یاد گرفتن یک زبان برنامه نویسی برای آینده کاری شما با اهمیت و مفید است

یاد گرفتن یک زبان برنامه نویسی

یاد گرفتن یک زبان برنامه نویسی علاوه بر مفید واقع شدن در آینده‌ی کار، بنا به گفته بیل گیتس در آینده ‌نه‌ چندان دور از ملزمات زندگی خواهد شد!

با گذر زمان، شرکت‌ها و شغل‌هایی که وابسته به کدینگ بوده‌اند افزایش پیدا کرده‌اند و دیگر کدینگ مختص به یک یا چند شغل محدود نیست بسیاری از شرکت‌ها که در حوضه‌های مختلف کار می‌کنند مستقیم یا غیر مستقیم وابسته به علم کدینگ هستند. طبق گزارش GlassDoor، برنامه نویسی در سال اخیر رتبه 8 از 25 کار مهم را به خود اختصاص داده است. برای مثال، مهندس نرم افزار در یک شرکت فتاوری یا شرکت‌هایی همچون کارخانه خودرو سازی و حتی بیمارستان می‌تواند کار کند.

یادگرفتن یک زبان برنامه نویسی برای آینده مهم است؟

یادگرفتن برنامه نویسی بسیار با اهمیت است، زیرا برای خلق ایده‎‌های جدید حتی برای نجات محیط زیست نیاز به پیشرفت این علم داریم. همچنین می‌توانیم عملکرد یک ماشین را با توجه به ورودی و خروجی‌اش بالا ببریم، هوش خودکارسازی را توسعه دهیم و موجب پیشرفت دانش جمع آوری اطلاعات ، مدیریت و تحلیل داده ها و اطلاعات شویم.

برنامه نویسی بسیار مهم است، در حال حاضر بسیاری از افراد همچون استادان دانشگاه‌ها، دانشجوها و بسیاری دیگر در حال آموزش یا آموختن این علم در سراسر دنیا هستند.

چند دلیل که چرا باید یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید در زیر آمده است:

 • بهبود رابط کاربری بین کاربر و ماشین
 • بهبود عملکرد ماشین‌ها که در همه‌ی ابعاد زندگی انسان تاثیر می‌گذارند
 • خودکار سازی وظایف
 • تولید ماشین‌های هوشمند

یادگرفتن برنامه نویسی مختص به فرد یا سازمان خاصی نیست، همه حتی بدون دانش ابتدایی می‌توانند با مطالب و ویدیو‌های آموشی ساده، برنامه نویسی را شروع کنند.

 

بیشتر بخوانید: تنها با دانستن 8 مورد مانع از هک شدن گوشی‌تان توسط هکرها شوید

 

یادگرفتن کدام زبان برنامه نویسی برای آینده مهم است؟

زبان‌های برنامه نویسی نسبت به گذشته با سرعت بیشتری در حال توسعه هستند. زبان‌های برنامه نویسی متفاوتی وجود دارند که با توجه به معیار‌های مختلفی همچون سختی یا آسانی برای برای گروه‌های مختلف برنامه نویسان مناسب هستند. اگر به دنبال توسعه و تولید اپلیکیشن‌های گوشی، طراحی بازی‌های ویندوزی، طراحی وبسایت‌ها و …. هستید، باید زبان برنامه نویسی مناسب فعالیت خود را انتخاب کنید.

انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب با در نظر گرفتن ظرفیت ذهنی‌تان، موجب پیشرفت شما در برنامه نویسی می‌شود.

در زیر 5 مورد از مهم‌ترین زبان‌های برنامه نویسی برای شما آورده شده‌ است:

 • Python
 • Java
 • C & C++
 • JavaScript
 • Swift

پایتون (Pyhton)

پایتون بی شک در ابتدای فهرست قرار می‌گیرد. پایتون به‌ عنوان یک زبان برنامه نویسی قدرتمند پذیرفته شده است، که بهتر است در آغاز فرا گرفته شود. استفاده از پایتون بسیار سریع و ساده است و به راحتی استقرار پیدا می‌کند. از پایتون برای توسعه وب اپلیکیشن‌های مقایس پذیر استفاده می‌شود. وبسایت‌هایی که از پایتون در آن‌ها استفاده شده است بسیار است. از معروف‌ترین وبسایت‌ها  YouTube, Instagram, Pinterest, SurveyMonkey و … را می‌توان نام برد.

 

جاوا (Java)

جاوا گزینه‌ی بسیاری از برنامه نویس‌ها است و برای سال‌های متوالی در حال استفاده شدن است. از جاوا برای تولید وب اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شود و بسیار پایدار است، که احتمالا دلیل بسیاری ار شرکت‌های برنامه نویسی معروف برای استفاده از جاوا است. همچنین از جاوا برای توسعه اندروید استفاده می‌شود. جاوا زبان رسمی برنامه نویسی اپلیکیشن‌های اندرویدی است.

 

سی و سی ++ (C & C++)

که اساس برنامه نویسی هستند.تقریباً بیشتر سیستم‌های سطح پایین مانند سیستم عامل ، سیستم فایل‌ها و غیره به صورت C یا C ++ نوشته شده اند. C ++ به طور گسترده‌ایی توسط برنامه نویسان بخاطر سرعت و پایداریش استفاده می‌شود.

 

جاوا اسکریپت (JavaScript)

جاوا اسکریپت که در Front-ending استفاده می‌شود، بیشتر برای بهبود رابط کاربری بین بازدید کننده و وبسایت است. برای مثال وقتی شما دکمه‌ایی را در وبسایتی کلیک می‌کنید، به یک پنچره جدید وصل می‌شوید که بواسطه جاوا اسکریپت طراحی گردیده‌ است. بسیاری از شرکت از NodeJS نیز که محصول جاوا است استفاده می‌کنند. استفاده از جاوا این امکان را به طراحان وبسایت می‌دهد که محتوای صفحات پویا خود را قبل از اینکه به مرورگر بازدیدکننده فرستاده شود، تولید کنند.

سوئیفت (Swift)

زبان رسمی توسعه اپیلیکشن‌های تحت سیستم عامل iOS است. بخاطر محبوبیت محصولات مبتنی بر سیستم عامل iOS، یادگیری سوئیفت برای بسیاری از برنامه نویسان در الویت قرار گرفته است. به نظر می‌رسد رقابت بین iOS و Android برای همیشه باقی بماند، پس شما میتوانید ار فرصت توسعه اپلیکیشن‌های iOS بیشترین سود را ببرید!

بیشتر بخوانید  چگونه در روزهای گرم تابستان دمای موتور خودروی خود را به سرعت کاهش دهیم؟!

 

بیشتر بخوانید: بهترین لپتاپ های گیمینگ MSI در سال 2020 کدام هستند؟ همراه با مشخصات

 

با یاد گرفتن یک زبان برنامه نویسی در چه حوضه‌هایی می‌شود فعالیت کرد؟

ار معروف‌ترین حوضه‌های برنامه نویسی می‌توان طراحی وبسایت، توسعه وبسایت،  طراحی بازی‌ها و توسعه اپیلیکیشن‌های تلفن همراه را نام برد.

توسعه دهندگان وبسایت

اگر شما یک توسعه دهنده وبسایت شوید، وظیفه اصلی شما طراحی و برقرار کردن اپلیکیشن وب است. کار‌های متنوع بسیاری در این حوضه وجود دارند. اینکه چه کاری به شما واگذار شود در حقیقت به زبان‌هایی بستگی دارد که می‌دانید- برای مثال  اگر Front-ending کار یا Back-ending کار هستید، کارهای مشابه‌ایی نواهید داشت. اگر شما هر دوی آنها را بدانید “Full-stack” کار خواهید بود! میانگین درآمد توسعه دهندگان وبسایت چیزی بینی 58 هزار دلار تا 93 هزار با توجه به تجربه‌ی کاری، در آمریکا تخمین زده شده است!

از طرفی دیگر، طراحان وبسایت وطیفه طراحی و دیزاین وبسایت مورد پسند بازدیدکنندگان سایت را دارند. دغدغه اصلای آن‌ها نحوه‌ی به نمایش آمدن وبسایت و اینکه چه احساسی به بازدید کننده القا می‌شود است. میانگین درآمد  وب دیزاینر‌ها چیزی بین 49 هزار تا 75 هزار دلار آمریکا برآورده شده است.

 

توسعه دهندگان بازی

وظایف اصلی توسعه دهندگان بازی از کد زنی خلق صحنه‌های هنزمندانه و به یاد ماندنی در بازی‌ها است. توسعه گیمینگ برای بسیاری برای از گیمیر‌ها نیز همیشه آرزو بوده‌ است.  علاوه بر سعی برای خلق بازی مورد علاقه، می‌توان از حقوق خوب توسعه دهنگان گیمینگ گفت، گرچه به شرکتی که برای آن کار می‌کنید نیز دارد. شرکت‌های کوچک در پرداخت حقوق بسیار کمتر از کمپانی‌هایی همچون سونی عمل می‌کنند. میانگین حقوق توسعه دهنگان گیمینگ چیزی میان 45 تا 98 هزار دلار در سال تخمین زده شده است.

چگونه با یاد گرفتن یک زبان برنامه نویسی می‌توان به درآمدی بسیار خوبی دست یافت؟

با توجه به همه گیر شدن استفاده از گوشی‌ها و تبلت‌های هوشمند، بسیاری از افراد مجاب برای تولید، تست و پشتیبانی از اپلیکیشن‌های مختص گوشی‌های هوشمند شده‌اند. رقابت و توسعه iOS و Android نیز در سال‌های اخیر بسیاری را برای فراگیری زبان‌های برنامه نویسی برای تولید اپیلیکیشن‌های تحت این 2 سیستم عامل معروف تشویق کرده است. میانگین درآمد توسعه دهندگان اپلیکیشن چیزی در حدود 72 هزار تا 103 هزار دلار آمریکا تخمین زده شده است که با توجه به کشور، شرکت، و … عوامل دیگر متفاوت خواهد بود!

 

علم کدینگ یعنی دستور دادن به کامپیوترها برای انجام وظایف مشخصی. پس اگر داشتن یک کامپیوتر مهم است، فراگیری علم زبان‌های درستورالعمل‌ها نیز مهم است! اگر ظرفیت یادگیری علم کدینگ را دارید، کدینگ را فرا گیرید. شما می‌توانید کدینگ را برای سرگرمی یا حرفه فرا گیرید. برای شروع کدینگ نیازی به مدرک دانشگاهی ندارید، خودتان می‌توانید کدینگ را با استفاده از مطالب موجود در اینترنت یاد بگیرید، اما اگر نیاز به آموزش‌های حرفه‌ایی دارید، نیاز به کمک یک برنامه نویس ماهر دارید!

طراحی و توسعه یک اپلیکیشن نیازمند خلاقیت، منظق و همچنین نیازمند به تفکر انتزاعی است، اما فراگیری علم کدینگ ارزشش را دارد. آنچه که کدینگ را برای برخی افراد بسیار سخت می‌کند،فقدان موارد ذکر شده در بالا است.

 

یاد گرفتن یک زبان برنامه نویسی برای همه آسان است؟

در بسیاری از سمینار‌ها و … خواهید شنید که همه ظرفیت فراگیری کدینگ را دارند، چونکه بسیاری هستند که خودشان بدون کلاس رفتن یا نداشتن آموزگاری علم کدینگ را فراگرفته‌اند. پس اگر آن‌ها توانسته باشند خود کدینگ را یاد گرفته باشند، طبق هنجار‌ها هر کسی نیز می‌توان خود زبان‌های برنامه نویسی سخت و مختلف را فرا گرفت؟ – خیر!

این سوال و ایده بسیار مبهم و گمراه کننده است. اگر صرفا علاقه‌ایی به کدینگ دارید‌، باید این حرفه را شروع کنید، ولی اگر برای مثال بخاطر یک خودرو  هوشند به برنامه نویسی علاقه‌مند شده‌اید، هیچ منطقی برای شروع و تضمین موفقیت صدرصد شما در حرفه‌ی برنامه نویسی نیست!

 

برای موفقیت در حرفه برنامه نویسی 2 اصل زیر را فراموش نکنید:

 • برنامه نویسی بسیار رقابتی شده است
 • ظرفیت ذهنی خود برای یادگیری را بسنجید

رقابت: حتی اگر برای سرگرمی کد می‌زدید و حال به دنبال کار هستید، به‌ خاطر بسپارید تعدادی محدودی ظرفیت شغلی و استخدامی وجود دارد. حال این پرسش پیش می‌آید که آیا دانش کدینگ و برنامه نویسی شما در مقایسه با تجربه و دانش سایر متقاضیان این شغل بیشتر است یا خیر؟ مسلما در صورت بیشتر بودن تجربه کاری و دانش کدینگ شما، شانس شما برای پذیرفته شدن در یک مصاحبه کاری بالاتر از سایرین خواهد بود!

ظرفیت ذهنی: که محدودیت دیگر است. یک برنامه نویس باید از ظرفیت ذهنی و صبر بالا برای درک پیچیده‌ترین معادلات و موضوعات را دارا باشد. بسیاری از افراد که به تازگی شروع به فراگیری یک زبان برنامه نویسی کرده‌اند به هنگام مواجه با یک مسئله ساده نسبتا دشوار، از برنامه نویسی و کدینگ فرار می‌کنند!

افرادی وجود دارند که نمی‌ توانند خودرو برانند، که مشکلی هم ندارد! زیرا ذهن آن‌ها توانایی درک مسائل انتزاعی را ندارد. ممکن است که بسیاری از آن‌ها در مسائل پیچیده‌تر در مقایسه با خیلی‌ها بهتر عمل کنند. به احتمال زیاد، کدینگ برای کسانی که درک انتزاعی پایینی دارند، مناسب نخواهد بود، اما سخن بیل گیتس در مورد اولویت فراگیری زبان‌های برنامه نویسی نسبت به حتی زبان خارجی در آینده‌ایی نه چندان دور را بخاطر داشته باشید!

منبع: learnworthy

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : یاد گرفتن یک زبان برنامه نویسی برای آینده کاری شما با اهمیت و مفید است

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *