8 فناوری محصولات بورگوارد که شما را شگفت زده خواهد کرد!

بورگوارد

تقریبا هر شخصی که با خودروهای جدید کمپانی بورگوارد رانندگی کرده باشد، آن‌‌ها را اتومبیل‌هایی مدرن می‌داند. کارشناسان و منتقدان حوزه خودرو با بررسی خودروهای بورگوارد BX5 و بورگوارد BX7 یکی از عوامل موفقیت این اتومبیل‌ها در بازارهای خاورمیانه و اروپا را استفاده از فناوری‌های جدید در سیستم‌های داخلی آن‌ها می‌دانند.

امکانات جذاب خودرو بورگوارد BX5 و بورگوارد BX7

یکی از اصول و قواعد جاودانه‌ی محصولات بورگوارد، مدرن بودن آن‌ها است؛ شما در هر زمان می‌توانید فناوری‌هایی در خودروهای این شرکت آلمانی مشاهده کنید که استفاده از آنها تنها مختص چند خودروساز تراز اول اروپا است. اتومبیل‌های مدرن همیشه به فناوری‌های زیادی مجهز هستند؛ از همین رو در این نوشته کوتاه قصد داریم 8 تکنولوژی محصولات بورگوارد را معرفی کنیم که قادر هستند شما را شگفت زده کنند.

سیستم i-AWD

i-AWD کوتاه شده عبارت Intelligent All-Wheel Drive به معنای سامانه «چهار-چرخ محرک هوشمند» می‌باشد. کمپانی بورگوارد در خودروهای جدید خود یعنی BX5 و BX7 از این فناوری در سیستم انتقال نیرو استفاده کرده است. سیستم i-AWD به صورت مستقیم از ECU یا همان کامپیوتر خودرو دستور می‌گیرد و از همین رو می‌توان این سامانه را یک نوع مکانیزم هوشمند برشمرد. سامانه i-AWD با آنالیز وضعیت جاده، خودرو، سرعت گیری و میزان فشار به هر یک از لاستیک‌ها، تعیین می‌کند که چه میزان از نیروی تولید شده توسط موتور خودرو به هر کدام از چرخ‌ها برسد. سیستم i-AWD می‌تواند این امکان را فراهم سازد که افراد بتوانند با اتومبیل شهری خود در جاده‌های مرطوب و با اصطکاک کم یا مسیرهای سخت و ناهموار خارج از جاده با ایمنی و کنترل کامل رانندگی کنند. سیستم i-AWD ضمن اینکه پایداری اتومبیل را افزایش می دهد، باعث کاهش استهلاک خودرو و کاهش مصرف سوخت نیز می شود.

فناوری TGDI

پیشرانه قدرتمند خودروهای بورگوارد، یکی از اصلی‌ترین برتری‌های آن‌ها نسبت به رقبایشان به حساب می‌آید. اما همیشه قدرت و توان بالا به معنای حجم بالا نیست؛ کمپانی آلمانی بورگوارد با ترکیب فناوری GDI یا همان تزریق مستقیم سوخت و تکنولوژی توربوشارژر، توانسته است سرعت و شتاب حیرت‌آوری را برای عاشقان اتومبیل‌های SUV به ارمغان بیاورد. ادغام فناوری توربوشارژر با سیستم پاشش مستقیم سوخت را به عنوان فناوری TGDI می‌شناسند.

سیستم BDC

BDC کوتاه شده عبارت Brake Disc Cleaner یا سیستم پاک کننده سطح دیسک ها است. این فناوری نوین  به این صورت عمل می کند که اگر به هر دلیلی روی سطح دیسک ها آب و یا مایعات پاشیده شود و دیسک ها مرطوب شوند، لنت ها تا حد امکان به دیسک ها نزدیک می شود تا سطح دیسک خشک شده و در هنگام ترمز گیری مشکل و یا اختلالی در سیستم ترمز و عملکرد آن به وجود نیاید.

سیستم هشدار خستگی راننده

بخش زیادی از تصادف‌های جاده‌ای به دلیل خستگی و خواب‌آلودگی راننده‌ها می‌باشد؛ از همین رو بورگوارد با بهره‌گیری از سیستم هشدار خستگی راننده یا Driver Fatigue Warning، قادر است از بوجود آمدن چنین تصادفاتی جلوگیری کند. این سیستم با استفاده از الگوریتم ها و روش های محاسباتی متنوع حالات و رفتار راننده را بررسی می کند و در زمان مورد نیاز به راننده هشدار داده می شود تا خودرو را متوقف کند و کمی استراحت کند تا از حوادث ناشی از خستگی راننده جلوگیری شود.

ترمز پارک برقی EPB

در یک خودروی مدرن جایی برای تکنولوژی‌های قدیمی نیست! بورگوارد در محصولات جدید خود یعنی BX5 و BX7 بجای استفاده از ترمز دستی مکانیکی، ترمز پارک برقی EBP را جایگزین کرده است تا در دراز مدت قطعات خودرو اصتکاک کمتری تجربه کنند و راننده نیز بتواند به راحتی از سیستم توقف خودکار (Auto Hold) در سراشیبی‌ها استفاده کند.

سیستم ELSD

سیستم ELSD یا “دیفرانسیل لغزش محدود الکترونیک”، در خودروهای SUV مدرن کمک زیادی به قابلیت حرکت خودرو در مسیرهای خارج جاده و دارای اختلاف سطح و یا سطوح جاده ای هموار اما لغزنده می کند. در خودروهای قدیمی قفل دیفرانسیل می بایست به صورت دستی و مکانیکی فعال می شد، در خودروهای جدیدتر قفل دیفرانسیل به صورت الکترونیک از طریق دکمه ای که در اختیار راننده قرار دارد فعال می شد. اما جدید ترین این سیستم ها یا ELSD، به صورت تمام اتوماتیک و با استفاده از اطلاعات دریافتی از ECU خودرو، در صورت هرزگردی یک چرخ به دلیل اصطکاک کم با جاده، با محدود کردن سرعت گردش آن باعث می شود نیروی گشتاور بیشتری به چرخ درگیر با سطح زمین منتقل شده و قابلیت حرکت خودرو حداکثر شود. ELSD یکی از پیشرفته ترین سیستم های کنترل پایداری است که امروزه تنها در خودروهای با تکنولوژی بالا مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب این سیستم با مکانیزم چهار-چرخ محرک هوشمند (i-AWD)، بالاترین سطح پایداری و تحرک پذیری در انواع شرایط جاده را فراهم می­نماید.

سیستم EBP یا بهبود زمان واکنش ترمز با پیش بینی ترمز اضطراری

این سیستم پیشرفته و هوشمند با بررسی پارامتر های معین مانند رها کردن یکباره پدال گاز، موقعیت اضطراری را پیشبینی می کند و لنت ها را تا حد امکان به دیسک ها نزدیک می کند تا در صورت فشردن پدال ترمز توسط راننده زمان واکنش سیستم ترمز را به حداقل برساند. این سیستم یکی از شاخص‌های تاثیرگذار در بهبود ایمنی خودروهای مدرن به حساب می‌آید.

همگام سازی تلفن همراه با خودرو

این موضوع غیر قابل انکار می‌باشد که تلفن همراه ما بخش جدا نشدنی از زندگی امروز ما است؛ از همین رو بورگوارد با بهره‌گیری از فناوری‌ نوینی با نام B-Link این امکان را برای شما فراهم ساخته است که با بهره‌گیری از گوشی هوشمند خود بتوانید بسیاری از عملکردهای سیستم‌های داخلی خودرو را تحت کنترل داشته باشید و علاوه بر آن با استفاده از فناوری Apple Car Play و Android Auto برخی از قابلیت های تلفن همراه خود را روی صفحه نمایش خودروی خود استفاده کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : 8 فناوری محصولات بورگوارد که شما را شگفت زده خواهد کرد!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *