نوع جدید ویروس کرونا هم اکنون در 13 کشور شناسایی شد

نوع جدید ویروس کرونا هم اکنون در 13 کشور شناسایی شد

نوع جدید ویروس کرونا هم اکنون در 13 کشور شناسایی شد. به گفته دانشگاه ادینبرگ؛ این ویروس در برابر واکسن های فعلی مقاوم خواهد بود!

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت livescience، نوع جدیدی از ویروس کرونا به اسم B.1.525 حاوی جهش خیلی نگران کننده ای است که باعث هر چه بیشتر نگران  شدن نظام درمانی کشورهای درگیر شده است.

طبق گزارشی که به تازگی توسط دانشگاه ادینبرگ صورت گرفته شده است؛ یک نوع جدیدی از ویروس کرونا در بریتانیا کشف، نیجریه و 11 کشور دیگر در دنیا از جمله ایالت متحده کشف شده است که موجب نگرانی این کشورها شده است.

ویروس جهش یافته که در واقع نوع جهش یافته تر ویروس B.1.125. است و شامل جهشی در پروتئین سنبله ویروس است که به آن اجازه می دهد به سلولهای انسانی متصل شده و وارد آن شود. متخصصان از این بابت نگران گسترش پیدا کردن جهش جدید ویروس کرونا که به نام «E484K» هستند چراکه واکسن های موجود کمتر می تواند در برابر نوع جهش یافته جدبد موثر باشد.

به گزارش گاردین  این جهش پیش تر در جهش هایی که در آفریقا و برزیل دیده شده نیز وجود داشت. همان طور که پیش تر در LiveSciene گزارش شده بود، این جهش که با تازگی کشف شده در نمونه بریتانیایی « B1.1.7» نیز وجود داشت. به گزارش گاردین، محققان تصور می کنند جهش E484K می تواند به ویروس کمک کند تا از آنتی بادی های به اصطلاح خنثی کننده که به ویروس متصل می شوند جلوگیری کرده و از آلوده شدن سلول ها جلوگیری کند.

سیمون کلارک ( Simon Clarke) دانشیار میکروبیولوژی سلولی در دانشگاه ریدینگ در مصاحبه ایی به گاردین اعلام کرد که که جهش E484k باعث می شود نوع آفریقای جنوبی در برابر برخی واکسن ها مقاوم باشد و  وی نگران است که ممکن است نوع جدید نیز تا حدی مقاوم باشد.
وی در ادامه مصاحبه اش به گاردین گفت که دقیقا ما دقیقا نمی دانیم که این جهش نوع جدید ویروس کرونا چگونه و چطور پخش و به چه میزان می تواند گسترش پیدا کند؛ اما اگر موفقیت آمیز باشد، می تواند در برابر هر واکسنی مقاوم باشد و اثربخشی واکسن های موجود را کاهش بدهد.
طبق مرکز پیش گیری و و کنترل بیماری ها؛ نوع های جهش یافته از برزیل، آفریقای جنوبی و بریتانیا به نظر می رسند در مقایسه با نوع اصلی ویروس کرونا مسری تر باشند. گرچه محققان در خصوص سرعت شیوع و میزان مسری بودن نوع جدید ویروس جهش یافته کرونا ایده زیادی ندارند.

ایوان دویل مدیر پزشکی در بهداشت عمومی انگلستان (PHE) در بیانیه ای به خبرگذاری رویتر گفت که در حال حاضر هیچ سندی در خصوص اینکه نوع جدید ویروس جهش یافته می تواند موجب مرگ و میر یا بیمار شدن افراد بیشتری شود، وجود ندارد.

 طبق مستندات دولت بریتانیا، تا روز 17 فوریه، 46 مورد از مبتلایان به نوع جدید جهش یافته ویروس کرونا توسط دولت این کشور ثبت شده است. طبق گفته دانسگاه ادینبرگ نوع جدید ویروس جهش یافته مقلب به « B.1.125» برای اولین بار در تاریخ 20 دسامبر در کشور نیجریه تشخیص داده شد؛ گرچه این دانشگاه در اعلامیه اظهار داشت که تلاش های برای یافت مبدا این نوع جدید جهش یافته هم چنان ادامه دارد. این دانشگاه در ادامه گزارش داد که تا روز 17 فوریه 12 مورد با توالی جهش در ایالات متحده یافت شد.
منبع:
در ادامه در مجله خبری زوم تک بیشتر بخوانید:
به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : نوع جدید ویروس کرونا هم اکنون در 13 کشور شناسایی شد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *