تحقیق در مورد سوسک

تحقیق در مورد سوسک

تحقیق در مورد سوسک : اگر از خانم ها بپرسید که اطلاعاتی در مورد سوسک به شما بدهند قطعا با یک موجود چندش آور و بسیار ترسناک روبرو خواهید شد که آن ها اصلا نمی توانند با چنین موجودی مبارزه کنند و حتی با شنیدن نام آن احساس بدی به آن ها دست خواهد داد. حقایق جالبی در مورد سوسک ها وجود دارد که شما میتوانید در ادامه ی مطلب آن ها را مطالعه کنید. با زوم تک همراه شوید…

سوسک چیست؟

سوسک ها به عنوان بزرگ ترین گروه حشرات هستند که در محیطهای زیستی مختلفی وجود دارند. آن ها جانداری می باشند که بندپا هستند و در رده حشرات به شمار می روند. سوسک حمام یا سوسری ها را با نام سوسک ها می شناسند که یک نام کلی برای خانواده سوسری ها محسوب می شود.

در بال های سوسری ها قابی وجود ندارد اما سوسک ها در بالاهای خودشان یک قاب محکم دارند که میتوان به عنوان محافظ نیز برای آنها باشد و زمانی که میخواهند پرواز کنند باید اول آن را کنار بزنند. مردم زیادی هستند که سوسری ها را با سوسک ها اشتباه می گیرند. سوسری ها همان سوسک های حمام می باشند.

سوسک حمام یا سوسری ها از جانداران بندپا در رده حشرات هستند که زیررده بالداران، فرو رده نوبالان و راسته سوسریان می باشند.

عمر سوسک

سوسک های که بال های پردار دارند به عنوان کوچکترین حشره ها در جهان شناخته می باشند و طول بدن برخی از آنها از پنج میلی متر کمتر می باشد.

درازترین سوسک در جهان نیز به نوع نر خیاطی گرد آمریکای جنوبی اختصاص داشته است که 2شاخ بزرگ دارد میتوانند حتی تا پانزده سانتی متر یا شش اینچ رشد کند و بزرگ شود. اکثر سوسک ها اصلا آب نمی خورند ولی برخی از سوسک ها حتی بدون اینکه غذایی بخورند می توانند تا پنج سال نیز زندگی کنند و زنده بمانند. شاید این یکی از جالب ترین موضوعاتی باشد که در خصوص سوسک ها وجود داشته است.

محل زندگی سوسک

سوسک ها برای اینکه بتوانند غذا یا آبی پیدا کنند به خانه وارد می شوند و خیلی راحت و ساده میتوانند منجر به آسیب به محیط شوند و خسارت های را به وجود بیاورند. زمانی که سوسکی به خانه وارد شود معمولا محل های مثل آشپزخانه، حمام ، زیرزمین ، اتاق های لباسشویی را انتخاب می کند.

انواع سوسک

وجود سوسک ها می تواند در هر منزل یا محیط کار و… به عنوان یکی از مشکلات اصلی به شمار بیاید که هر کسی به سراغ مبارزه با آن ها برود. سوسک ها دارای انواع متعددی می باشند اما در بیش تر منازل و مکان ها این سه نوع بیش تر دیده می شوند که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

  • سوسک شرقی : به عنوان یکی از بدترین سوسک ها هستند که رنگ تیره دارند و بال هایشان نیز کوتاه است.

سوسک شرقی

  • سوسک آلمانی : از کوچک ترین سوسک های خانگی می باشند و جسه شان بسیار ریز می باشد. در این نوع ماده ها از نرها درشت تر می باشند. سوسک آلمانی

 

  • سوسک آمریکایی : معمولا در چاه ها و منازل این سوسک ها وجود دارند که رنگ قرمز متمایل به قهوه داشته اند.

سوسک آمریکایی

نحوه ی تولید مثل سوسک

سوسک ها برای اینکه بتوانند تولید مثل کنند نیاز دارند که یک محیط امن را برای خودشان به وجود بیاورند. این محیط شبیه یک کپسول است. وقتی این کپسول خمیری تشکیل می شود آن ها را در یک محیط مرطوب و گرم نگهداری می کنند و در هر کپسول تخم معمولی حدود 16 تخم وجود داشته است.

زمانی که تخم ها را میگیرند ، از کپسولها پریفیهای کوچکی بیرون آورده میشوند.به همان صورتی که رشد آن ها انجام می شود سوسکها کودک پوشیده می گردند. در صورتی که غذایی زیادی وجود داشته باشند سوسک قادر است از پنج تا پنج ماهگی از تخم به سوسک بالغ تبدیل گردد.

از شروع تخم ریزی تا زمانی که نوزاد سوسک خارج شود حدود سی تا پنجاه روز زمان نیاز است. سوسک بالغ میتواند از چند ماه تا یک سال زندگی کنند و چندین بار در این مدت تخم ریزی را تکرار می کند.

مضرات سوسک

همانطور که اشاره کرده ایم اگر سوسک ها در محلی زندگی کنند می توانند سبب بروز خطراتی برای شما شوند. از اصلی ترین مضرات سوسک ها آفت بودن آنهاست که از غذاهای فاسد، کثافات و بخشی از غذای هضم شنده خودشان را برمی گردانند و عادت به دفع مدفوع بر روی غذاها دارند. زمانی که در مسیری حرکت می کنند  و یا در منابع غذاییشان ، چون ماده ی از دهان و غددشان ترشح می کنند همیشه یک بوی نامطبوع و ماندگاری وجود داشته است.

سوسک ها موجودات کثیفی می باشند و همین کثیفی را دوست داشته اند. شاید یکی از علت های که خانم ها از سوسک ها وحشت دارند همین کثیف بودنشان است. سوسک ها میتوانند سبب الودکردن مواد غذایی به واسطه عاملهای بیماری زا موجود در زباله ها و توالت و… بیماری های مختلفی را انتقال بدهند مثل بیماری های باکتریایی ، بیماری های ویروسی، حمل تخم کرم های انگلی، واکنش های آلرژیک و…

تحقیق در مورد فواید سوسک

شاید اینگونه فکر کنید که سوسک ها جز ضرر و زیان چیزی به همراه ندارند ولی وجود سوسک ها در طبیعت می تواند فوایدی را نیز به همراه داشته باشند.

یکی از فواید سوسک ها در طبیعت این است که غذایی بسیاری از پرندگان ، خزندگان، پستانداران هستند و نبود آن ها می تواند در زنجیره ی غذایی سبب ایجاد مشکلاتی شود.

تغذیه سوسکها در جنگلهای استوایی از برگهای پوسیده و چوبها می باشد و تمامی این موارد بعد از هضم، در زمان حرکت به شکل ردی از مدفوع از بدن جانور دفع میگردد که شامل مواد مغذی مثل نیتروژن می باشد. به این صورت که نیتروژن مجدد به خاک بازگشته می شود.

همان طور که شما میدانید یکی از اصلی ترین مواردی که برای رشد درختان و گیاهان لازم است، نیتروژن می باشد که برای زندگی همه ی ما انسان ها وجود چنین درختانی بسیار حیاتی و لازم است.

سوسک ها به عنوان قوی ترین مخلوقات هستند چون می توانند اشعه در دوزهای بالا را تحمل کنند.


مقالات مرتبط :

4/5 - (355 امتیاز)

نظرات در مورد : تحقیق در مورد سوسک

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *