چگونه به تنظیمات روتر وای فای دسترسی پیدا کنیم

چگونه به تنظیمات روتر وای فای دسترسی پیدا کنیم

در گاهی اوقات نیاز است تا به تنظیمات روتر وای فای خود دسترسی پیدا کنیم تا نه تنها اطلاعاتی بدست آوریم، بلکه بتوانیم برخی تنظیم ها را نیز روی روتر اعمال کنیم. البته بهتر است در کمتر اوقاتی به سراغ بخش تنظیمات روتر بروید، زیرا ممکن است گاهی اوقات به دلیل نداشتن آگاهی کافی آسیبی هم به روتر وارد آمده و در نهایت نیاز باشید به تعویض آن هم بپردازید. به طور کلی در این مطلب قصد داریم اطلاعات خوبی پیرامون تنظیمات روتر وای فای به شما دهیم.

فرایند ورود به روتر شما باید یکسان باشد چه از روتر ارائه دهنده اینترنت خود استفاده کنید و چه روتر خود را خریداری کرده باشید. این که آیا شما از روتر اختصاصی استفاده می کنید یا از مودم / روتر ترکیبی که توسط ارائه دهنده ارائه می شود ، باید به همین صورت باشد.

آدرس IP روتر خود را پیدا کنید

چگونه به تنظیمات روتر وای فای دسترسی پیدا کنیم

شما از طریق یک مرورگر به سیستم عامل روتر خود وارد می شوید. هر مرورگری این کار را انجام می دهد. در قسمت آدرس ، آدرس IP روتر خود را تایپ کنید. بیشتر روترها از آدرس 192.168.1.1 استفاده می کنند. اما همیشه اینطور نیست ، بنابراین ممکن است ابتدا بخواهید آدرس روتر خود را تأیید کنید.

برای یافتن آدرس IP روتر خود ، cmd را در نوار جستجوی ویندوز تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا خط فرمان باز شود. ipconfig را در خط فرمان تایپ کنید و برای اجرای دستور Enter را فشار دهید. اطلاعات را پیمایش کنید تا جایی که تنظیماتی را برای Default Gateway در زیر آداپتور Ethernet یا آداپتور LAN بی سیم مشاهده کنید. این روتر شماست و شماره کنار آن آدرس IP روتر شماست. پس از اتمام پنجره را ببندید.

در ویندوز 10 نیز می توانید به تنظیمات> شبکه و اینترنت> وضعیت> مشاهده سخت افزار و ویژگی های اتصال بروید. صفحه بعدی جزئیات اتصالات شبکه متفاوت شما را نشان می دهد. ورودی Ethernet یا Wi-Fi را اسکن کرده و برای یافتن آدرس IP روتر خود به دنبال تنظیمات Default Gateway بگردید. پس از داشتن آدرس IP صحیح ، آن را در قسمت آدرس مرورگر خود تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

نام کاربری و رمز عبور

پس از تایپ آدرس IP ، از شما یک نام کاربری و رمز عبور برای دسترسی به سیستم عامل روتر خود درخواست می شود. این یا نام کاربری و رمزعبور پیش فرض روتر شماست ، یا نام کاربری و رمز عبوری منحصر به فردی است که ممکن است هنگام راه اندازی روتر ایجاد کرده باشید.

اگر نام کاربری و رمز ورود خود را ایجاد کرده اید ، با این اعتبارنامه وارد سیستم شوید. با این حال ، اگر اطلاعات ورود به سیستم خود را به خاطر ندارید یا هرگز آنها را از حالت پیش فرض واحد تغییر نداده اید ، ورود به سیستم کمی پیچیده تر می شود. برخی از روترها ویژگی بازیابی رمز عبور را ارائه می دهند. اگر این مورد در مورد روتر شما صدق می کند ، این گزینه باید پس از وارد کردن نام کاربری و رمزعبور اشتباه به تعداد مشخص ، ظاهر شود. به طور معمول ، در این پنجره شماره سریال روتر شما درخواست می شود که می توانید آن را در پایین یا سمت روتر پیدا کنید.

اگر هرگز اطلاعات ورود به سیستم روتر را تغییر نداده اید ، بسیاری از آنها از نام کاربری پیش فرض مدیر و رمز عبور پیش فرض رمز عبور استفاده می کنند. آن ترکیب را امتحان کنید تا ببینید آیا کار می کند یا نه. در غیر این صورت بهترین شرط شما این است که یک جستجوی وب را برای نام کاربری و رمز ورود پیش فرض مارک روتر خود مانند Netgear ، Linksys ، Asus یا TP-Link انجام دهید.

گزینه دیگر بررسی وب سایت گذرواژه های روتر است ، جایی که می توانید سازنده روتر خود را انتخاب کنید تا لیستی از نام های کاربری و رمزهای عبور پیش فرض را بدست آورید. برای ورود به روتر خود از هر یک از پیشنهادات استفاده کنید.

بیشتر بخوانید  تبدیل گوشی اندرویدی به فلش درایو وایرلس

اگر هنوز نمی توانید به سیستم عامل روتر خود وارد شوید ، باید دستگاه را بازنشانی کنید تا همه تنظیمات به حالت پیش فرض برگردانده شود. معمولاً یک دکمه تنظیم مجدد کوچک در روتر خود پیدا می کنید. برای فشار دادن و نگه داشتن دکمه تنظیم مجدد ، به مدت 10 ثانیه از یک شی pointed نوک تیز مانند قلم یا گیره کاغذ استفاده کنید. اکنون باید بتوانید با استفاده از نام کاربری و رمزعبور پیش فرض به روتر خود وارد شوید.

تنظیمات روتر را تغییر دهید

بعد از اینکه به سیستم عامل روتر خود دسترسی پیدا کردید ، می توانید هر عنصری را که باید اصلاح شود تغییر دهید. اینها شامل نام شبکه و رمز عبور ، سطح امنیتی و رمز عبور Wi-Fi است. همچنین می توانید کنترل والدین را تنظیم کنید ، یک شبکه مهمان ایجاد کنید و دستگاه های پیوست شده را مدیریت کنید. فقط بخاطر داشته باشید که قبل از رفتن به صفحه بعدی ، هر تغییری را اعمال کنید.

اگر از نحوه تنظیم آنها مطمئن نیستید، مستندات و راهنمای داخلی باید در اختیار شما قرار گیرد. اکثر روترهای کنونی یا جدید همچنین دارای جادوگران نصب هستند که می توانند بخشی از این کار را برای شما انجام دهند.

ورود به سیستم روتر را تغییر دهید

به عنوان یک مثال ، شما باید نام کاربری و رمز عبور روتر خود را از مقادیر پیش فرض آنها تغییر دهید. با انجام این کار بهتر روتر خود را ایمن می کند تا فقط شما بتوانید به سیستم عامل دسترسی پیدا کنید. با استفاده از برخی روترها ، می توانید نام کاربری و رمز ورود را تغییر دهید. در مورد دیگران ، فقط رمز عبور قابل تغییر است ، در حالی که نام کاربری معمولاً به عنوان مدیر گیر کرده است.

برای تغییر رمز عبور ، به دنبال گزینه ای بگردید که به طور معمول در زیر زبانه مدیریت قرار دارد. صفحه به احتمال زیاد رمز عبور فعلی روتر شما را درخواست می کند و سپس از شما می خواهد رمز جدیدی وارد کنید.

چگونه به تنظیمات روتر وای فای دسترسی پیدا کنیم

هنگام ایجاد رمز ورود جدید، توصیه های معمول ایجاد رمز ورود امن را بخاطر بسپارید. از یکی از آنها استفاده کنید که یادآوری آن برای شما خیلی دشوار نیست اما به اندازه کافی پیچیده است بنابراین حدس زدن آن آسان نیست. عبارت عبور ، که از ترکیبی از کلمات آسان به خاطر سپردن استفاده می کند ، نیز گزینه خوبی است.

فقط مطمئن شوید که رمز ورود جدید را بخاطر بسپارید تا مجبور نشوید در فکر آن فکر کنید یا در نهایت روتر را در آینده تنظیم کنید. سیستم عامل روتر شما همچنین ممکن است از شما بخواهد سوالات و پاسخ های امنیتی را تنظیم کنید ، یک روش مفید دیگر برای اثبات هویت شما. سپس باید تنظیمات را اعمال کنید و دوباره به روتر خود وارد شوید.

گذرواژه Wi-Fi را مرور کنید

همچنین باید مطمئن شوید که رمز ورود Wi-Fi خود را قوی و ایمن می دانید. برای این کار ، به دنبال بخش بی سیم یا Wi-Fi در میان افزار روتر بگردید. شما باید نام Wi-Fi و رمز ورود فعلی خود را در لیست مشاهده کنید. اگر فکر می کنید رمزعبور فعلی شما خیلی ضعیف است ، یک رمز عبور ایمن تر ایجاد کنید. باز هم ، هنگام انجام این کار ، توصیه های معمول رمز عبور را در ذهن داشته باشید

اگر هنوز از نام پیش فرض Wi-Fi مانند Netgear یا Linksys استفاده می کنید، آن را به چیزی منحصر به فرد تغییر دهید. در بخش Security Options یا بخش مشابه ، اطمینان حاصل کنید که امنیت شبکه شما روی WPA2-PSK [AES] تنظیم شده است که در حال حاضر قوی ترین سطح موجود برای شبکه های بی سیم خانگی است. تنظیمات جدید خود را اعمال کنید و پس از اتمام پنجره مرورگر را ببندید.

منبع

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : چگونه به تنظیمات روتر وای فای دسترسی پیدا کنیم

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *