پادویش

امنیت کدام یک بیشتر است، اندروید 10 یا iOS 13

امنیت کدام یک بیشتر است، اندروید 10 یا iOS 13

سالهاست که سیستم عامل iOS اعتبار خود را به عنوان امن ترین سیستم عامل موبایل حفظ کرده است، اما کنترل های جدید اندروید 10 بر مجوز برنامه ها و افزایش تلاش ها به روزرسانی های امنیتی یک پیشرفت چشمگیر است. هر دو سیستم عامل Android 10 و iOS 13 دارای ویژگی های امنیتی جدیدی هستند که با کنترل بیشتر در مورد دسترسی برنامه ها به مکان شما، روش های متوقف کردن اسکن برنامه ها در نزدیکی شبکه های بلوتوث و Wi-Fi برای حدس زدن مکان شما و یک روش دسترسی جدید برای برنامه های شخص ثالث. اما اگر به تازگی قصد خرید یک گوشی جدید گرفته اید و نمیدانید که iOS بهتر است یا اندروید؟ امروز در این مقاله به این موضوع میپردازیم که امنیت کدام یک بیشتر است، اندروید 10 یا iOS 13 ؟ با زوم تک همراه باشید.

امنیت کدام یک بیشتر است، اندروید 10 یا iOS 13

به روزرسانی ها

برنده : iOS 13

هنگام محافظت از دستگاه تلفن همراه، اولین و ساده ترین خط دفاعی، بروزرسانی سیستم عامل است. این دفاع به تنهایی ، همانگونه که Kaspersky Labs متذکر شد ، می تواند کل خانواده های بدافزار را در مسیرهای خود متوقف کند. این دفاع به تنهایی ، همانطور که Kaspersky Labs خاطرنشان می کند ، می تواند کل خانواده های بدافزار را در مسیرهای خود متوقف کند.

در حالی که برخی از کاربران هنوز هم در مورد عدم سفارشی سازی سیستم عامل iOS شکایت دارند، اما اپل اطمینان داده است که کاربران آیفون و آیپد هیچوقت با بدافزارها درگیر نخواهند بود.

با این وجود، نشانه امید برای هواداران امنیت آندروید در ماه می به وجود آمد، هنگامی که مدیر ارشد گوگل Stephanie Cuthbertson برای اندروید به شرکت کنندگان Google I / O گفت که به روز رسانی های امنیتی اندروید سرانجام به صورت خودکار خواهند بود.

وی گفت: “دستگاه اندرویدی شما به موقع به روزرسانی های امنیتی را به صورت منظم دریافت می کند، اما شما هنوز هم باید منتظر انتشار بروز رسانی بعدی باشید و بعد از دانلود کردن آن، دستگاه خود را دوباره راه اندازی کنید. ما میخواهیم این بروز رسانی ها زودتر به دست شما برسد.”

این روند درست در پس زمینه اتفاق می افتد به این صورت که گوگل برنامه های خود را به روز می کند و دیگر نیازی به راه اندازی مجدد تلفن نخواهد بود.

اگرچه شنیدن خبر منتشر شدن ماژول های امنیتی اندرویدی برای کسانی که کاربران این سیستم عامل نیستند، جالب است اما مشکل اصلی اینجاست که گوگل نمیتواند در یک زمان تعیین شده و از قبل مشخص شده برای همه دستگاه ها بروز رسانی را به صورت همزمان انتشار دهد.

تولید کنندگان و اپراتورهای مختلف هم بروز رسانی های خود را بوسیله شبکه اصلی برای دستگاه های اندرویدی منتشر می کنند، به این معنی که همه بروز رسانی ها روی دستگاه های اندرویدی نصب نمی شود. از طرفی هم با افزایش بدافزارهای همراه در گوگل پلی، اقدامات گوگل برای تحت فشار قرار دادن بروزرسانی های امنیتی نمیتواند زودتر انجام شود.

همینطور مانع از بروز رسانی سیستم عامل خود بوسیله AT&T یا Verizon شوید. سال ها پیش کمپانی گوگل در طی معاملاتی که با بازار ایالات متحده کرده، قرار بود ابتدا بروز رسانی های خود را برای اپراتورهای AT&T و Verizon بفرستد و بعد از آن برای کاربران ارسال کند. همین مسئله میتواند آسیب های زیادی به کاربران اندروید در اپراتورهای ذکر شده وارد کند. هم اکنون بسیاری از کاربران از محدودیت ها متنفر هستند و نمیخواهند با محدودیت روبرو شوند.

به روزرسانی ها

کنترل مجوز

برنده : اندروید 10

یکی از مهم ترین چیزهایی که بیشتر از بروز رسانی سیستم عامل در زمینه امنیت اهمیت دارد و در واقع یک نوع تهدید محسوب می شود، دادن دسترسی های بیش از حد و غیر ضروری است که بعد از نصب یک برنامه به آن میدهید. در این مورد سیستم عامل اندروید نسبت به iOS برتری داشته به این دلیل که سیستم امنیتی که روی گوگل پلی هست، انقدر امنیت بسیار بالایی داشته که اجازه نمیدهد این چنین برنامه هایی به فروشگاه پلی استور وارد شوند و باید مجوزهای مختلفی را گرفته و مراحل گوناگونی را بگذرانند. ولی کاربران آیفون در برابر این خطرات مصون نیستند.

درست در ماه ژوئن، محققان Positive Technologies در بیشتر برنامه های iOS نسبت به برنامه های اندروید ضعف امنیتی پیدا کردند. در ماه آگوست سال 2019 بعد از جنجال و بحث های زیادی که بین اپل و گوگل بر سر مسائل امنیتی بوجود آمد، کمپانی گوگل مجبور شد تا امنیت پلی استور را دوباره مورد بررسی قرار داده و از سایت خود در برابر هک شدن محافظت کند.

اما ابزار اجباری حفظ حریم خصوصی iOS 13 برای ورود به سیستم، سنسور اثر انگشت و سیستم فیس آیدی است. این ویژگی امنیتی بعد از نصب برنامه ای برای تایید اعتبار از Apple ID شما استفاده می کند، نه آدرس ایمیل شما. همین موضوع امنیت دستگاه های اپل را تحت تاثیر قرار داده است.

ولی در رقابت سر این مسئله، اندروید 10 بر iOS 13 پیروز شده است.

در سیستم عامل اندروید 10، یک قسمت اختصاص یافته به حفظ حریم خصوصی در قسمت تنظیمات بوجود آمده که بر طبق آن میتوانید برنامه ها را نظارت کرده و درخواست های مجوز برنامه ها را بلاک کنید. به عنوان مثال چرا فیس بوک به داده های مکان شما احتیاج دارد؟ همین حالا میتوانید این مجوز دسترسی را مسدود کنید.

پیش از این، ردیابی مجوزهای برنامه اندروید بسیار ناامید کننده بود. اما امروز بعد از بروز رسانی هایی که برای این قسمت صورت گرفته، یک سیستم امنیتی بسیار عالی و قدرتمند برای کاربران بوجود آمده تا توسعه دهندگان بتوانند خیلی راحت این سیستم را که Open Source می باشد را توسعه دهند.

در منوی اندروید 10، یکی از قسمت هایی که به صورت کامل حذف نشده، قسمت Advanced است. گروه بندی بصری نگرانی های امنیتی مشترک را در یک مکان برای کنترل به جای پخش کردن در چندین منو قرار می دهد : نمایش اطلاعات روی قفل صفحه نمایش، سرویس تکمیل خودکار گوگل، اطلاعات مربوط به فعالیت و نحوه عملکرد دستگاه شما برای درخواست های تبلیغاتی.

در حالی که این کنترل مجوزها در حال بهبود می باشد اما برنامه های بدافزار هنوز هم بدون مجوز میتوانند در برنامه هایی که مجوز دریافت کرده اند انتقال پیدا کنند. همین موضوع به تنهایی باعث شد تا محققان در ماه ژوئیه بیش از 1000 برنامه را در فروشگاه گوگل پلی کشف کنند که اطلاعات کاربران را سرقت می کنند.

سوالی که اکنون در ذهن ما ایجاد می شود این است که در صورت بروز مشکل در برنامه های گوگل پلی استور، این سیستم کنترل مجوزهای اندروید 10 چقدر خوب کار می کند و مفید است؟

کنترل مجوز

موقعیت‌ یابی

برنده : اندروید 10

در ادامه بحث سر اینکه امنیت کدام یک بیشتر است، اندروید 10 یا iOS 13 ، از دیگر راه های حفظ حریم خصوصی کاربران برای هر دو سیستم عامل، مسدود کردن نمایش موقعیت مکانی کاربران است.

سیستم عامل iOS 13 بدون دردسر برای اشتراک گذاری عکس ها بدون اشتراک گذاری موقعیت مکانی گزینه ای ارائه داده تا کاربران خود بتوانند تعیین کنند که میخواند موقعیت مکانی آن ها به همراه عکس به اشتراک گذاشته شود یا خیر.

گزینه حذف داده های موقعیت مکانی شخصی از یک عکس در حالی که در برنامه Photos وجود دارد به این معنی است که هر تصویر دیگر وقتی که از طریق رسانه های اجتماعی، ایمیل یا پیام ها، به اشتراک گذاشته شود، دیگر اثری از موقعیت مکانی دقیق کاربر نیست.

روند خاموش کردن موقعیت مکانی بسیار راحت و ساده است. به این صورت که عکس یا عکس هایی که میخواهید از برنامه Photos به اشتراک بگذارید را انتخاب کرده و سپس روی گزینه ها در بالای صفحه ضربه بزنید تا موقعیت مکانی را برای آن ها خاموش کنید.

نحوه غیر فعال کردن این ویژگی در اندروید 10 با iOS 13 یکسان است. به این صورت که برای تغییر وضعیت موقعیت مکانی عکسی قبل از به اشتراک گذاری آن وارد گالری تلفن اندرویدی خود شده و از منو قسمت تنظیمات را انتخاب کنید، سپس روی گزینه Remove geo location کلیک کنید.

اگرچه اندروید 10 در این قسمت مراحل خاص به خود را داشته، در حالی که نسخه های قبلی فقط به شما امکان بله یا نه را به شما میدادند تا موقعیت مکانی خود را خاموش یا روشن کنید. ولی در اندروید 10 این ویژگی جزئیات زیادی دارد. در این نسخه از سیستم عامل اندروید با سه گزینه روبرو خواهید شد، -1 همه مجوزهای دسترسی را انکار کنید. 2- مجوزها را تایید کنید 3- تنها زمانی که از برنامه استفاده می کنید مجوز دسترسی به موقعیت مکانی شما را داشته باشد.

موقعیت‌ یابی

ردیابی توسط بلوتوث

برنده : هر دو سیستم عامل

هنگامی که مجوز یک برنامه را برای دسترسی به موقعیت مکانی از طریق GPS هم خاموش کنید، هنوز هم در صورت استفاده از سیگنال های بلوتوث و Wi-Fi قابل ردیابی خواهید بود. هنگامی که سیگنال های ارسال شده از دستگاه تلفن شما به شخصی برسد، میتواند موقعیت مکانی شما را بدست آورد. از همه بدتر، بلوتوث به طور فزاینده ای به عنوان یک ویژگی آسیب پذیر در حال رشد است و افراد زیادی از آن استفاده می کنند به خصوص برای هوشمند سازی خانه ها!

خوشبختانه ، هر دو سیستم عامل اندروید  10و iOS 13 به شما امکان کنترل برنامه هایی را که می توانند سیگنال های Wi-Fi و بلوتوث را در این نزدیکی قرار بگیرند، بدهند.

ردیابی توسط بلوتوث

سیستم رمزگذاری

برنده : iOS 13

به نظر می رسد سطح جدیدی از ارتباطات ایجاد شده که نیاز به شبکه های اجتماعی را بیشتر کرده است. در این اوضاع ویژگی جدید اندروید 10 برای رمز عبور وای فای یک اقدام امنیتی عالی می باشد. ویژگی جدید به شما این امکان را میدهد که یک ویژگی جدید به شما امکان می دهد یک کد QR برای شبکه Wi-Fi خود ایجاد کنید که میهمانان شما بتوانند برای متصل شدن به وای فای شما، آن را اسکن کنند. رمزعبور وای فای خود را بسیار قوی انتخاب کنید و دیگر نگران فراموش کردن آن نباشید.

اما کمپانی اپل به لطف ویژگی های امنیتی HomeKit در iOS 13، موفق شده تا سیستم خانه هوشمند را فعال کند و حتی کنترل کردن دوربین های مدار بسته را نیز با استفاده از سیستم اختصاصی خود در اختیار داشته باشد. به این شکل میتوان امنیت دسترسی به آن ها را تامین کرد.

حالا دیگر تصمیم گیری برای انتخاب سر اینکه امنیت کدام یک بیشتر است، اندروید 10 یا iOS 13 با شماست!

سیستم رمزگذاری

منبع : msn.com

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : امنیت کدام یک بیشتر است، اندروید 10 یا iOS 13

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *