انشا در مورد شب یلدا

انشا در مورد شب یلدا

انشا در مورد شب یلدا : یکی از قدیمی ترین جشن های ایرانی مربوط به شب یلدا می باشد که افراد دور یکدیگر جمع می شوند و این شب را برای خودشان جشن می گیرند. شب یلدا به عنوان بلندترین شب سال است. ایرانی ها در این شب کارهای مختلفی مثل خواندن حافظ و… را انجام می دهند.

انشاء شب یلدا

در کشور ایران جشن های مختلفی گرفته می شود که یکی از این جشن ها مربوط به شب یلدا است. یلدا به عنوان طولانی ترین و درازترین شب سال شناخته شده است و خانواده در چنین شب زیبایی به همراه فامیل خود بر دور سفره ی جمع می شوند و با خوشحالی این شب را پشت سر می گذارند.معمولا خانواده ها و اعضای فامیل در خانه ی بزرگ فامیل جمع می شوند.

قطعا در شروع سرمای زمستان و نشستن در کنار کرسی و دور یکدیگر بودن و خوردن اجیل و شیرینی می تواند برای همه ی ما لذت بخش باشد و این ویژگی های شب یلداست که سبب محبوب شدن این جشن شده است.

در هر استان از کشور عزیزمان ایران، اداب و رسوم خاصی برای این شب وجود دارد البته در همه ی نقاط آداب مشترکی وجود دارد و مواردی چون خواندن حافظ و شعر و… دیده می شود.

سفره های را که برای این شب اماده می کنند شامل مواردی چون انار، هندوانه، آجیل و….می باشد. می توانیم بگوییم که یلدا بهانه ی ست تا همه دور یکدیگر جمع شوند و از بودن در کنار هم لذت ببرند.

اگر سفری به استان خراسان در شب یلدا داشته باشید قطعا دیده اید که در این شب شاهنامه فردوسی می خوانند و مردم علاقه زیادی به آن دارند. برگزاری مراسم “کف زدن” یکی از آیینهای خاصی است که در خراسان جنوبی و خراسان رضوی وجود دارد.

در این مراسم ریشه گیاهی که به نام “چوبک” معروف است را در آب می خیسانند و بعد از اینکه چندین بار آن را می جوشانند در ظرف بزرگ از جنس سفال به اسم” تغار” می ریزند. مردها و جوان های فامیل ،مایع مزبور را با دسته ی از چوبهای نازک درخت انار که با نام “دسته گز” شناخته می شود، آن قدر به هم می زنند تا به شکل کف در بیاید و حتما باید این کار در محیط سردی انجام شود تا این مایع کف کند.

زمانی که کف آماده شد آن را با شیره شکر ترکیب می کنند و اماده خوردن می شود و با مواردی چون پسته و مغز گردو آن را تزیئن کرده و برای پذیرایی مهمان ها از آن استفاده می کنند.

در این میان، برخی از جوان ها پیش از اینکه کف ها را شیرین کنند با پرتاب آن و مالیدن و پرتاب به همدیگر نشاط و خنده را برای مهمان ها محیا می کنند و سعی می کنند تا این خوشحالی در این جشن به خوبی برقرار شود.

بهترین کاری که می توانیم در شب یلدا انجام بدهیم این است که اگر ناراحتی یا کدورتی را برای کسی به وجود آورده ایم از او عذر خواهی کرده و در صورت امکان به جشن زیبایی یلدایمان دعوتش کنیم و خوشحالی مان را در چنین شب بزرگی تکمیل کنیم.

بیشتر بخوانید  انشاء در مورد ماه رمضان و روزه داری

انشاء(شب یلدا)

انشاء دیگر ( یلدا – طولانی ترین شب سال)

شب یلدا را در اصطلاح با شب چله نیز می شناسند و اخرین روز پاییز و شروع زمستان است و به عنوان یکی از کهن ترین جشن های ایرانی ها به شمار می رود. این شب را میتوان فرصتی برای دیدار دانست و بهانه یست تا از سخن ها و پندهای بزرگان درس بگیریم.

ایرانی ها از سال های دور، شب یلدا را که به عنوان طولانی ترین شب سال است جشن گرفته و تا سپیده دم در کنار یکدیگر جمع می شوند و بیدار می مانند و از این شب لذت می برند.

این جشن برای همه ی ما یکی از زیباترین جشن ها است و در آن اداب خاصی مثل خواندن حافظ دیده می شود. معمولا خانواده ها به منزل پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها می روند و بر سفره های که با اجیل و شیرینی و هندوانه و انار تزیئن شده می نشینند و در میان جمع آن کسی که می تواند زیبا حافظ خوانی کند برای همه از دیوان حافظ شعر می خواند.

هر کسی در این شب سعی می کنند تا در مورد چیزهای صحبت کند که خنده را بر روی لب های اعضای خانواده و فامیل بنشاند. همه در این شب می خواهند با اخرین روز پاییز خداحافظی کنند و به سراغ زمستان و زیبایی هایش بروند.

اما جمع شدن در کنار سفره ی که بوی مهربانی و خوشحالی می دهد ، لذتیست که واقعا توصیف نشدنی است . دانه های انار و هندوانه های قاچ شده و صدای زیبای پدر در زمان خواندن حافظ ،چگونه توصیف می شود؟ آنقدر در این شب غرق خنده و شادی می شویم که متوجه گذشت زمان نمی شویم.

یلدا هر چقدر هم که طولانی باشد ولی برایمان تمام می شود. گاه انقدر این شب برایمان خاطره انگیز است که دوست داریم یلداهای زیادی به همین شیوه در کنار یکدیگر باشیم.

شب یلدا نشانه ی از همدلی و محبت است. برای من و خانواده ام این شب بسیار خاطره انگیز است. سال گذشته بود که من به همراه خواهر و برادر و پدر و مادرم به منزل پدر بزرگ رفتیم. مادر بزرگ پیش از رسیدن ما سفره ی بزرگی را بر روی کرسی در وسط پذیرایی انداخته بود و انقدر زیبا آن را تزئین کرده بودیم که ما از سلیقه ش حیرت زده شده بودیم.

پدر بزرگ کتاب شعر حافظ را برداشت و برای مان شروع به خواندن کرد تا زیبایی این دورهمی را دو چندان کند و شعرهای زیبا و دلنشین آن فرح بخش روح و روان مان باشد. گوش دادن به سخن های نغز و شیرین بزرگ تریمان بخش خوشتری از این شب بود. خاطره های که در شب گفته می شود ،همه و همه دست در دست هم می دهند تا زیبایی یلدا را برای مان به بهترین شب اماده کند.

انشاء دیگر( یلدا-طولانی ترین شب سال)

انشا در مورد شب یلدا : دانش اموزان عزیز میتوانید خلاصه ی از انشاء های فوق را برای خودتان بنویسید.

2.4/5 - (24 امتیاز)

نظرات در مورد : انشا در مورد شب یلدا

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *