پاسخ پرسش های مصاحبه کاری را بهتر متوجه شوید

پرسش های مصاحبه کاری

پاسخ پرسش های مصاحبه کاری را بهتر درک کنید. پرسش های مصاحبه کاری، دلایل روانشناسی و روانشناختی دارند که درک آن به موفقیت شما کمک می کند.

به گزارش مجله زوم تک به نقل از وبسایت The Amuse، دانستن پرسش های مصاحبه کاری می تواند برای شما برگ برنده ای باشد. متاسفانه، ما نمی توانیم ذهن ها را بخوانیم، اما می توانیم بهترین توصیه ها را به شما کنیم. در ذیل به برخی از مهم ترین و رایج ترین پرسش های مصاحبه کاری، دلایل روانشناسی آن ها به همراه پاسخ هوشمندانه برای هر یک از آن ها اشاره شده است.

البته به خاطر سپردن پاسخ پرسش ها هرگز توصیه نمی شود. در عوض از شما می خواهیم که پاسخ هوشمندانه ای برای رایج ترین پرسش های مصاحبه های کاری آماده داشته باشید تا نتیجه مطلوب تری را از مصاحبه کاری کسب کنید. به پرسش های ذیل با دقت نگاه کنید و پاسخ هوشمندانه آن را در نظر داشته باشید.

 

پرسش های مصاحبه کاری

 • درباره ی خودتان به ما بگویید.
 • چرا می خواهید در این شرکت کار کنید؟
 • چرا می خواهید این کار را داشته باشید؟
 • چرا ما باید شما را استخدام کنیم؟
 • نقاط قوت شما کدام است؟
 • نقاط ضعف شما کدام است؟
 • موفق ترین موفقیت شما در حوضه کاری چه چیزی بوده است؟
 • درباره یکی از چالش های کاری تان بگویید و چطور با آن چالش کنار آمدید؟
 •  آیا زمانی بوده است که با تصمیمی که در شرکت گرفته شده بود مخالفت داشتید؟
 • درباره ی زمانی به ما بگویید که اشتباهی را مرتکب شدید.
 • درباره ی زمانی بگویید که در راه هدف تان شکست خوردید.
 • چرا کار فعلی تان را می خواهید ترک کنید؟
 • چرا از کارتان اخراج شده اید؟
 • چرا در زمان استخدام شما وقفه وجود دارد؟
 • آیا  می توانید بگویید که چرا در مسیر انتخاب شغلی شما تفاوت وجود دارد؟
 • میزان درآمد شما در حال حاضر چه قدر است؟
 • چه چیزی از کمتر از سایر موارد در خصوص شغل فعلی تان دوست دارید؟
 • به دنبال چه پستی در کار جدیدتان هستید؟
 • استایل مدیریتی شما چگونه است؟
 • مدیرعامل و همکاران تان شما را چگونه توصیف می کنند؟
 • شما با موقعیت های استرس برانگیز زمان کارتان چطور برخورد می کنید؟
 • به انجام چه کاری در خارج از محل کارتان علاقه دارید؟
 • شما چطور کارهایتان اولویت بندی می کنید؟
 • شما به چیزی احساساتی هستید؟
 • چه چیزی به شما انگیزه می دهد؟
 • دوست دارید شما را چطور مدیریت کنند؟
 • خودتان را در  سال آینده کجا می بینید؟
 • آروزی داشتن چه کاری را دارید؟
 • چه چیزی شما را در مقایسه با دیگران منحصر به فرد می کند؟
 • چه چیز دیگری را باید بدانم که در روزمه تان ننوشته شده است.
 • در صورت داشتن این پست، در 30، 60 و 90 روز اول چه کارهایی را انجام خواهید داد؟
 • به نظرتان ما باید چه کاری را می توانیم متفاوت تر یا بهتر انجام بدهیم؟
 • از چه زمانی می توانید کارتان را آغاز کنید؟

 

دلایل علمی پرسش های کاری

درباره ی خودتان به ما بگویید

شاید این پرسش به ظاهر خیلی ساده به نظر برسد، اما بسیاری از افراد حتی در مواجهه با این پرسش ساده موفق ظاهر نمی شوند. این پرسش، یکی از رایج ترین پرسش های مصاحبه ی کاری است و بهتر است که برایش به خوبی آماده باشید. بدانید: سابقه کاری یا زندگی شخصی خود را کامل شرح ندهید. در عوض یک پاسخ کامل، کوتاه و راضی کننده درباره اینکه چرا شما برای تیم شغل بهترین گزینه هستید را ارائه دهید. کارشناسان MIT پیشنهاد می کنند در پاسخ تان از فرمول گذشته، حال و آینده استفاده کنید و فقط به یکی زمان متکی نباشید. کمی درباره ی موفقیت شغلی کنونی تان صحبت کتید و از موفقیت های به دست آمده بگویید. سپس درباره ی چگونگی رسیدن به موفقیت تان بگویید. سپس درباره اینکه چرا این کار را می خواهید و چرا برای این پست کاری گزینه خوبی هستید، بگویید.

 

چرا می خواهید در این شرکت کار کنید؟

مراقب پاسخ های ادامه وار باشید. اگر پاسخ شما در خصوص دیگر شرکت ها صدق کند یا اینکه مثل پاسخ دیگر کاندیدا ها را بدهید، شما فرصت قبول شدن را از دست می دهید. ژانگ یکی از 4 استراتژی را پیشنهاد می کند؛  تحقیق کنید و مشخص کنید که چرا یک شرکت برای شما جذاب می کند. درباره تغییراتی که شرکت در این مدت کرده است صحبت کنید و اینکه اولین بار درباره اش چه زمانی شنیده اید. بر روی موقعیت آینده سازمان و اینکه چطور می توانید به آن شرکت در این راه کمک کنید بگویید. یا اینکه درباه اینکه چه چیزی شما را بیش از هر چیزی در تعامل با کارمندان آن شرکت به وجه آورده است، بگویید. هر راهی که انتخاب کنید، شما را به نحوی خاص می کند. ولی اگر حین مصاحبه کاری با شرکتی ، ندانید که چرا می خواهید برای آن شرکت کار کنید، مطمعنا این برای شما خط قرمزی است که به ضررتان تمام می شود!

 

چرا می خواهید این کار را داشته باشید؟

برای بار دیگر می گوییم، هر شرکت به دنبال استخدام کسانی است که به آن پست علاقه مند هستند. پس شما برای پرسش چرایی خواستن یک پست، باید پاسخ مناسبی را داشته باشید. و اگر نداشتید چه می شود؟ احتمالا، باید به دنبال کار در جای دیگری باشید. اول از هر چیزی، چند کلیدواژه مستحکم را در حرف هایتان بگنجانید که بهترین برای شما هستند. برای مثال، من به کار پشتیبانی علاقه دارم؛ چراکه من به تعامل با انسان و حل مشکلات آن حس خوبی دارم. سپس به اینکه چرا از این کمپانی خوشتان می آید، اشاره کنید. برای مثال، من همیشه به درس خواندن علاقه داشته ام، و به نظرم من می توانم قسمتی از کارهای خارق العاده ایی را که انجام می دهید را بر عهده بگیرم.

 

پرسش هایی در خصوص سابقه کاریتان

پرسش در خصوص سابقه کاریتان، به قولی شالوده ی هر مصاحبه ی کارش به شمار می آید. پرسش هایی در خصوص شغل سابقتان، موفقیت هایتان، شکست های کاری ( و اینکه چطور با آن کنار آمدید) و … . به خاطر داشته باشید که همیشه اگر به مصاحبه ی کاری می روید با دست پر و آماده و با اعتماد نفس رفتار کنید. اگر می توانید رزومه ایی از کارهای سابق تان، موفقیت هایتان، تواناییتان، مدرک تحصیلی تان و هر برگ برنده ایی که می توانید را آماده کنید. در صورت پرسیده شدن در خصوص سابقه کاریتان، آماده رفتار کنید و آماده پرسش های رفتاری اجتماعی هم باشید.

 

درآمد فعلی شما چه قدر است؟

این پرسش همراه با پرسش در خصوص سابقه کاریتان، همیشه از رایج ترین پرسش هایی هستند که در مصاحبه های کاری پرسیده می شوند. این پرسش در برخی از کشورها و برخی از شرکت ها غیرقاتونی بوده است و مصاحبه کننده حق ندارد در خصوص حقوق فعلی شما پرسشی مطرح کند. اما به نظر می رسد که هم چنان بسیاری از کاندیداها باید به این پرسش پاسخ بدهند، پس نگران نباشید. استراتژی های بسیاری وجود دارد که شما می توانید با این پرسش روبه رو شوید. برای مثال، شما می توانید اتمسفر این پرسش را طرح این پاسخ که من واقعا بیشتر از حقوق به نقشی که می توانم در این شرکت داشته باشم کمی به نفع خود تمام کنید. من تحقیقات بسیاری در خصوص این پست و شرکت انجام داده ام  و مطمعن هستم با مهارت هایم می توانم به این شرکت کمک کنم. ما می توانیم بر روی مبلغی توافق داشته باشیم که هم منصفانه باشد و هم سود هر 2 طرف در آن لحاظ بشود. اگر هم نمی خواهید چیزی در این باره بگویید، نظرتان را به اشتراک بگذارید. اگر فکر می کنید که انتظارات مالی برای شما حائز اهمیت است، می توانید مبلغ پیشنهادی خود را مطرح کنید.

 

مدیرعامل و همکاران سابق تان شما را چگونه توصیف می کنند؟

اول از هر چیزی، یادتان باشد که شما باید صادق و روراست باشید. چراکه هر چیزیکه شما به منیجر یا مصاحبه کننده می گوید می تواند علیه خودتان استفاده شود. در بیشتر مواقع اطلاعاتی که در خصوص خودتان به شرکت جدیدی می گوید توسط عاملان آن شرکت مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. سعی کنید درباره نقاط قوت و مهارت هایتان صحبت کنید که در  دیگر قسمت های مصاحبه به آن اشاره نشده است.

 

مهم ترین پرسش های مصاحبه کار

به انجام چه کارهایی در بیرون از خانه علاقه دارید؟

مصاحبه کننده ها گاهی از شما در خصوص علاقه مندی و سرگرمی هایتان می پرسند تا کمی ببیشتر در خصوص شما بفهمند. هدف از این پرسش ها اطلاع پیدا کردن از کارهایی است که شما بیشترین زمان را در خارج از محل کار برای آن سپری می کنید. این پرسش می تواند یک فرصت دیگری برای شما باشد تا بتوانید بار دیگر برای خودتان فرصت بخرید. فقط به خاطر بسپرید که حرفه ایی عمل کنید و نسبت به پاسخ هایی که در خصوص این پرسش می دهید باهوش عمل کنید. چراکه کارهایی که شما ورای حرفه تان در خارج از محل کار انجام می دهید ، می تواند تاثیر مستقیمی بر روی اثرات شغل تان بگذارد.

چه چیزی باعث انگیزه دادن به شما می شود؟

قبل از اینکه از پرسش های روانشناسی که از شما پرسیده می شود خسته و کلافه شوید، مطمعن باشید که هدف مصاحبه کننده از طرح این پرسش فهمیدن این اصل است که آیا شما واقعا به این کار علاقه مند هستید و برای به دست  آوردن این پست هیجان زده نیز خواهد بود یا خیر؟ اگر آن ها شما را برگزینند، آیا شما به اندازه ی کافی انگیزه برای موفقیت دارید یا خیر. پس به این فکر کنید که چه چیزی در کارهایش قبلی باعث انگیزش شما می شد و چه چیزهای شما را بی انگیزه می کرد. به مصاحبه کننده بگویید که چیزی باعث به وجود درخشیدن چشم هایتان پس از خواندن آگهی کار شد. یک مورد را انتخاب کنید و مطمعن شوید که به نقش و شرکتی که می خواهید برای آن کار کنید مرتبط است. اگر شما روراست باشید که صد البته باید هم باشید، اشتیاق و شور شما برای کسب آن کرد مطمعنا جواب خواهد داد!

شما آینده کاری تان را در 5 سال آینده چطور مشاهده می کنید؟

اگر در مصاحبه کاری از شما چنین پرسشی شد، صادق باشید و درباره ی هدف های تان در آینده صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که مصاحبه کننده می خواهد بداند که ایا شما هدف های واقع گرایانه ای برای شغل تان دارید یا خیر، آیا جاه طلب هستید یا خیر، آیا صلاحیت لازم برای داشتن این پست را دارید یا خیر.  بهترین تصمیمی که می توانید در آن لحظه بگیرید این است که به طور واقع گرایانه درباره این پست شغلی فکر کنید، آینده شغلی را در نظر بگیرید و منطقی به پرسش ها پاسخ بدهید. اگر هم واقعا نمی دانید که چه پاسخی باید در خصوص این پرسش بدهید؛ به جای نمی دانم بگویید که مطمعن نیستم اهداف هم جگونه پیش می روند.

 

از چه زمانی می توانید کار خود را آغاز کنید؟

هدف شما در این جا باید طبق انتظارات واقع گرایانه منطبق باشد تا هم برای شما و هم برای شرکت سازگار باشد. اینکه دقیقه چطور به نظر می رسد به شرایط خاص خودتان بستگی دارد. اگر شما می توانید بالافاصله شروع به کار کنید یا اینکه آیا شما در حال حاضر بی کار هستید یا خیر. اگر مشغول به کار هستید، می توانید نظرتان در طی یک هفته اعلام کنید. اما اگر نیاز دارید که ابتدا به رئیس فعلی تان خبر بدهید و مقدمات جدایی را فراهم کنید. از گفتن درخواست قطع همکاری احساس خجالت نکنید، مردم شما را درک می کنند و به شما احترام می گذارند. به شرطی که تهعدات خود را برای شرکت انجام داده اید و قراردادی ندارد، شما قانونا این حق را دارید که بخواهید قرارداد خود را با شرکت دیگری برقرار کنید. اگر واقعا در جایی مشغول نیستید، برخی از شرکت ها به پستی احتیاج ضروری سریع دارند، پس آن ها را در اطلاع قرار بدهید.

 

 

منبع: the muse

 

در زوم تک بیشتر بخوانید:

100 پرسشی که هرگز به آن فکر نکرده اید!

10 پرسش رایج تکنولوژی و پاسخ آن ها

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : پاسخ پرسش های مصاحبه کاری را بهتر متوجه شوید

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *