علت و درمان شقاق یا زخم مقعد چیست؟

شقاق

شقاق مقعدی معمولاً در اثر آسیب به پوشش مقعد یا کانال مقعدی، آخرین قسمت روده بزرگ، ایجاد می‌شود. بیشتر موارد این زخم در افرادی رخ می دهد که یبوست مزمن دارند، زمانی که مدفوع سفت یا بزرگ، پوشش مجرای مقعد را پاره می کند.

سایر علل احتمالی شقاق مقعدی عبارتند از اسهال مداوم که باعث زخم شدن پوست حساس این قسمت می شود. از شایع ترین علائم آن میتوان به خونریزی حین اجابت مزاج اشاره کرد.

شقاق یا زخم مقعد چیست؟

زخم یا شقاق مقعدی به شکاف باریکی گفته میشود که می تواند در داخل مجرا مقعد یا در بیرون از آن به وجود بیاید. این زخم معمولا خود به خود ترمیم می شود البته در صورتی که سطحی باشد. ولی در افرادی که مداوم دچار یبوست می شوند و برای درمان آن تلاشی نمی کنند، زخم شقاق به حالت مزمن تبدیل شده و حتما باید با روش های دارویی یا پزشکی درمان شود.

علت زخم شدن مقعد

شقاق ممکن است در اثر یبوست و دفع مدفوع سفت ایجاد شود. اما ممکن است به دلیل اسهال و دفع مدفوع مکرر نیز اتفاق بیفتد.

علل نادرتر برای ایجاد این زخم عبارتند از:

  • بیماری التهابی روده (IBD)، مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو.
  • بارداری و زایمان
  • عفونت های مقاربتی، مانند سیفلیس یا تبخال که می تواند پوشش مجرای مقعد را آلوده کند.
  • در برخی موارد، هیچ علت مشخصی قابل شناسایی نیست.

شقاق

علائم و نشانه های شقاق

اکثر بیماران دردی را در قسمت نشیمنگاه خود همراه با سوزش احساس می کنند که در هنگام اجابت مزاج بیشتر می شود. این درد معمولاً شدید است و “مانند عبور خرده شیشه” توصیف می شود. درد ممکن است تا چند ساعت پس از دفع مدفوع ادامه داشته باشد.

ممکن است هنگام دفع مدفوع خونریزی داشته باشید. در صورت وجود، به صورت خون قرمز روشن روی مدفوع یا دستمال توالت دیده می شود.

اکثر زخم های مقعدی با بررسی ابتلا به بیماری های قبلی و با معاینه قسمت نشیمنگاه تشخیص داده می شوند. گاهی اوقات هم نیاز به معاینه داخلی دارد، اگرچه در صورت وجود درد ممکن است این کار انجام نشود.

برای پزشک مهم است که سایر علل درد را رد کند و پزشک بهترین راه را برای انجام این کار توصیه خواهد کرد.

کدام بیماری ها باعث شقاق مقعد می شوند؟

درست است که علت های رایجی همچون یبوست و اسهال در به وجود آمدن شقاق نقش موثر دارند. اما برخی از بیماریهای مربوط به ناحیه نشیمنگاه به صورت جدی این ناحیه را درگیر کرده و علاوه بر ایجاد علائم دیگر؛ باعث زخم مقعد هم می شوند. که این بیماری ها شامل موارد زیر هستند:

ویروس اچ پی وی

ویروس اچ پی وی HPV یکی از بیماری هایی بوده که مستقیم ناحیه تناسلی را درگیر می کند. این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی از نوع مقعدی می شود. در صورتی که فرد زگیل ها را بخاراند این ناحیه زخم شده و شقاق ایجاد می شود.

بواسیر یا هموروئید

بیماری بواسیر از آن دسته عارضه های نشیمنگاهی است که به دلیل باد کردن سیاهرگ ها و اختلال در کارکرد آنها ایجاد می شود. یکی از دلایل اصلی بواسیر یبوست یا اسهال است. معمولا بواسیر و شقاق به طور همزمان در این ناحیه به وجود می آیند.

ویروس اچ آی وی HIV

هنگامی که یک شقاق مقعدی در یک مکان غیر معمول رخ می دهد، ممکن است با سیفلیس و سایر بیماری های مقاربتی، سل، لوسمی، بیماری التهابی روده مانند بیماری کرون، جراحی قبلی مقعد، بیماری HIV و سرطان مقعد مرتبط باشد. از آنجا که اسهال یکی از شایع ترین عوارض HIV است، می تواند شدید یا خفیف باشد و گهگاه باعث شل شدن مدفوع شود در نتیجه پوست رکتوم را حساس کرده و شقاق به وجود می آید.

دیگر بیماریهایی که باعث به وجود آمدن این عارضه می شوند، عبارتند از:

  • سیفلیس
  • هرپس سیمپلکس
  • سرطان مقعد
  • بیماری سل

درمان

لیزر درمانی یکی از نوین ترین و آخرین دستاوردهای دنیای پزشکی است که برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله شقاق به کار گرفته می شود. درمان شقاق با لیزر با اثربخشی بالاتر و عوارض کمتر توانسته است جایگزین بسیار مناسبی برای انجام عمل جراحی شود و بسیاری از موارد این عارضه را حتی شقاق مزمن با درجات شدیدتر درمان نماید.

در روش درمان شقاق با لیزر ، پزشک متخصص با استفاده از انرژی اشعه ی لیزر و تاباندن آن به بافت های آسیب دیده اقدام به مسدودسازی شکاف ها و ترمیم بافت های آسیب دیده می کنند و بدین ترتیب بدون کوچکترین احساس درد و خونریزی در کوتاه ترین زمان ممکن بیماری شما برای همیشه درمان خواهد شد.

عمل جراحي

اگر بهبود نیافتید، پزشک ممکن است تزریق بوتاکس را توصیه کند. این کار معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و با فلج کردن یکی از ماهیچه های پایین عمل می کند که اسپاسم را کاهش می دهد و جریان خون را در ناحیه آسیب دیده افزایش می دهد. این دارو سه تا چهار ماه دوام می آورد و سپس از بین می رود. جراحی شقاق معمولا بی خطر بوده و با عوارض جانبی محدود همراه است. با این حال، بوتاکس تنها در حدود 50 درصد موارد موثر است و خطر بی اختیاری موقت یا عفونت یا نیاز به درمان بیشتر وجود دارد.

جراحی برای بیمارانی در نظر گرفته شده است که این اقدامات ساده در آنها کارساز نیست. این روش به عنوان “اسفنکتروتومی جانبی” شناخته می شود.

برای درمان فیشر به کدام دکتر باید مراجعه کرد؟

ممکن است این سوال فکر شما را نیز درگیر کرده باشد. در این موارد ممکن است بستگی به نوع شقاق شما داشته باشد. زیرا گاهی اوقات اگر بیماری در مرحله اولیه باشد با پماد قابل درمان بوده و در غیر این صورت یعنی اگر بیشتر از 4 هفته ایجاد شده باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند. که مناسب ترین گزینه جراح عمومی یا متخصص گوارش است.

هزینه درمان شقاق یا فیشر مقعد با لیزر

درمان شقاق با لیزر یکی از مطمئن ترین و قطعی ترین روش هاست که می تواند بیماری شما را برای همیشه درمان کند. اما شاید برای بسیاری از افراد هزینه درمان شقاق با لیزر سوال برانگیز باشد. در رابطه با قیمت این روش باید بگوییم که همانطور که میدانید درمان با لیزر تحت پوشش هیچ بیمه ای نیست از طرفی عمق و وسعت شکاف ها و نوع بیماری شما در هزینه ی نهایی این فرایند درمانی تاثیر گذار است و نمی توان هزینه ی آن را قبل از معاینه مشخص کرد.

برای آگاهی از هزینه ی انجام لیزر شما نیاز به بررسی و انجام معاینات پزشکی دارید تا بتوان هزینه ی نهایی آن را برآورد کرد. ولی در هر صورت انجام این روش نسبت به انجام عمل جراحی بسیار پایین تر و مقرون به صرفه تر است.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : علت و درمان شقاق یا زخم مقعد چیست؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *