پادویش

باز هم نوآوری در دنیای اینترنت / افزایش سرعت اینترنت با نانوتراشه جدید

افزایش سرعت اینترنت

طی چند ساله اخیر حجم اطلاعاتی که روزانه از طریق شبکه جهانی اینترنت رد و بدل می شوند به اندازه بسیار زیاد و باور نکردنی افزایش یافته است.از جمله مواردی که توسط کاربران صورت گرفته و مسبب این کار می شود می توان تماشای تلویزیون، تماشای آنلاین فیلم، آپلود تصاویر حجیم و…را نام برد.

با این وجود پهنای باند مورد نیاز پا به پای این افزایش پیش نرفته و در برخی از کشورها کاربران را با مشکل مواجه کرده است.اما دانشمندان و محققان این زمینه در پی یافتن راه هایی برای جبران این کمبود هستند.حال محققان کانادایی اخیرا توانستند نانوتراشه ‌ای تولید کنند که به کمک آن می توان سرعت استفاده از اینترنت را افزایش دهد. این تراشه حاوی فیلترهای قابل تنظیمی است که امکان کار در فرکانس‌های مختلف را فراهم می‌سازد.

(این مطلب را نیز بخوانید: افزایش خیره کننده سرعت اینترنت در آمریکا ، ۱۰ گیگابایت !!)

این تکنولوژی علیرغم ابعاد کوچک و هزینه کم، عملکرد قابل توجهی در تست ها بر جای گذاشته است. این فیلتر که برای نصب روی تراشه ساخته شده، دارای بالاترین پهنای باندی است که تاکنون صنعت ساخت تراشه با آن روبرو شده‌ است. همچنین این فیلتر قادر است در فرکانس‌های مختلف کار کند و عملکرد بالایی در این فرکانس‌ها داشته باشد.

در مورد قطعات مورد استفاده امروزی باید گفت که قطعات نوری به کار رفته در سیستم‌ های عادی سبب شده تا امکان افزایش سرعت اینترنت محدود باشد. اما این اختراع جدید پیشرفت چشمگیری در این زمینه به شمار می رود.
گفتنی است فیلترهای قابل تنظیم از جمله اجزاء بسیار مهم در شبکه‌های نوری با ظرفیت بالا هستند.

قسمت هیجان انگیز این فناوری را می ‌توان امکان ایجاد آن روی تراشه‌های فتونیک سیلیکونی یاد کرد. در واقع این فناوری قابل استفاده روی سیستم‌های فعلی است. اگر آن را با شبکه‌های رایج که همه منابع نوری ثابت روی تراشه قرار دارند مقایسه کنیم، این ابزار کاملاً انعطاف ‌پذیر است و این توانایی را دارد که چند صد برابر بیشتر اطلاعات جابه‌جا کند.

این مطالب را نیز بخوانید:

لیست ده کشور برتر دنیا در سرعت اینترنت / جدیدترین جایگاه ایران
چطور می تونیم سرعت اینترنت مون رو افزایش بدیم؟

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : باز هم نوآوری در دنیای اینترنت / افزایش سرعت اینترنت با نانوتراشه جدید

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *