چه تعداد از انسان های اولیه در زمین سکونت داشتند؟

چه تعداد از انسان های اولیه در زمین سکونت داشتند؟
 چه تعداد از انسان های اولیه در زمین سکونت داشتند؟ کارشناسان می گویند احتمالا اولین نسل انسان های اولیه در حدود 6-7 از شامپانزه ها  مستقل شدند.

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت Live Sciene، شاید در وهله اول در خصوص پاسخ این پرسش به این فکر کنید که اصلا معنی انسان چیست؟ اگر بخواهیم این پرسش را از بعد دینی و مذهبی بنگریم، مطمعنا پاسخ متفاوتی را در مقایسه با کسانی که تنها جنبه علمی را می نگرد خواهیم داد.

اساسا از نظر اسلامی، انسان های اولیه وجود خارجی نداشته اند و دنیا با ورود حضرت آدم و حوا شکل گرفت، اما اگر بخواهیم منظر علمی را با توجه به فرضیه داروین بگیریم، انسان ها حتی میلیون ها سال پیش نیز وجود داشتند و در دوران تاریک زمین به زندگی ابتدایی خود مشغول بودند. هومو ساپینس (Homo Sapiens) همان موجودات ترسناک پشمالویی که چهره ترسناکی هم داشتند انگار تنها زندگی نمی کردند! قبل از آن، گونه های بشری بسیاری وجود داشت؛ هومو ساپینس ها در کنار 8 گونه ی انسانی منقرض شده ابتدایی از 300 هزار پیش زندگی می کردند. در حدود 15 هزار سال پیش، هومو ساپینس ها زندگی غار نشینی خود را با گونه ی انسانی اولیه ایی به نام Denisovans به اشتراک می گذاشتند. فسیل های باقی مانده حاکی از گونه هایی انسانی اولیه بسیاری هستند که بسیار قبل از به وجود آمدن گونه های ما وجود داشتند.

نیک لانگ ریچ (Nick Longrich) زیست شناسی تکاملی از دانشگاه Bath از بریتانیا می گوید در حال حاضر از نظر تاریخی ما یک گونه ی انسانی داریم که بسیار عجیب به نظر می رسد.

 

پس با این حساب چند انسان اولیه در گذشته وجود داشتند؟

درست زمانی که می خواهیم بدانیم چند گونه متمایز از انسان در کره ی خاکی زندگی می کردند، همه چیز به سرعت پیچیده می شود. با وجود کشف فسیل های بسیاری از گونه های انسان های اولیه، محققان هم چنان به تلاش خود برای پیدا کردن فسیل های انسان های اولیه ادامه می دهند. تلاش ها آن ها برای پیدا کردن فسیل های بیشتر منجر به کشف گونه های جدید متمایزی می شود که پیش تر کشف نشده بودند.
جان استوارت( John Stewart) متخصص گونه شناسی از  دانشگاه بورنموث [Bournemouth] انگلستان می گوید تعداد گونه های جدید یافت شده در حال افزایش است و این رقم بسته به اینکه با چه شخصی صحبت کنید متفاوت خواهد بود برخی از محققان استدلال می کنند که گونه های معروف به هومو ارکتوس [Homo erectus ] در واقع از چندین گونه مختلف از جمله هومو گئورگیکوس [Homo georgicus] و هومو ارگاستر [Homo ergaster]  به وجود آمده است.
نئاندرتال
نئاندرتال ها Neanderthal

استوارت در گزارشی با live Science گفت که همه چیز بستگی به معنی گونه ها و اینکه تا چد مفداری محققان راضی به قبول این گونه ها به عنوان انسان های اولیه هستند بستگی دارد. وی در ادامه اظهار داشت که جنین بحث هایی معمولا چالش برانگیز و رقت برانگیز است، بهرحال حقیقت آن است که در واقع اتفاق می افتد.

 

هومو ارکتوس

 هومو ارکتوس Homo Erectus

گونه به طور دقیق تر چه چیزی است؟

تعریف اینکه گونه در واقع چیست در ساده و جالب بود؛ اگر دو گونه بتواند با یک دیگر رابطه جنسی برقرار کنند که حاصل آن به موجود جدیدی ختم شود، این 2 گونه در واقع از یک گونه مشترک هستند. برای مثال با وجود تفاوت ظاهری اسب و خر و با در نظر گرفتن شباهت این 2 موجود، در واقع هر 2 این موجودات از 2 گونه هستند. در صورت جفت گیری اسب و خر، قاطر به حاصل می شود، اما قاطرها نمی توانند با جفت گیری با یک دیگری منجر به تولد قاطری دیگری شوند. بنابراین با اینکه اسب ها و خرها هر دو از نظر بیولوژکی با یک دیگر شباهت ها دارند، از یک گونه مشترک یکسانی نیستند. در دهه های اخیر، همین به نظر سادگی ها در تعریف گونه (species) باعث سردرگمی ها و پیچیدگی های بسیاری در خصوص اینکه واقعا گونه چطور باید تعریف بشود شده است. منتقدان این تعریف از هم آمیختگی خاطرنشان می کنند که همه زندگی از نظر جنسی تولید مثل نمی کنند. برخی از گیاهان و باکتری ها می توانند به صورت غیر جنسی تولید مثل کنند.

 

هومو ساپینس

هومو ساپینس ها Homo Sapiens 

برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که با ما باید گونه ها را بر اساس ارگان های که ویژگی های آناتومی یکسانی دارند، دسته بندی مشترک کنیم، اما حتی این شیوه نیز ضعف هایی دارد. تنوع مورفولوژیکی قابل توجهی بین جنسیت و حتی افراد یک گونه در مناطق مختلف جهان وجود دارد و آن را راهی بسیار منظقی برای طبقه بندی زندگی می کند.

برخی از دیگر کارشناسان و محققان نیز از طرف دیگر، ترجیح می دهند برای تمایز قائل شدن بین گونه های مختلف از DNA استفاده کنند. با پیشرفت تکنولوژی آن ها می تواند DNA ها را با دقت بیشتری بررسی کنند. متاسفانه ما به DNA انسان های اولیه و پیشین خود دسترسی درستی نداریم که بخواهیم آن ها مورد بررسی و آزمایش قرار دهیم. برای مثال Live Sciene در گزارش پیشین خود به عدم دسترسی محققان به DNA های گونه هومو ارکتوس Homo Erectus اشاره کرده بود. دسترسی به DNA و ژن ها عامل بسیار مهم و  حیاتی در پیشبرد اهداف تحقیقاتی به شمار می آيند.

 

نئاندرتال در برابر هومو ساپینس؛ چه تعداد از انسان های اولیه در زمین سکونت داشتند؟

هومو ساپینس ها در برابر نئاندرتال ها

 

وقتی نگاهی به گذشته و تاریخ گونه های انسانی می اندازیم، اوضاع جالب تر هم می شود. برای مثال طبق تحقیقات انجام شده 2 درصد از میانگین جمعیت اروپا DNA گونه Neanderthals و تا حدود 6 درصد از آن ها DNA برخی از Melanesians ( گونه های بومی ایی که متعلق به جزایری از شمال شرقی استرالیا بودند) از Denisovans نشات گرفته اند. پس با این وجود ما انسان های به ظاهر پیشرفته قرن 21می از گونه های مختلفی نشات گرفته ایم؟ آیا نسل های ما هر یک متعلق به گونه های مختلفی بودند؟

بیشتر بخوانید  حقایقی درباره ی سیستم عامل اندروید

استوارت می گوید بسیاری از کارشناسان بر این باورند که Neanderthals در واقع از گونه ی مشابه ما بودند اند. به نظر وی؛ Neanderthals تنها کمی با گونه ی انسان های کنونی متفاوت بودند که آن هم به دلیل هم آمیتختی است. با این حال تعریف گونه فراتر از تنها آمیختی پیش رفته است.

با در نظر گرفتن همه این نظرها؛ برخی از کارشناسان بر این باور بوده اند که مفهوم گونه های انسانی اصلا هیچ گاه وجود خارجی نداشته است و تنها در ذهن انسان وجود داشته است. برخی دیگر می گویند گرچه دستیبابی به تعریف سخت و تقریبا غیر ممکن است، اما هم چنان ارزشش را دارد چراکه ما می خواهیم درباره ی تکامل از جمله خودمان [انسان ها] به شیوه ی رسا صحبت کنیم.
بنابراین ، ما می دانیم که یک گونه برای افراد مختلف معنای متفاوتی داشته و دارد. البته این بدان معنا است که مردم در مورد اینکه چند گونه از انسانها وجود داشته اند ، اختلاف نظر خواهند داشت و احتمالا شما هم با برخی از نظرات کارشناسان به عنوان یک خواننده ممکن است مخالف داشته باشید. همچنین این سوال است که یک انسان چیست. برای پاسخ به این سوال ، به درک کلمه هومینین کمک می کند ، گروه بزرگی که انسانها و شامپانزه ها را به جد مشترک خود بازمی گرداند.
گونه هابیت های کوتوله اندونزی
گونه هابیت های کوتوله اندونزی   Indonesian hobbit-size people
بنا بر این گفته ها ما می تواینم ادعا کنیم که برای کارشناسان مختلف اینکه چه تعداد گونه در گذشته در کره ی زمین وجود داشت اختلاف نظر وجود داشت. که مطمعن شما نیز ممکن است در این خصوص با برخی موافق با برخی دیگر مخالف باشید. برای برخی از انسان ها هم چنان این پرسش وجود دارد که واقعا انسان چیست و چه چیزی انسان بودن ما را تعیین می کند؟ برای پاسخ به این پرسش، این مورد به ما کمک می کند که به واژه هومینین برگردیم؛ یک گروه بسیار بزرگ که انسان ها و شامپانزه ها را جد اولیه خود برمی گردانند.

استوارت می گوید که انسان ها و شامپانزه ها هر 2 از یک جد مشترک تکامل یافته اند. اگر این طور فرض کنیم که انسان ها گروه هایی بودند که از شامپانزه جدا شدند به نظر می رسد که این اتفاق حدود 6-7 میلیون سال پیش اتفاق افتاد و از آن زمان به بعد را انسان ها و شامپانزه ها از یک دیگر جدا شد. موزه ملی تاریخ طبیعی اسمیتسونیان (The Smithsonian National Museum of Natural History) حداقل 21 گونه انسانی را فهرست کرده است که توسط اکثر دانشمندان به رسمیت شناخته شده اند. این فهرست کاملا به اتمام نرسیده است و هنوز گونه هایی را شامل نمی شود، برای مثال، گونه ی دنیسوان Denisovan از این لیست جا گذاشته شده است.

 

گونه هومو نالدی؛ چه تعداد از انسان های اولیه در زمین سکونت داشتند؟

گونه هومو نالدی (Homo Naledi)

 

گونه هایی که در ایت لیست شامل می شوند عبارت از هومو ساپینس، نئاندرتال ها، گونه های اندرونزی هم کوتوله های هابیت، هومو ارکتوس و هومو نالدی (Homo Naledi) می شود. این لیست گونه های دیگری را نیز شامل می شود كه از نظر زمانی نزدیك تر به جد مشترک انسان ها و شامپانزه ها است. به نظر برخی از کارشناسان؛ برخی از انسان های امروزی بیشتر تکامل یافته ی جد شاماپنزه ها هستند.  گونه های اولیه مشترک انسان و شاماپنزه علی رغم ظاهرشان هنوز به عنوان انسان اولیه شناخته می شوند. چیزی بدیهی است این است که هر دوی انسان ها و شامپانزه ها در طی سالیان درازی که گذشته است تکامل یافته و بدیهتا نمی توان به گذشته بازگشت و انتظار داشت که گونه های انسان های اولیه کمتر شباهتی با انسان های امروزی داشته باشند.

چه تعداد از انسان های اولیه در زمین سکونت داشتند؟ استوارت گفت ، اگر اسمیتسونیان بگوید 21 وجود دارد ، مطمئن باشید که تنوع بسیار بیشتر است. این به این دلیل است که لیست احتیاطاً اشتباه است ، و گونه هایی را که نزدیک به شناخته شده جهانی هستند انتخاب می کند. به عنوان مثال ، گونه انسانی کوتوله اخیراً کشف شده Homo luzonensis ، که فقط از چند استخوان کشف شده در یک غار اندونزی شناخته شده است ، در لیست اسمیتسونیان وجود ندارد.

استوارت می گوید اگر اسمیتسونیان بگونید قبل از تکامل انسان ها به نحو امروزی، در کره ی زمین 21 گونه از انسان های اولیه وجود داشت، مطمعن باشید که این رقم خیلی خیلی بیشتر است. این به دلیل است که این کارشناسان هر گونه ایی را انتخاب نمی کنند و تنها گونه هایی را انتخاب می کنند که بسیاری نزدیک به انسان های امروزی قرن 21 است. برای مثال در لیست اسمیتسونیان یک گونه از انسان های اولیه کوتوله به نام هومو لوزونسیس ( Homo Luzonensis) که اخیر تنها چند استخوان از آن یافت شده است در این لیست وجود ندارد.

محققان همچنین بر این باور هستند که بسیاری از گونه های فسیل شده انسان های نسل ابتدایی دیگری هم وجود دارد که هنوز توسط محققان کشف نشده اند.استوارت در خصوص لیست گونه های انسان های ابتدایی تا کنون کشف شده می گوید که این لیست تنها پیشرفت کرده است، اما هنوز به پایان خود نرسیده است.

 

چه تعداد از انسان های اولیه در زمین سکونت داشتند؟ نظر شما در این باره چیست؟ نظرات خود را با ما در زوم تک به اشتراک بگذارید.

منبع: Live Science

 

 

بیشتر بخوانید:

حقایقی درباره بدن انسان که نمی دانستید!

آدرنالین در کدام اندام انسان تولید می شود و چه کاربردی دارد؟

رباتی که توانایی خواندن ذهن انسان را دارد

3.7/5 - (3 امتیاز)

نظرات در مورد : چه تعداد از انسان های اولیه در زمین سکونت داشتند؟

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. تعداد مسلما دهها و شایدم صدها مدل انسان مختلف بوده . دلیل اصلی تعداد بالای مدل های مختلف آدمها، سرعت خیلی بالای فرگشت یا همون تغییر و تحول سریع نژاد انسان ها هست .
    اجداد کهن ما انسانها بعد از اینکه درختهای محل زندگی شون رو از دست دادن و آواره دشت های آفریقا شدند ، مدل زندگی و نوع تغذیه شون تغییر کرد و هر گروه به مسیر مختلف و شیوه زندگی و نوع تغذیه متفاوتی رفت
    مدارک مستدل و شواهد علمی نشون داده، هر گروه انسانی که با طبیعت پیرامون و موجودات زنده اطرافش رفتار بهتری داشته ، بوضوح قوی‌تر و ماندگارتر بوده. مثلا ما هومو ساپینس ها ملایم ترین و دوستانه ترین رفتار رو نسبت به بقیه گروه های انسانی با طبیعت پیرامون و بقیه موجودات زنده سیاره مون داشتیم . عجیب و رازآلوده، منتها مادر طبیعت ما هومو ساپینس ها رو حفظ کرد و بقا داد تا دوستدار و حمایتگر بقیه موجودات زنده سیاره مون باشیم . الانم اگه نوع بشر این خصلت یا مسئولیت رو فراموش کرد ، عاقبت تلخ و گزنده ای پیدا میکنه و مسلما شبیه بقیه گروه های انسان ها منقرض شده و به زباله دان اعصار منتقل خواهد شد