 24 استخر شنا و یک پارک با بیش از 20700 نوه از گیاهان مختلف است. در هتل این کشتی فوق العاده ربات ها در کنار انسان های مشغول به کار هستند. یک سرویس زیپ لاین سرگرم کننده در طبقه نهم قرار داده شده است. هم چنین در این کشتی تفریجی پیست اسکیت روی یخ و سرسره آبی با قد 28 وجود دارد. طول کشتی رویال کارائیبنی سیفونی که در سال 2018 آغاز به کار کردحدود 340 متر است ؛ این مقدار تقریبا در حدود طول چهار زمین فوتبال یا دو برابر طول بنای یادبود واشنگتن است!

 

دانستنی کشتی های کروز

برخی از کشتی های تفریحی دارای بالکن های مجازی هستند!

اگر از علاقه مندان به سفرهای دریایی علاقه مند هستید، حتما می دانید که یکی از بهترین تجربه های سفر هایی دریایی با کشتی های تفریحی، گرفتن یک اتاق استراحت شخصی با منظره ی دریا است! گاها مسافران هم بوده اند که بعد از مدتی سفر با کشتی های تفریحی دیده اند که در حقیقت یک جورایی گول خورده اند و منظره دریایی خارج از پنجره ی اتاقشان اصلا واقعی نیست. کشتی رویال کارائیبن برای کسانی که علاقه مند به تماشای دریا هنگامیکه در اتاق های استراحتشان هستند سعی کرده است که به کمک تکنولوژی های جدید، بهترین تجربه واقعی از منظره دریا را برای شان تهیه کند.

 

معمولا کشتی های کروز سالانه معادل سه بار سراسر دنیا را طی می کند

سالانه معمولا کشتی های تفریحی تجاری در حدود 135196.16 کیلومتر با به طور دقیق تر  در  73000 مایل دریایی را می پیماید. این مسافت در حدود پیمایش سراسر برای حدود 3.5 بار یا طی یک سوم از کل مسافت از کل مسافت بین زمین و ماه است!

 

همه چیز درباره ی کشتی های کروز

اکثر کشتی های تفریحی دنیا دارای یک نهایت 3 دودکش الکی و فیک هستند!

در ابتدا دودکش ها یا همان قیف های برای کشتی های اقیانوس پیما برای دفع دود و بخار از عرشه معرفی شدند؛ اما امروزه این روزها آن قدر که در گذشته به آن ها نیاز بود به دودکش ها خیلی خیای کم نیاز است. طبق گفته های مختصصان و مهندسان طراحی کشتی های تفریحی و تجاری تنها به یک دودکش نیاز دارند، این در حالی است که اغلب کشتی های تفریحی هنوز بین 2 تا 4 دودکش بیشتر برای زیبایی و تزینی دارند. دلیل این کار به نظر بسیاری بیشتر برای زیبایی و به نظر برخی دیگر به خاطر معلوم نبودن و پوشاندن کابل های زیپ لاین و … است.

 

معمولا سرعت کشتی های تفریحی در حدود 20 نات دریایی یا 37 کیلومتر بر ساعت خودمان است!

سرعت کشتی های غول پیکر فرقی هم نمی کنند تجاری باشند، نظامی باشند یا تفریحی؛ این کشتی های عظیم الجثه معم.لا به سرعت کمی در دریا در حال گردش هستند و دلیل آن هم بسیاری ساده است:  وزن و بزرگی آن ها که آن ها است که کنترلشان به همین سادگی ها نیست. هم چنین سرعت یک کشتی تفریحی غول پیکر  به عوامل مختلفی از جمله توانایی موتورهای آن گرفته تا شرایط دریا بستگی دارد.

 

اعضای خدمه کشتی های کروز معمولا مجموعه  از کدها و رمزهای خاص خودشان را دارند که نباید شخص غریبه ایی از آت ها باخبر شود

هم چون سرباز ها و افراد مشغول در ارتش ها، پزشکان و بسیاری از سایر متخصصان؛  اعضای خدمه کشتی ها هم چون کشتی های تفریحی رمزهای کدها و رمز مخفی خاص و پیچیده ایی دارند که از آن ها برای برقراری ارتباط در بین خود استفاده می کنند. همانطور که براندون پرسر (Brandon Presser) مدیر کشتی کروز رویال کارائیب در بلومبرگ می نویسد  کد “A ’30 -30” به این معنی است که می خواهند مشکلات ایحاد شده در قسمت تعمیرات و نگهداری را رفع کنند. سه بار در زمان حضور من “PVI” (حادثه استفراغ عمومی) را اعالم کردم. یا برای مثال؛ آلفا یک فوریت پزشکی است، براوو حاکی از یک آتش سوزی است و کیلو درخواستی است که همه پرسنل باید به مراکز اورژانس خود گزارش دهند کهاین مورد هنگام  تخلیه ضروری اتفاق می افتد.

 

 

یک میلیارد سعی داشت که ماکت کشتی تفریحی تایتانیک را بسازد!

یک میلیونر استرالیایی به نام كلیو پالمر (Clive Palmer) از برنامه ی خود برای به ساخت یک ماکت از کشتی تفریحی غرق شده تایتانیک خبر داده بود. این پروژ از زمان آغاز به کار خود تا به امروز برای 2 بار به تاخیر گماشته شده است. طبق گفته و گزارش CNN، این کشتی قرار بود تا انتهای سال 2020 آماده بشود و آماده به دریا انداختن شود؛ گرچه این اتفاق هنوز حتی با اتمام سال 2020 میلادی رخ نداده است. بهرحال ما امیدواریم که سرنوشتی مشابه آن چه که برای کشتی تایتانیک اتفاد برای این ماکت این کشتی نیافتد!

بیشتر بخوانید  حقایقی درباره ی تکنوٖلوژی که نمی دانستید!

 

تایتانیک در برابر بزرگی کشتی های کروز امروزی بسیار کوچک بود!

کشتی تفریحی تایتانیک در مقایسه با سایز تقریبا همه ی کشتی های امروزی تفریحی کروز، از طریق مختلفی از این کشتی ها غول پیکر امروزی من جمله در خصوص طول و ارتفاع و حتی اندازه های مکان های استراحت افراد کوجک تر بود. برای مثال کشتی Royal Caribbean’s Oasis of the Seas را در نظر بگیرید، این کشتی تفریحی تجاری امروزی در حدود 5 برابر بزرگ تر از کشتی تایتانیک است! کشتی Royal Caribbean’s Oasis of the Seas اولین مسافرت دریایی خود را سال 2009 به پایان رساند! در حالیکه کشتی به یاد ماندنی تایتانیک تنها توانایی پذیرش و جای دادن 2229 مسافر را داشت، این کشتی کروز تفریحی می تواند در حدود 5400 مسافر را در خود جای دهد!

 

از دو کشتی تفریحی کروز به عنوان پناهگاهی موقت برای کسانی که پس از طوفان کاترینا بی خانمان شده بودند استفاده شد!

طوفان کاترینا که از به عنوان بزرگ ترین و مخرب ترین طوفات تا به امروز یاد می شود باعث بی خانمان و بی کار شدن هزاران کارگر، کارمند و خانواده های بسیاری در شهر نیواورلئان (New Orleans) شده بود. دو کشتی تفریحی متخصص به کارناوال و جشن با نام های اکستازی و سنساسیون؛ سرپناه و همچنین وعده های غذایی گرم گرم، مراکز ورزش و اتاق بازی را در اختیار این کارمندان، کارگران و خانواده هایشان قرار دادند. یکی کاپیتان های این کشتی ها در مصاحبه ایی با نیویورک تایمز گفته بود که انگار این مردم عزیر مسافر ما هستند و ما واقعا در یک سفر دریایی هستیم.

 

در کشتی های کروز؛ کلیساهای مختلفی وجود دارد!

شاید برای عجیب باشد، با اینکه این کشتی های برند تجاری تفریحی هدفی جز ارائه خدمات سرگرم کننده برای کاربران و مشتریان خود ندارند، اما در تقریبا در هر کشتی کروز محلی برای کلیسا ها اختصاص داده شده است گاها مکان ها و افرادی نیز در این کشتی ها وجود دارند که تلاش می کنند افراد را در چنین کشتی هاییند دهند.

 

معمولا برای کشتی های کروز عملیات های نجات انجام می گیرد!

همه ی ما یک جورایی با داستان تایتانیک آشنا هستیم و می دانیم که چند صد نفر آدم بی گناه به خاطر آماده نبودن و اشتباهات انسانی جان خود را از دست دادند! همه چیز درباره ی کشتی های کروز؛ با وجود گذشت زمان طولانی ایی از این ماجرا؛ این اشتباهات هنوز هم ما را ناراحت و اندوهگین می سازد. اگر کشتی تفریحی ایی که در آن هستید برای کمک به چند ماهیگیر گیر افتاده در آب های آزاد نیازمند به کمک اضطراری متوقف شد تعجب نکنید. گاهی اوقات حتی کشتی های تقریحی تماس اضطراری ایی دریافت می کنند که پرسنل این کشتی های عظیم الجثه ملزم به کمک رسانی هستند. همه ی پرسنل کشتی ها به خصوص پرسنل کشتی های تقریحی غول پیکر دوره هایی را در خصوص امداد و نجات باید بگذرانند. در مواقع دیگر، این اتفاق ساده در میان ملوانان گیر افتاده رخ خواهد داد. اگر به تازگی می خواهید اولین سفر دریایی خود را انجام بدهید؛ اصلا نگران هیچ چیزی نباشید چراکه همان طور که گفتیم پرسنل این کشتی ها هر مرحله ایی را به دقت گذارنده اند.

 

کشتی های تفریحی ایی وجود دارند که برای اقامت دائم مشترین خاص طراحی شده اند

بله. نباید تعجب کنید که حتی اقامت دائم برای کسانی که سرمایه دار هستند هم وجود دارد! هم چون بهترین خانه های لاکچری، کشتی های کروزی هم وجود دارد که مختص اقامت دائم برخی از افراد طراحی شده اند؛ کشتی هایی که می تواند همه جای دنیا را بگردند و این منوال را همیشه انجام بدهند. برای مثال، یک اقانوس پیما لاکچری وجود دارد که می تواند 165 مسافر را در خود جای بدهد. به گفته مهندسان این جور کشتی ها؛ زندگی در این کشتی های اقیانوس پیما به قدری زیبا و جذاب است که شما هرگز حوس برگشتن به کره ی خاکی را نمی کنید.

 

همه چیز درباره ی کشتی های کروز

تجهیزات ایمنی پیشگیرانه یک بار اشتباها باعث خرابی یک کشتی به کل شدند

به خاطر فاجعه فرامش نشدنی غرق شدن کشتی تایتانیک، به کار بردن تجهیزات امنیتی بیشتری در همه ی کشتی ها نیاز بود. متاسفانه، همین مورد باعث یک فاجعه دیگر شد که خود درسی همراه با آنچه برای تایتانیک شد برای آیندگان باقی ماند. یک کشتی تفریحی به نام  SS Eastland که در سال 1915 از طریق دریاچه های بزرگ عبور می کردبا همراه داشتن تعداد بیش از حدی از قایق نجات اضافی، قایق ها و جلیقه نجات که برای در حدود 2570 مسافر بارگیری شده بود، بیش از اندازه سنگین شد و در نهایت این مورد باعث یم فاجعه احتناب ناپذیر دیگر شد.  وزن وسایل اضافی بار زده به شده این کشتی تفریحی که تنها برای 850 نفر نهایت طراحی شده بود، باعث سنگینی بیش از اندازه آن و در نهایت باعث واژگونی و غرق شدن در حدود 849 نفر سوار بر آن کشتی تفریحی شد.

 

استراحتگاه خدمه کشتی های کروز تفریحی

استراحتگاه خدمه کشتی های تفریحی معمولا در پایینی ترین قسمت این کشتی ها است!

همه چیز درباره ی کشتی های کروز؛ طبق گفته هایCruise Bulletin؛ اعضای خدمه معمولا در جایی که ما آن را عرشه B کشتی های تفریحی می نامیم سکونت دارند؛ این عرشه معمولا زیر خط آبی قرار می گیرد. معمولا در بیشتر کشتی های حدودا یک چهارم از کل کشتی ها زیر آب قرار می گیرند. اعضای خدمه اتاق هایی به سبک خوابگاه مشترک دارند و تنها در زمان های خاص و محدودی می توانند به سالن های ورزشی، بارها و رستوران ها مراجعه کنند.

 

منبع: bestlifeonline

 

بیشتر بخوانید:

آخرین فناوری به کار رفته در هلیکوپتر های آپاچی کارشناسان نظامی را متحیر کرد !

ناسا سیستم کنترل ترافیک هوایی ویژه ای را برای پهپاد ها اجرا می کند

 

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : همه چیز درباره ی کشتی های کروز

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *