فناوری لنز مایع در دوربین گوشی های هوشمند چیست

لنز مایع

بعد از اینکه اخیراً شیائومی Mi Mix Fold را با اولین لنز مایع در جهان روی یک تلفن هوشمند رونمایی کرد ، همه فکر می کنند این فناوری جدید لنز مایع دقیقاً چیست؟ خوب ، این یک فن آوری جدید نیست و بیش از یک و نیم دهه است که در حال کار است. Liquid Lens روی Mi Mix Fold قرار است هم از طریق لنز قابلیت های عکس برداری از راه دور و هم از طریق ماکرو را فراهم کند ، اما این فناوری نکات بیشتری دارد. به همین دلیل ما این مقاله را برای کمک به شما در درک اینکه فناوری Liquid Lens چیست با مثالهای جامع در اختیار شما قرار داده ایم. بنابراین ، با توجه به این یادداشت ، بیایید پیش برویم و با مزایا و معایب فناوری مایع لنز آشنا شویم.

فناوری لنز مایع: همه چیز توضیح داده شده

در این مقاله ، ما از تعریف اساسی فناوری مایع لنز گرفته تا مکانیسم عملکرد ، موافقان و مخالفان و موارد دیگر ، به همه موارد پرداخته ایم. در صورت راحتی خود می توانید جدول زیر را گسترش داده و به قسمت مربوطه بروید.

فناوری لنز مایع چیست؟

 

برای درک فناوری Liquid Lens ، ابتدا باید بدانید که سیستم دوربین سنتی چگونه کار می کند. سیستم دوربین سنتی ، چه در تلفن های هوشمند و چه DSLR ها ، ماهیتی مکانیکی دارند. منظور من از مکانیکی این است که اگر می خواهید سوژه را هنگام استفاده از DSLR بزرگنمایی کنید ، ابتدا باید لنز را تغییر داده و در استفاده از موتوری که یک فرایند مکانیکی است  بزرگنمایی کنید.

به همین ترتیب، در تلفن های هوشمند باید لنزها را به یک دوربین تله ای تغییر دهید تا تصاویر موضوعات دور را کلیک کنید. در هر دو حالت ، روند کاملاً فیزیکی و مکانیکی است. برای تغییر لنز ، بزرگنمایی، یافتن عمق میدان و فوکوس روی موضوع ، زمان زیادی لازم است. جدا از آن ، در یک سیستم دوربین سنتی ، نمی توانید با فاصله کانونی متفاوت از یک لنز عکس بگیرید. به عنوان مثال، نمی توانید روی یک عکس فوق العاده گسترده یا یک تصویر بزرگنمایی شده (تله) یا یک عکس بسیار نزدیک (ماکرو) با یک لنز کلیک کنید.

شما باید به لنزهای اختصاصی بروید که از نظر فاصله کانونی برای شرایط مختلف عکسبرداری متفاوت هستند. به همین دلیل ما یک ماژول دوربین بزرگ را برای فعال کردن سیستم دوربین چند لنز در گوشی های هوشمند مدرن می بینیم. سیستم دوربین سنتی که امروزه می دانیم توسط یک فاصله کانونی منفرد و یک فرایند مکانیکی که کاملاً کند است ، نسبتاً محدود است.

فناوری Liquid Lens می خواهد این مورد را تغییر دهد و شما را به یک نوع لنز محدود نکند. این یک فناوری جدید است که از محلول آب و روغن برای ایجاد فاصله کانونی مختلف در پرواز استفاده می کند. در سیستم Liquid Lens ، نیازی به تغییر لنزها نیست. از یک لنز می توانید چندین فاصله کانونی ایجاد کنید و همچنین تمرکز آن بسیار سریعتر از یک سیستم دوربین سنتی است.

لنز مایع چگونه کار می کند؟

نحوه کار Liquid Lens کاملا هوشمندانه است. برخلاف سیستم دوربین مکانیکی ، لنزهای مایع از برق برای تغییر فاصله کانونی استفاده می کنند. این مهمترین دلیل سریع بودن لنزهای مایع است. این واقعیت است که وقتی شما آن را به یک میدان الکتریکی نزدیک می کنید ، یک جریان آب مسیر خود را تغییر می دهد. آنچه در اینجا اتفاق می افتد این است که یک میدان الکتریکی می تواند جریان آب را به شکل دیگری خم کند.

این تغییر در شکل آب در اینجا بسیار مهم است ، و اساس فناوری Liquid Lens را تشکیل می دهد. اگر یک قطره آب بگیرید و ولتاژ وارد کنید ، می توانید شکل قطره را به انحنای دیگری تغییر دهید. به این فرآیند الکتروشیمی گفته می شود. در عرض میلی ثانیه ، می تواند با تغییر شکل قطره آب ، انحنای مثبت، منفی یا خنثی ایجاد کند. و این فاصله کانونی متفاوتی را از یک لنز به شما می دهد.

علاوه بر این ، در یک سیستم لنز مایع ، شکل به صورت الکتریکی تغییر می کند به طوری که تغییر در فاصله کانونی مختلف واقعاً سریع است. آنچه باید توجه داشت این است که سرعت تمرکز را نیز به شدت بهبود می بخشد. برخلاف سیستم دوربین مکانیکی ، لنزهای مایع می تواند عمق میدان را پیدا کرده و میزان دورتر یا نزدیکتر بودن جسم را در زمان واقعی محاسبه کند ، که سرعت تمرکز را به طور تصاعدی بهبود می بخشد.

حال ، اگر می خواهید یک تصویر بزرگنمایی شده ، یک عکس فوق العاده گسترده ، یک تصویر استاندارد عریض یا یک تصویر ماکرو که در آن فاصله فوکوس ثابت وجود ندارد ، می توانید همه این کارها را با دقت فوق العاده انجام دهید و خیلی سریعتر با فقط یک لنز مایع.

لنز مایع چه تفاوتی با لنز نوری سنتی دارد؟

لنزهای نوری موجود در سیستم های دوربین سنتی از شیشه ساخته شده و دارای شعاع انحنای ثابت هستند. در حالی که لنزهای مایع سلولهای کوچکی هستند که حاوی مایع درجه نوری هستند که مخلوطی از آب و روغن است و می تواند شکل خود را تغییر دهد و در نتیجه انحنا و فاصله کانونی متفاوت باشد. بنابراین این تفاوت اصلی بین لنزهای مایع و لنزهای نوری است.

علاوه بر این ، همانطور که در بالا ذکر کردم ، لنزهای مایع بسیار سریعتر از لنزهای نوری می توانند عمق میدان را پیدا کنند و روی سوژه ها تمرکز کنند. حتی وقتی سوژه در حرکت است ، در حالی که لنزهای نوری برای بازیابی کانون تلاش می کنند ، لنزهای مایع می توانند فوکوس را به طور موثر قفل کنند.

جوانب مثبت و منفی لنزهای مایع

مزایا

مزایای بسیاری از Liquid Lens نسبت به لنزهای نوری سنتی وجود دارد. برای اولین بار ، اندازه آن در مقایسه با لنزهای بزرگ DSLR کاملاً کوچک است. بعد ، بسیار سریعتر است ، چندین فاصله کانونی را ارائه می دهد و بسیار کمتر از یک دوربین موتور مصرف برق می کند. آنچه من به خصوص در مورد لنزهای مایع دوست دارم این است که این یک راه حل عالی برای دوربین های گوشی های هوشمند است.

شما به یک ماژول دوربین بزرگ با چندین لنز نیازی ندارید. فقط یک لنز مایع روی دستگاه خود داشته باشید ، و این از تمام فاصله های کانونی مراقبت می کند. به غیر از این ، لنزهای مایع همچنین تثبیت کننده تصویر مناسبی را ایجاد می کنند. در حال حاضر ، نقش مایع عمدتا ایجاد انحناهای مختلف است ، اما همچنین می تواند به تثبیت تصویر کمک کند.

در حال حاضر ، لنزهای مایع برای کاربردهای مختلف صنعتی در حال استفاده است که برای بازرسی خودکار به بینایی دستگاه نیاز دارید. با این حال ، در زمینه پزشکی برای جراحی که لنز منطقه تمرکز زیادی ندارد ، به طور گسترده ای محبوبیت پیدا می کند.

لنز مایع

معایب

با توجه به نکات منفی فناوری Liquid Lens ، هنوز در مرحله توسعه است و برای تصویب گسترده به برخی پیشرفت های اساسی نیاز دارد. فناوری Liquid Lens اولین بار توسط Bruno Berge در سال 2002 اختراع شد ، بنابراین این فناوری نسبتاً جدید است. اکنون Berge Varioptic را که متعلق به کورنینگ ، سازنده Gorilla Glass است ، اداره می کند. کارشناسان می گویند که پراکندگی نور موضوعی است که باید در این فناوری دوربین رفع شود. همچنین ، محققان باید از جریان مایع در فضاهای باریک جلوگیری کنند.

به عنوان نمونه ، سامسونگ در سال 2006 با Varioptic همکاری کرد تا لنزهای مایع را روی تلفن هوشمند خود بیاورد ، اما هیچ ثمری نداشت. شیائومی به تازگی Mi Mix Fold لنز مایع 3x – 30x را راه اندازی کرده و به اولین سازنده ای تبدیل شده است که این فناوری را در گوشی های هوشمند عرضه کرده است. اکنون ، باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا لنزهای مایع نواقص خود را برطرف کرده است و آیا آماده اتخاذ انبوه است یا خیر.

لنزهای مایع: آیا برای آینده فناوری دوربین آماده هستید؟

بنابراین این تنها چیزی است که شما باید در مورد فناوری Liquid Lens و چگونگی آغاز دوره جدیدی از سیستم های دوربین سبک تر و سریعتر بدانید. من مشتاقانه منتظر استاندارد شدن این فناوری هستم ، به طور عمده در تلفن های هوشمند. اگر می خواهید در مورد فن آوری های آینده ، مانند شارژرهای GaN و باتری های گرافن ، بیشتر بدانید ، مقالات اختصاصی ما را مرور کنید. و اگر سوالی دارید ، در بخش نظرات زیر به ما اطلاع دهید.

منبع

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : فناوری لنز مایع در دوربین گوشی های هوشمند چیست

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *