پادویش

راهنمای تنظیمات تلفن سانترال پاناسونیک

تلفن سانترال پاناسونیک

بطورکلی دو نوع تلفن اداری،  سانترال و تحت شبکه وجود دارد. تلفن‌های کابل‌دار فوق‌العاده مقرون به صرفه هستند اما برخی از مدل‌ها در صورت قطع برق، امکان خاموش شدن دارند.

شرکت پاناسونیک علاوه بر تلفن‌های سانترال و تحت شبکه اداری، دارای تلفن‌های رومیزی و بی‌سیم اداری می‌باشد که دارای مصرف خانگی نیز هستند. توسط تلفن اداری بی‌سیم، کارمندان می‌توانند به راحتی از یک اتاق به اتاق دیگر حرکت کنند و همچنان از کیفیت صدای عالی بهره‌مند شوند.

هنگام جستجوی ابزار ارتباطی مناسب برای شرکت خود، باید در نظر داشته باشید که تنظیم آن چقدر آسان است. برخی از مدل‌ها ممکن است مهارت‌های خاص یا مشاوره تخصصی نیاز داشته باشند.

هر چه نصب و راه‌اندازی دستگاه تلفن ساده‌تر باشد خرید آن نیز به صرفه‌تر خواهد بود.

شرکت ایده آل گستر نصب و راه‌اندازی انواع مراکز تلفن سانترال پاناسونیک در ظرفیت‌های مختلف را انجام می‌دهد.

در بلاگ شرکت ایده آل گستر، راهنمای فارسی تنظیمات تلفن سانترال را دنبال کنید تا شما را برای تنظیمات سیستم PBX راهنمایی کند. این راهنما، به شما در نصب، وارد کردن کدهای دستوری، کد شنود، تنظیم ساعت، تنظیم صدای زنگ، کدهای برنامه‌ریزی سانترال و تغییرات برنامه‌ریزی تلفن سانترال کمک می کند.

انواع فناوری تلفن‌های تجاری

KSU

فناوری KUS، به کاربران این امکان را می‌دهد تا با سایر برنامه‌های افزودنی ارتباط برقرار کرده و با چند خط بصورت همزمان مرتبط شوند.. برای مشاغلی با بیش از 50 کارمند، این ویژگی برای بهره‌برداری کامل مناسب است.

PBX سیستم تلفن PBX، سیستم تلفن درجه یک جهت کسب و کار است. ویژگی سیستم‌های تلفن تجاری عبارتند از: برنامه افزودنی شماره‌گیری سریع، تنظیمات ساعت کاری برای مسیریابی تماس‌های تلفنی، صف انتظار مشتری، موسیقی انتظار، کنفرانس و … می‌باشند.

خطوط تلفن خانگی و خدمات تلفن‌همراه این ویژگی‌ها را ارائه نمی‌دهند. PBX‌ها تنوع زیادی دارند. امروزه اکثر آنها دیجیتالی هستند و به اینترنت برای ارسال ارتباطات صوتی و تصویری نیاز دارند.

 Voip

فناوری ویپ در خط تلفن سنتی مشاهده نمی‌شود. برای استفاده از این فناوری باید اطمینان داشته باشید که خانه یا محل کار شما دارای توانایی اتصال به اینترنت را دارد.

سیستم تلفن PBX آنالوگ سنتی

این سیستم‌ها مدت‌ها است که وجود دارند و به خطوط تلفن عمومی سوئیچ (PSTN) از طریق خطوط سرویس تلفن قدیمی (POTS) متصل می‌شوند. PBX از طریق سیم‌کشی ارتباط بین تلفن‌ و دستگاه‌های فکس را برقرار می‌کند. تماس‌های ورودی از طریق PBX، بین تلفن‌ها منتقل می‌شوند. نکته اصلی PBX آنالوگ، این است که به خطوط POTS متصل می‌شود.

این سیستم‌ها بسیاری از ویژگی‌های سیستم تلفن مدرن امروزی مانند ارسال ایمیل از طریق پست صوتی را ندارند و نمی توانند تماس صوتی با کیفیت بالا را ارائه دهند.

Premise IP PBX یا VoIP PBX

با تعویض تدریجی خطوط مسی با اینترنت باند پهن، پروتکل اینترنت (IP) PBX رایج‌ترین سیستم‌های مورد استفاده در شرکت‌ها هستند. اگرچه هنوز هم می‌توان سیستم‌های آنالوگ را خریداری کرد، اما قابل توسعه یا ارتقا نیستند. آن‌ها برای کار با فناوری VoIP یا سایر سخت‌افزارهای دیجیتال به آداپتورها احتیاج دارند.

IP PBX تماس‌های صوتی را از طریق اینترنت فراهم می‌کند و با عنوان ویپ (VoIP) معروف است.

IP PBXها صدای با کیفیت بالا و بسیاری دیگر از ویژگی‌های PBX مانند صف تماس، قوانین ساعت کار انعطاف‌پذیر و ادغام برنامه‌ها و سیستم‌عامل‌های CRM را ارائه می‌دهند. هزینه‌های مربوط به IP PBX شامل: تجهیزات (PBX و تلفن‌ها)، SIP Trunking یا خدمات PRI و متخصص IT جهت استقرار و نگهداری سیستم تلفن می‌باشد.

  Hosted PBXیا “سیستم تلفن ابری”

یک سرویس PBX (یا Virtual PBX) میزبان، سرویس سیستم تلفن را از کمد مخابراتی خارج کرده و آن را “در ابر” قرار می‌دهد. به عبارت دیگر، Hosted PBX یک PBX مبتنی بر VoIP است که توسط سرویس‌دهندگان نگهداری می‌شود و به مشاغل اجازه می‌دهد تا از طریق اینترنت به آن وصل شوند. بنابراین هزینه‌های تعمیر و نگهداری PBX، مشکلات ارتقاء نرم‌افزار PBX و خرابی سرویس برای مشتریان از بین می‌روند، زیرا تمام این موارد توسط سرویس خدماتی کنترل می‌شوند. مشتریان این فناوری، تنها نیاز به خرید تلفن‌های تحت شبکه دارند. سرویس SIP Trunking (اتصال به PSTN) توسط ارائه دهنده‌گان Hosted PBX نیز انجام می‌شود. اگر از طریق ارائه دهنده Hosted PBX تماس تلفنی برقرار کنید، این تماس از طریق اینترنت به سرویس‌دهنده انتقال می‌یابد و سپس به PSTN برمی‌گردد.

نحوه نصب دستگاه سانترال

برای راه‌اندازی دستگاه سانترال، دستگاه را باید در جای مناسب، به دور از ضربه و رطوبت قرار دهید. ابتداد خطوط شهری را وصل کنید. سوکت زدن خطوط شهری مانند آنالوگ می‌باشد که در دستگاه با عبارت Co نشان داده شده‌است. برای برنامه‌ریزی خطوط داخلی از تلفن 7730 پاناسونیک باید استفاده کنید. پس از نصب سوکت‌های خطوط داخلی، دکمه پاور دستگاه را روشن کنید و از داخلی ۱۰۱ یا Jack01 به دستگاه، برنامه دهید.
در پایان كدهای برنامه‌ريزی دستگاه‌های پاناسونيک را نیاز خواهید داشت.

تلفن سانترال

IP-PBX زیادی وجود دارد. برخی از آن‌ها دستگاه‌های مبتنی بر سخت‌افزار و برخی سرویس‌دهنده‌های مبتنی بر نرم‌افزار هستند.

در اینجا ما miniSIPServer را پیشنهاد می‌کنیم. miniSIPServer SIP PBX برای سیستم‌های ویندوز، لینوکس و ubuntu  است. همه ویژگی‌های مورد نیاز را دارد و از همه مهمتر، استفاده از آن بسیار آسان است که می‌توانید در چند دقیقه آن را تنظیم و اجرا کنید.

راهنمای نصب IP PBX

  1. راه‌اندازی miniSIPServer
  2. اتصال کاربران محلی به miniSIPServer
  3. miniSIPServer را به شبکه سرویس‌دهندگان VOIP وصل کنید.
  4. خدمات استقرار

چند سرویس پیشرفته فوق‌العاده را پیکربندی کنید

مثلا: ring group  و  pick-upو …

پیکربندی

  • راه‌اندازی miniSipserver

این مرحله می تواند ساده‌ترین مرحله باشد. ابتدا فایل  SETS miniSIPServer را دانلود کنید.

انواع مختلفی از miniSIPServer ، مانند 20 مشتری، 50 مشتری و غیره وجود دارد. به عنوان مثال نسخه “100 مشتری” می تواند 100 پسوند را پشتیبانی کند. در این پیکربندی ارائه شده، دو عضو وجود دارد، بنابراین نسخه “20 مشتری” کافی است.

قبل از نصب miniSIPServer ، لطفاً اطمینان حاصل کنید که ابتدا کامپیوتر و شبکه کار می‌کنند.

سپس روی پرونده .EXE کلیک کنید تا miniSIPServer را تنظیم کرده و آن را اجرا کنید.

اگر همه چیز خوب است، miniSIPServer باید مطابق شکل زیر عمل کند.

  • کاربران محلی را به miniSIPServer وصل کنید

وقتی miniSIPServer نصب شد، سه پسوند پیش‌فرض را بطور خودکار ایجاد می‌کند. لطفاً روی گزینه “local users” در پنجره اصلی کلیک کنید تا آن را بررسی کنید. رمز پیش‌فرض این افزونه‌ها 100، 101 و 102 است.

پیکربندی تلفن هوشمند را برای اتصال به miniSIPServer شروع کنید.

پس از نصب miniSipPhone، لطفاً روی فهرست File> SIP account کلیک کنید.

در پنجره pop-up، لطفاً اکانت SIP را مانند شکل زیر پیکربندی کنید.

موارد اصلی در زیر شرح داده شده است.

ItemValue
SIP server address192.168.1.110
User name100
Password100

 

لطفاً برای تکمیل پیکربندی miniSipPhone روی دکمه “OK” کلیک کنید. در صورت موفقیت، miniSipPhone باید شماره تلفن را نشان داده و برای برقراری تماس آماده باشد.

اکنون، عضو اول به طور مثال با پسوند Holly، به درستی به miniSIPServer وصل شده است. همین مرحله را برای پیکربندی عضو دوم با پسوند بطور مثال: G.T  دنبال کنید. اگر انواع دیگر کاربر/ تلفن SIP دارید، آنها نیز باید با همین اطلاعات پیکربندی شوند.

هر دو پسوند Holly و G.T ‘به miniSIPServer وصل شده‌اند. برای بررسی وضعیت آن‌ها می‌توانید اطلاعات کاربر محلی miniSIPServer را نشان دهید. نمادهای آن‌ها باید به رنگ آبی باشند.

بعد از اتمام این مرحله، شبکه اصلی VOIP برقرار می‌شود. Holly و G.T می‌توانند با یکدیگر تماس بگیرند. Holly می‌تواند برای تماس با G.T با شماره 101 تماس بگیرد و G.T می‌تواند برای تماس با Holly با “100” تماس بگیرد.

تلفن سانترال پاناسونیک

  • افزودنی جدید را در miniSIPServer اضافه کنید.

در پیکربندی فوق، ما از الحاقات پیش‌فرض ‘100’ و ‘101’ استفاده می‌کنید. در آینده با پیشرفت شرکت، تعداد بیشتری از افراد ملحق می‌شوند، برای پشتیبانی از آن‌ها نیاز به افزونه‌های بیشتری دارید. بنابراین می‌توانید این کار را به شرح زیر انجام دهیم:

در پنجره “local users information'”، برای افزودن برنامه افزودنی جدید، روی دکمه “Add” کلیک کنید.

در حالت عادی، فقط می‌توان شماره پسورد و رمز ورود را به یک پسوند جدید اختصاص دهیم. کارمند جدید می‌تواند از این اطلاعات حساب جدید، برای پیکربندی تلفن‌های SIP خود استفاده کند.

  • miniSIPServer را به سرویس‌‎دهنده VOIP وصل کنید

ایجاد شبکه داخلی VOIP بسیار آسان است و Holly و G.T از آن لذت می‌برند. اکنون زمان آن است که ارتباط با مشتریان برقرار شود. در حالت عادی، اگر می‌خواهید با خارج از کشور تماس برقرار کنید یا از خارج تماس بگیرید، به یک درگاه VOIP نیاز دارید که miniSIPServer و تلفن سنتی خود را وصل کند یا به سرویس‌دهنده VOIP برای انجام آن نیاز دارید. در این جا تصمیم داریم که miniSIPServer را به شبکه سرویس‌دهندگان VOIP وصل کنیم و CallCentric را به عنوان سرویس‌دهنده VOIP، انتخاب کنیم. پس از درخواست یک اکانت SIP و دریافت شماره Voip از CallCentric، برای پیکربندی miniSIPServer جهت اتصال CallCentric از این حساب استفاده کنید.

در پنجره اصلی miniSIPServer، برای افزودن اطلاعات خط خارجی، روی دکمه “External lines” کلیک کنید.

در پنجره pop up، روی دکمه “Add” کلیک کنید تا یک خط خارجی با اطلاعات حساب CallCentric اضافه کنید.

موارد اصلی در جدول زیر شرح داده شده است. البته می‌توانید طبق تنظیمات شخصی خود آن را به روز کنید.

Itemvalue
External line typeConnect to peer SIP/VOIP server
External line (Account)17770001234
Password1234
Server addresscallcentric.com
Server port5060
Authorization ID17770001234
Automatic attendantYes
All local users can use this external line to make outgoing callsYes

 

برخی از سرویس‌دهندگان VoIP با اکانت‌های خود به شماره‌ مجوزهای مختلفی نیاز دارند.  باید “authorization ID” را با چنین شماره‌هایی پیکربندی کنید. به طور پیش‌فرض، شماره مجوز با حساب     voip یکسان است  بنابراین پیکربندی مورد “authorization ID” یا پیکربندی آن مانند حساب voip ضروری نیست.

از آنجا که امیدواریم Holly و G.T بتوانند تماس‌های خروجی برقرار کنند، “All local users can use this external line to make outgoing calls” را انتخاب کنید.

در اینجا “Automatic attendant” را برای پشتیبانی از دریافت تماس ورودی از خارج پیکربندی کنید. در صورتی که خط خارجی برای اتصال به سرور همتا (شبکه ارائه دهنده VOIP یا دروازه VOIP)، موفق شد، نماد خط خارجی باید خاکستری و بدون علامت ضربدر باشد.

برقراری تماس تلفنی

همانطور که گفته شد، Holly و G.T می‌توانند با شماره گیری مستقیم شماره پسوندهای خود با یکدیگر تماس بگیرند.

چگونه با مشتریان خود تماس گروهی برقرار کنید؟

از آنجا که خط خارجی به شبکه سرویس‌دهنده VOIP (یا VOIP دروازه) متصل شده است، تماس با مشتریان خارجی مشکلی ندارد. اما باید این نکته را ذکر کنیم که قبل از شماره گیری مشتریان به پیشوند 9 نیاز دارید. در miniSIPServer، پیشوند “9” پیشوند خروجی پیش فرض است که برای تشخیص نوع تماس استفاده می‌شود. به عنوان مثال، اگر شماره مشتری 1234568 است، باید 91234568 شماره‌گیری شود.

پاناسونیک

دریافت تماس

هنگامی که خط خارجی را پیکربندی کردید، “automatic attendant” را مشاهده کردید. بنابراین هنگامی که مشتریان وارد سیستم می‌شوند، miniSIPServer سریعاً شماره پسوند را وارد می‌کند. به عنوان مثال، هنگامی که مشتریان با شماره “17770001234” تماس بگیرند   (شماره خط خارجی ارائه شده توسط ارائه دهنده VOIP و پیکربندی شده در miniSIPServer)، آنها “خوش آمدید، لطفا شماره پسوند را وارد کنید” را می‌شنوند. مشتریان می‌توانند برای تماس با Holly وارد “100” یا برای تماس با G.T وارد “101” شوند.

پیش‌فرض می‌تواند تغییر یافته و جایگزین شود. می‌توانید آن را مطابق نیاز خود تغییر دهید. برای مثال می توانید آن را به “به شرکت xxx خوش آمدید “. لطفاً به سند آنلاین “Automatic attendant” مراجعه کنید،  تغییر دهید.

از آنجا که miniSIPServer از حالت RFC2833″ DTMF و SIP-INFO برای جمع آوری شماره ورودی مشتری استفاده می‌کند، باید اجازه دهید سرویس‌دهندگان VOIP بتوانند از مدهای DTMF پشتیبانی کنند.

پیکربندی پیشرفته   بعد از طی کردن مراحل گفته شده در بالا، در نصب سیستم اصلی VOIP موفق خواهید شد. در صورت استفاده از خدمات بیشتر برای پشتیبانی از ارتباطات خود از جمله پست صوتی، گروه زنگ و غیره می‌توانید از متخصصین فنی شرکت ایده آل گستر مشاوره و کمک دریافت کنید.

تلفن:  02181010

آدرس: خیابان مطهری – خیابان فجر – جنب بیمارستان جم – کوچه ماگنولیا پ 11

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : راهنمای تنظیمات تلفن سانترال پاناسونیک

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *