آنتی ویروس پادویش

در چنین روزی گری کاسپاروف به کامپیوتر باخت

گری کاسپاروف کامیپویتر

در چنین روزی گری کاسپاروف روسی به یک کامپیوتر باخت. گری کاسپاروف روسی برتری استاد بزرگ شطرنج دارای 11 اسکار شطرنج است!

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت خبری history، در 10 فوریه سال 1996 میلادی، استاد بزرگ شطرنج روسیه؛ گری کاسپاروف (ٖGary Kasparov) اولین بازی از مجموع 6 بازی را به Deep Blue، به یک کامپیوتر IBM که قادر به ارزیابی 200 میلیون حرکت در ثانیه بود باخت.

انسان بالاخره بر هوش مصنوعی کامپیوتر موفق شد، گرچه، در این مسابقات کاسپاروف به 3 برد و 2 تساوی با کامپیوترهای Deep Blue دست پیدا کرد و جایزه 400 هزار دلاری را از آن خود کرد.

گفته شده است که در حدود 6 میلیون نفر در آن زمان این مسابقات را از اینترنت دنبال می کردند.

 

گری کاسپاروف کامپیوتر را شکست داد، اما خود هم شکست خورد!

کاسپاروف پیشتر Deep Thought که نمونه اولیه توسعه یافته Deep Blue ساخت محققان IBM در سال 1989 بود را شکست داده بود، اما گاها وی و دیگر استاد بزرگان شطرنج در بازی های که یک ساعت بیشتر و کمتر با کامپیوتر طول می کشید، می باختند. مسابقات فوریه سال 1996 از آن حیس حائز اهمیت بود که اولین باری بود که انسان یک مسابقه شطرنج 6 مرحله ایی را با کامپیوتر باید به انجام می رساند. در آن مسابقات 2 ساعته، هر 2 طرف می توانستند 40 حرکت را به انجام برسانند، 2 ساعت برای به پایان رساندن 20 حرکت دیگر و یک ساعت دیگر برای برای جمع بندی نهایی بازی.

 

برای اولین بار بود که قهرمان اسبق دنیا شکست می خورد، اما نه از یک انسان! برای اولین بار در سال 1997، کامپیوتر Deep Blue توانست قهرمان شکست ناپذیر شطرنج را شکست بدهد.

کاسپاروف در باکو، آذربایجان در سال 1963 به دنیا آمد. در 13 سالگی در سال 1985 جوان ترین قهرمان شطرنج اتحاد جماهیر شوروی شد. در 22 سالگی جوان ترین قهرمان شطرنجی شد که توانست قهرمان افسانه ایی شوروی؛ آناتولی کارپف (ِ Anatoly Karpov) را شکست بدهد. به نظر بسیاری از کارشناسان، کاسپاروف بهترین بازیکن شطرنج در تمام ادوار بوده است. وی به دلیل سبک بازی و مهارت خود در تغییر تاکتیک در میانه بازی معروف بود.
در سال 1997، بازی برگشت بین کاسپاروف و کامپیوتر بهبود یافته Deep Blue صورت گرفت. کاسپاروف اولین بازی را برد، کامپیوتر دومین بازی را برد و سومین بازی با تساوی به پایان رسید. کامپیوتر Deep Blue در کمال ناباوری توانست تمام بازی های 6 گانه را در 11 می سال 1997 ببرد و جایزه 700 هزار دلاری را از آن توسعه دهندگان این کامپیوتر کند.

کاسپاروف در سال 2003 برای بار دیگر با یک کامپیوتر برنامه نویسی شده به نام Deep Junior به رقابت پرداخت. رقابت بسیار نزدیک به پایان رسید. کاسپاروف نهایت در سال 2005 از دنیای شطرنج برای همیشه خداحافظی کرد.

کاسپاروف با کسب رتبه2856.7 در ماه مارس سال 2020 میلادی رتبه دومین شطرنج باز برتر دنیا را از آن خود کرد.وی هم چنین بیشتر از هر شطرنج باز دیگری برای 255 ماه مداوم در صدر برترین شطرنج باز دنیا قرار گرفت. از دیگر افتخارات وی می توان به کسب 11 جایزه اسکار شطرنج نیز اشاره کرد که این رکورد هنوز توسط هیچ شطرنج باز دیگری جابه جا نشده است.

 

منبع: history

 

در ادامه در زوم تک بیشتر بخوانید:

چه تعداد از انسان های اولیه در زمین سکونت داشتند؟

کشورهای که سفید پوست به کشور خود وارد کردند!

1/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : در چنین روزی گری کاسپاروف به کامپیوتر باخت

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *