پادویش

اهمیت جدول اشتال میلگرد در انتخاب بهترین میلگرد

اهمیت جدول اشتال میلگرد در انتخاب بهترین میلگرد

جدول اشتال یک رفرنس یا مرجع استاندارد برای اطلاع از مشخصات دقیق انواع مقاطع فولادی صنعتی و ساختمانی به شمار می‌رود. در صنعت انجام دقیق، صحیح و سریع محاسبات بسیار اهمیت دارد. محاسباتی که نیاز به فرمول‌های متعددی دارند و کوچک‌ترین اشتباهی در انجام آن‌ها، مشکلات جدی را برای کل پروژه به بار می‌آورد. به همین دلیل است که برای صرفه‌جویی در زمان، جلوگیری از خطاهای محاسباتی و غیره تمام مهندسان و مجریان پروژه‌های عمرانی و صنعتی از این جدول استاندارد استفاده می‌کنند. اگر شما یکی از فعالان حوزه صنعت هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این جدول آشنا شوید.

 

جدول اشتال چیست؟

این جدول در واقع یک کتابچه کوچک است که کاربرد فراوانی برای دانشجویان، مهندسان عمران، پیمانکاران و غیره دارد و در زبان انگلیسی  STAHLBAU PROFILE نامیده می‌شود. در این جدول مشخصات کامل انواع مقاطع و پروفیل‌های فولادی براساس استاندارد DIN درج شده است. از آن‌جایی که در ایران همین استاندارد برای ساخت و استفاده از مقاطع فولادی ملاک قرار می‌گیرد، این جدول اهمیت فراوانی در میان اهالی صنعت پیدا کرده است.

در این جدول مشخصات کامل مقاطع فولادی مثل: سطح مقطع، ممان اینرسی، اساس مقطع، شعاع ژیراسیون، وزن هر متر از مقطع، ضخامت و ابعاد اضلاع مختلف و غیره درج می‌شود. البته تمام این مشخصات با علامت اختصاری در جدول گنجانده شده‌اند. به علاوه، تصویری از شکل ظاهری مقطع هم در بالای جدول دیده می‌شود که روی آن مشخصات مهم‌تر نوشته شده است.

لیست جدول‌های درج شده در  STAHLBAU PROFILE

همان‌طور که اشاره شد در این رفرنس، جدولی برای مشخصات تمامی مقاطع فولادی در نظر گرفته شده است. از آن‌جایی که برخی از مقاطع فولادی در صنعت کاربرد بیشتری دارند، جداول مربوط به آن‌ها هم دراین کتابچه بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. از جمله مهم‌ترین جداول درج شده در این رفرنس عبارتند از:

  • جدول مشخصات یا جدول اشتال میلگرد که در سطرها و ستون‌های آن اطلاعاتی در مورد: قطر، سطح مقطع، وزن هر متر از میلگرد، وزن میلگردهای ساده، وزن میلگردهای آجدار و غیره دیده می‌شود.
  • جدول مشخصات انواع تیراهن یا جدول اشتال تیرآهن که براساس نوع تیر در سه نوع مختلف: جدول استاندارد تیرآهن‌های آی باریک لبه گوشت دار (INP)، جدول وزنی تیرآهن آی بال پهن (IPB)و جدول تیرآهن آی بال پهن (IPB) نوشته شده‌اند.
  • جدول استاندارد مشخصات پروفیل‌های نبشی نورد شده بال مساوی و بال مساوی سنگین
  • جدول پروفیل‌های سپری نورد شده
  • جدول پروفیل‌های ناودانی نورد شده
  • جدول مشخصات انواع تیرآهن لانه زنبوری
  • جدول مشخصات انواع پروفیل‌های توخالی
  • جدول مشخصات قوطی
  • جدول استاندارد نبشی نورد شده
  • و …

اهمیت جدول اشتال میلگرد در انتخاب بهترین میلگرد

جدول استاندارد مقاطع فولادی چه کاربردی دارد؟

جدول STAHLBAU PROFILE علاوه بر این که کاربردهای فراوانی برای اهالی صنعت دارد، برای فعالان بازار آهن و فولاد هم استفاده‌های زیادی خواهد داشت. اهالی صنعت مثل مهندسان عمران، پیمانکاران، مجریان و غیره برای اطلاع از مشخصات مهم مقاطع فولادی بدون انجام محاسبات به سراغ این جدول می‌روند. در مقابل، فعالان بازار آهن و فولاد برای اطلاع از وزن مقاطع فولادی، از این جدول استفاده می‌کنند. این افراد با توجه به وزن مقاطع فولادی می‌توانند قیمت آن‌ها را محاسبه کنند. چرا که در بازار قیمت یک مقطع فولادی برحسب یک کیلوگرم از وزن آن اعلام می‌شود و برای اطلاع از قیمت دقیق نیاز به دانستن وزن کل مقطع است.

به علاوه، معامله‌گران آهن و فولاد، با کمک این جدول می‌توانند کیفیت محصولات خریداری شده خود را محک بزنند. اگر وزن واقعی مقطع فولادی با وزن درج شده در این جدول مطابقت داشت، کیفیت آن اثبات می‌شود. البته نباید انتظار داشت که وزن مقطع دقیقا منطبق با وزن درج شده در جدول باشد. چرا که تا حدودی اختلاف کاملا طبیعی است؛ اما اگر این اختلاف وزنی بیش از حد باشد، باید به کیفیت محصول شک کرد. جمع و اوری و تهیه جدول اشتال میلگرد برای مشتریان از مهمترین فعالیت‌های کارشناسان آراد آهن است. در این فرایند، کارشناسان آراد آهن با استفاده از اطلاعاتی که از تولیدکنندگان میلگرد و تامین‌کنندگان خود دریافت می‌کنند، در جدول اشتال میلگرد برای مشتریان قرار می‌دهند. به طور کلی، جمع و اوری و تهیه جدول اشتال میلگرد برای مشتریان از اهمیت بسیار زیادی برای کارشناسان اراد اهن برخوردار است زیرا باعث می‌شود مشتریان به راحتی و با اطمینان بیشتری، از محصولات این شرکت استفاده کنند. شما می‌توانید جدول کامل اشتال میلگردبه همراه راهنمای استفاده +pdf  از اینجا در وب سایت آراد آهن دانلود کنید.

اهمیت جدول اشتال میلگرد در انتخاب بهترین میلگرد

نحوه استفاده از STAHLBAU PROFILE

به طور کلی قانون خاصی برای استفاده از این جدول تعریف نشده است و بیشتر افراد به روش‌های آزمون و خطا مشخصات موردنظر خود را پیدا می‌کنند. برای مثال اگر مهندسی قصد طراحی پروفیلی با سطح مقطع مشخصی را داشته باشد. ابتدا باید نوع پروفیل مدنظر خود را در کتابچه پیدا کند. سپس در ستونی تحت عنوان مساحت به دنبال کمترین مقداری باشد که به آن‌چه در نظر دارد، نزدیک است. این مقدار باید مساوی یا بزرگتر از مقدار فولاد تعیین شده باشد. زمانی که این عدد پیدا شد، باید نمره پروفیلی را که دارای این مساحت است، به عنوان اولین جواب مورد آزمون قرار دهد. اگر مشخصات این پروفیل با معیارها و نیازهای پروژه مطابقت داشت که می‌تواند از همین اطلاعات استفاده کند. در غیر این صورت باید به سراغ مقاطع بالاتر برود.

خرید مقاطع فولادی با بالاترین کیفیت

با کمک جدول STAHLBAU PROFILE  می‌توانید از محاسبات سخت و طولانی بی‌نیاز شوید و مهم‌ترین مشخصات مقاطع موردنظر خود را پیدا کنید. به علاوه، با این جدول می‌توانید کیفیت مقاطع فولادی را هم بسنجید. بدون شک اطلاع دارید که کیفیت بالای مقاطع فولادی تا چه اندازه اهمیت دارد. به همین دلیل مهم است که این مقاطع را تنها از مراجع معتبری همچون بازرگانی آرادآهن

(031-34055) خریداری کنید.

 

5/5 - (2 امتیاز)

نظرات در مورد : اهمیت جدول اشتال میلگرد در انتخاب بهترین میلگرد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *