پادویش

مقایسه آیفون 11 پرومکس با سامسونگ گلکسی نوت 20 اولترا و سامسونگ گلکسی اس 20 اولترا

iphone vs note 20 ultra vs s20 ultra

به دلیل معرفی نوت 20 اولترا سامسونگ، مطلبی مختصر و مفید در مورد مقایسه آیفون 11 پرومکس با رقیب‌های گلکسی اندرویدیش برای شما تهیه کرده ایم!

رقابت بین گوشی‌های هوشمند حال بیشتر از گذشته است، بخصوص از زمانی که سامسونگ گلکسی نوت 20 اولترا معرفی شد. بسیاری نوت 20 اولترا را نماینده گوشی‌های سامسونگ در رقابت بین گوشی‌های اندرویدی و آیفون می‌دانند! این سه گوشی برای بررسی و مقایسه‌ی دقیق‌تر زیر ذره بین ما قرار گرفتند تا به انتخاب دقیق‌تر و بهتر شما برای خرید یکی از آن‌ها به شما کمک کند.

در این بررسی و مقایسه مشخصات بکار رفته در هر 3 گوشی را برای شما تهیه کرده‌ایم. از آنجا که مشخصات بکار رفته در گلکسی‌های سامسونگ بسیار نزدیک به هم بوده است،  انتخاب بهترین گزینه بدون در نظر گرفتن آیفون ممکن است کمی سخت باشد!

 

بیشتر بخوانید: آیفون 12 اپل و هرچیزی که باید در مورد ویژگی آیفون جدید اپل بدانید!

 

Note 20 ultra colors

طراحی

قاب پشتی گوشی گلکسی نوت 20 اولترا ساخته شده از شیشه و لبه‌های کناری از جنس فلز آلمینیوم است. بلوک دوربین در قسمت بالا در سمت چپ گوشی قرار گرفته است و دوربین سلفی در بالا نمایشگر دقیقا در وسط نمایشگر است. رخ گلکسی نوت 20 اولترا مطابق استاندارد یک پرچم دار جدید طراحی شده؛ ظاهری ساده اما زیبا با قطری کم! تنوع رنگی آن در سه رنگ سفید، مشکی و برنز خلاصه می‌شود و  قطر آن فقط 8.1 میلی متر است با وزنی حدود 208 گرم!  فرم بکار رفته برای سامسونگ گلکسی نوت 20 اولترا بسیار شبیه به گلکسی اس 20 اولترا است!

 

ممکن است بخاطر شباهت اسمی گلکسی اس 20 الترا به نوت 20 اولترای سامسونگ انتظارات یکسانی از هر دو گوشی داشته باشید! بله، در بخش طراحی تقریبا تمام موارد یکسان طراحی شده اند. گلکسی اس 20 اولترا همانند گلکسی نوت 20 اولترا از قاب شیشه‌ایی در پشت و  لبه‌های از جنس فلز آلمینیوم بهره می‌گیرد. در هر دو گوشی، دوربین در قسمت‌های یکسانی تعبیه شده‌اند. اماگلکسی  اس 20 کمی بزرگ‌تر، سنگین‌تر و کمی قطری بیشتری دارد. قطر اس 20 اولترا در حدود 8.8 میلی متر و وزن آن در حدود 220 گرم است. هر دو گوشی طبق استاندارد IP86 مقاوم در برابر آب و گرد و غبار هستند.  لبه‌های گلکسی اس 20 کمی منحنی وارتر است! رنگ‌های موجود گلکسی اس 20 اولترا کمی متفاوت‌تر از نوت 20 اولترا است؛ اس 20 اولترا در رنگ‌های خاکستری کیهانی، مشکی کیهانی و سفید ابری موجود است.

 

iphone 11 promax colors vs

و بالاخره آیفون پرومکس 11 که همانند نوت 20 اولترا و اس 20 اولترا از جنس شیشه و فلز ساخته شده است. دوربین عقب در سمت مشابه و طبق استاندارد IP86 مقاوم در برابر اب و گرد و غبار است. دوربین جلوی آیفون در قسمت ناچ بار تعبیه شده است که رخی متفاوتی به آیفون در مقایسه با گوشی‌های سامسونگ داده است. آیفون 11 پرومکس اپل بزرگترین و پهن‌ترین گوشی اپل با وزنی 226 گرمی و قطر 8.1 میلی متری است که در مقایسه با هر دو گوشی نوت 20 اولترا و اس 20 سامسونگ قد کم‌تری دارد. رنگ‌های درنظر گرفته شده برای آیفون پرو مکس نیز متفاوت است؛ رنگ‌هایی همچون سبز لجنی، سفید، نقره‌ایی و گلد!

 

بیشتر بخوانید: گوشی سامسونگ گلکسی نوت 20 الترا و مروری بر نقاط قوت و نقاط ضعفش

 

نمایشگر آیفون 11 پرومکس و اس 20 اولترا

نمایشگر

گوشی سامسونگ گلکسی نوت 20 الترا نمایشگر 6.9 اینچی دارد که تقریبا تمام قالب گوشی را کاور می‌کند. نمایشگر 6.9 اینچی سامسونگ از تکنولوژی AMOLED بهره می‌گیرد، همچنین نرخ تجدید بکار رفته در سامسونگ تا حداکثر 120 هرتز است. تست‌های انجام شده از کیفیت بالای تصاویر در نوت 20 اولترا حاکی هستند.رزولوشن بکار رفته در گلکسی نوت 20 اولترا چیزی معادل هر یک اینچ، 496 پیکسل است!

 

نمایشگر اس 20 الترا چیزی مشابه گلکسی نوت 20 اولترا است. سایز نمایشگر 6.9 اینچ است و از تکنولوزی AMOLED بهره می‌گیرد. تکنولوژی نرخ تجدید تا حداکثر 120 هرتز نیز در آن بکار برده شده است و رزلوشن آن چیزی تقریبا مشابه نوت 20 اولترا به اندازه‌ی 3200*1440 است. رزولوشن بکار رفته در گلکسی اس 20 اولترا یعنی به اندازه‌ی هر یک اینچ، 511 پیکسل وجود دارد، که در مقایسه با نوت 20 اولترا یعنی کمی تصاویر کمی شفاف‌تر هستند!

 

نمیاشگر آیفون 11 پرو مکس یکم عجیب به نظر می‌رسد! سایز نمایشگر 6.5 اینچ است و از رزولوشن 1242*2688 یعنی 458 پیکسل در هر اینچ استفاده می‌کند. برخلاف هر دو گلکسی نوت 20 اولترا و اس 20 اولترا که لبه‌‌های کمی منحی دارند، نمایشگر آیفون کاملا تخت و صاف است. تکنولوژی بکار رفته در نمایشگر آیفون از AMOLED است و نرخ تجدید آن تا احداکثر 60 هرتز است.

 

در مقایسه نمایشگر آیفون با هر دو گوشی گلکسی سامسونگ، باید از کم‌تر بودن کیفیت نمایشگر و تصاویر حاصل در آیفون بگوییم، گرچه رضایت از نمایشگر آیفون هم آنقدر کم نیست! هر سه گوشی از بهترین و به روزترین تکنولوژی نمابشگر بهره می‎گیرند، شاید بزرگ‌ترین تفاوت آن‌ها در منحنی بودن لبه‌های نمایشگر گلکسی نوت 20 اولترا و گلکسی اس 20 اولترا در مقایسه با صفحه‌ی تخت آیفون باشد!

 

دوربین

گلکسی نوت 20 الترا سامسونگ

 

گلکسی نوت 20 اولترا از 3 دوربین استفاده می‌کند. دوربین اصلی 180 مگاپیکسل با فریم 1.8، یک دوربین 12 مگاپیکسلی نله فوتو با فریم 3 و دوربین 12 مگاپیکسلی اولترا واید دیگر با فریم 2.2.لنز. دوربین اصلی و  تله فوتو از تکنولوژی تثبیت کننده تصویر نوری ( Optical Image Stabilization) بهره می‌گیرند. همچین مجهز به دو تکنولوژی جدید: اپتیکال زوم 5X و 50x اسپیس زوم شده‌اند. نوت 20 اولترا قابلیت فیلم برداری با کیفیت 8 کا  28 فریم در ثانیه را دارد که رقم بسیاری بالایی برای یک گوشی تاکنون بوده است.

دوربین سلفی بکار برده شده در نوت 20 اولترا 10 مگاپیکسل 2.2 فریم است که نسبت به گلکسی اس 20 اولترا از کیفیت کم‌تری برخوردار است.

 

تقریبا مشخصات بکار برده شده در هر دو گلکسی یکسان است، اما قابلیت زوم کردن در اس 20 اولترا به لطف تکنولوژی Space zoom 100X کمی بیشتر است،اما پیکسل کمتری نسبت نوت 20 اولترا در تله فوتو دارد. به نظر می‌رسد ارجحیت بکار بردن تکنولوژی به روزتر تله فوتو برای خانواده نوت 20 بوده است. گلکسی اس 20 اولترا از هر تکنولوژی  تثبیت کننده تصویر نوری OIS و تله فوتو بهره می‌گیرد؛همچون نوت 20 اولترا قابلیت ضبط ویدیو با کیفیت 8 کا 28 فریم در ثانیه را دارد، اما در بخش دوربین جلو قوی‌تر از نوت 20 اولترا است. دوربین جلوی اس 20 اولترا 40 مگاپیکسل 2.2 فریم است.

 

آیفون 11 پرو مکس

 

آیفون از دوربین 3 لنزی بهره می‌گیرد؛ آیفون از دوربین اصلی 12 مگاپیکسل با فریم 1.8، لنز 12 مگاپیکسلی با فریم 2 برای تله فوتو و لنز 12 مگاپیکسلی با فریم 2.4 برای تکنولوزی اولترا واید بهره می‌گیرد. لنز دوربین اصلی و تله فوتو مجهز به تکنولوژی OIS نیز شده‌اند. کیفیت فیلم برداری نیز 4 کا 6 فریم در ثانیه است. دوربین سلفی مجهز به دوربین 12 مگاپیکسلی با فریم 2.2 شده است.

بیشتر بخوانید  بهترین تبلت های 2014 رنج قیمت زیر دو میلیون تومان

 

iphone promax 11 night mode

گرچه آیفون برتری مگاپیکسل و زوم را به دو گلکسی سامسونگ واگذار کرده است اما کیفیت دوربین آیفون 11 پرو مکس بخصوص در حالت شب باعث شگفتی است.

دوربین اس 20 اولترا خوب است اما در حالت‌های متفاوت متغییر است که زیاد هم جالب نیست، در خصوص دوربین سامسونگ گلکسی نوت 20 اولترا  نظرات خوبی گفته شده است ولی بهرحال به زمانی بیشتری برای تست دوربین نوت 20 اولترا نیاز داریم.

 

بیشتر بخوانید: دلایل برتری آیفون بر گوشی‌های اندرویدی!!

 

مقایسه آیفون 11 پرو مکس

باطری؛ مقایسه آیفون پرو مکس با رقیب‌های اندرویدی

باطری سامسونگ گلکسی نوت 20 اولترا 4.500 میلی آمپر از تکنولوژی فست شارژینگ 25 واتی است که عملا در مقابل گلکسی اس 20 اولتر که قدیمی‌تر است، حداقل بر روی کاغذ، صعیف تر است. گلکسی اس 20 اولترا مجهز به باطری 5000 میلی آمپر با تکنولوژی فست شارژینگ 45 هرتزی است.

عجیب‌تر آن است که نوع باطری و تکنولوژی بکار رفته در آیفون 11 پرو مکس خیلی کم‌تر از 2 گلکسی است؛ باطری آیفون 11 پرو مکس 3.969 میلی آمپر مجهز به تکنولوژی فست شارژینگ حداکثر 18 وات است که در مقایسه با پرچم دار‌های سامسونگ کمی به نظر ضعیف‌تر بنظر می‌آید! اما با در نظر گرفتن نمایشگر کوچک‌تر آیفون شاید این باطری برای آیفون 11 پررومکس مناسب باشد. همچنین هر 3 گوشی از شارژ بی سیم پشتیبانی می‌کنند.

هنوز اطلاع دقیقی از اینکه نوت 20 اولترا در مقایسه با آیفون 11 پرو مکس و اس 20 اولترا چقدر بیشتر شارژ نگه می‌دارد، نداریم! اما تقریبا هر دو گوشی؛ آیفون 11 پرو مکس و گلکسی اس 20 الترا در صورت شارژ کامل برای 1 روز کامل تقریبا می‌توانتد استفاده شوند و طبق نتایج تست‌ها، آیفون برای روز دوم شارژ بیش‌تری در مقایسه با اس 20 اولترا باقی می‌گذارد.

 

بیشتر بخوانید: هر آنچه در رویداد Galaxy Unpacked 2020 سامسونگ معرفی شد

 

ویژگی‌ها و مشخصات

هر 3 گوشی از پرچم دار‌ها حساب می‌شوند، پس همگی باید قدرتمند باشند! درست است، اما قدرت و ویژگی‌های بکار رفته در هر 3 پرچم دار یکسان و برابر نیست. برای مثال،  تراشه بکار رفته در سامسونگ گلکسی نوت 20 اولترا عرضه شده در آمریکا از جنس Snapdragon 865 Plus است. اگر شما در بریتانیا باشید، سامسونگ گلکسی نوت 20 اولترای شما با تراشه 990 Exynos  عرضه می‌شود. هر دو تراشه از به روزترین و بهترین از نوع خود می‌باشند، اما تراشه اسنپ دراگون 856 پلاس کمی بهتر و جدیدتر است.

سامسونگ گلکسی نوت 20 الترا

هیچ تفاوتی بین نسخه‌های عرضه شده  گلکسی نوت 20 اولترا بین 2 ریجن نیست، تنها تفاوت بین آن‌ها تراشه است که بنطر می‌رسد نسخه‌ی عرضه شده در بریتانیا نسبت به نسخه‌ی عرضه شده در آمریکا کمی ضعیف‌تر باشد.

اما در مقابل، اپل از تراشه‌ی A13 Bionic برای ساخت آیفون 11 پرو مکس برای همه ریجن‌ها استفاده کرد. تراشه A13 Bionic از بهترین و به روزترین پردازنده‌ گوشی‌های هوشمد به شمار می‌رود.

در قسمت رم، گلکسی نوت 20 اولترا به رم 12 گیگی و گلکسی 20 اولترا نهایت به 16 گیگ رم مجهز شده‌اند. رم بکار برده شده در آیفون 11 پرومکس که قوی‌ترین گوشی اپل تا کنون است فقط 4 گیگ است! گرچه رم بکار برده در آیفون‌ها همیشه کمتر از رقیبان پرچم دار اندرویشان بوده است، اما عملکرد اپل در اجرا برنامه‌ها همیشه بهتر از رقیب اندرویدیش  است! مشخصات به کار برده شده در قوی‌ترین گوشی اپل تاکنون، چیزی در حدود میان‌رده‌ی معمولی اندرویدی است! 😂

 

در قسمت حافظه گوشی، سامسونگ گلکسی نوت 20 اولترا در سه مدل 128 گیگی، 256 گیگی و 512 عرضه و گلکسی اس 20 اولترا در 2 مدل 128 گیگی و 512 عرضه شده‌اند. حافظه آیفون 11 پرومکس نیز به 3 صورت است: 64 گیگ، 256 گیگ و 512! برخلاف آیفون، سامسونگ امکان اضافه کردن کارت حافظه‌ی اضافی را برای نوت 20 اولترا و اس 20 اولترا فراهم کرده است.

 

  • 5G

آیفون 11 پروم مکس از 5G پشتیبانی نمی‌کند، در حالیکه  هردو گلکسی با پشتیبانی از 5G رونمایی شدند! ممکن است که نسخه‌ی 4G نیز برای نوت 20 اولترا در استرالیا رونمایی شود.

 

 

Face ID, Iphone promax

  • ویژگی‌ها

عرضه گلکسی نوت 20  اولترا به همراه رونمایی از قلم جدید استایلس سامسونگ بود که آیفون 11 پرو مکس یا گلکسی اس 20 اولترا قلم همراه ندارند. هر دو گلکسی مجهز به تکنولوژی حس گر اثر انگشت نمایشگر هستند، درحالیکه که آیفون از این تکنولوژی بی بهره است و وابسته به تکنولوژی فیس آیدی است!

 

  • سیستم عامل

سیستم عامل پیش فرض هر دو گلکسی اندروید 10 است، در مقابل، آیفون با iOS 13 معرفی شد.

 

 جمع بندی مقایسه آیفون پرو مکس با گلکسی‌های پرچم دار سامسونگ

در بسیاری از موارد دو گلکسی سامسونگ؛ گلکسی نوت 20 اولترا و گلسی اس  اولترا شبیه به هم هستند. شاید تنها تفاوت بارز یین گلکسی نوت 20 اولترا و اس 20 اولترا قلم استایلس باشد! نمایشگر و طراحی هر دو گلکسی بسیار شبیه به هم بوده و تفاوت آنچنانی بین دو پردازنده 2 گوشی نیست. ممکن است لبه‌ی کناری گلکسی نوت 20 اولترا بین نسخه‌ی عرضه شده در آمریکا و  … فرق داشته باشد!

دوربین دو گلکسی تقریبا مشابه به هم هستند، گرچه ممکنه یک سری تفاوت‌های جزئی وجود داشته باشد. اینکه کدام گلکسی بهتر است، فعلا مخشخص نیست و نیاز به انجام تست‌های بیشتری داریم.

باطری به کار رفته در گلکسی اس 20 اولترا کمی قوی‌تر از گلکسی نوت 20 اولترا است، که با کمی چشم پوششی آنقدر هم مهم نیست!

در طرفی دیگر آیفون 11 پرو مکس تفاوت‌های بیشتری برای مقایسه شدن دارد. از تفاوت‌های بارز آیفون 11 پرومکس می‌توان به صفحه نمایشگر تخت، باطری کوچک‌تر و ضعیف تر (اما قوی‌تر)، رم کم‌تر، طراحی متفاوت بخصوص در قسمت ناچ بار و قابلیت زوم کم‌تر در عکاسی اشاره کرد. شاید اصلی‌ترین تفاوت بین آیفون 11 پرومکس و دو گوشی گلکسی سیستم عاملشان باشد، که برتری همیشه از آن iOS بوده، گرچه در سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری برای بهبود اندروید صورت گرفته است. 🙂

اگر طرافدار اپل هستید، پس انتخاب احتمالی شما مشخص است، اما اگر برای خرید یک گوشی هزینه‌ی زیادی نمی‌خواهید بکنید، گوشی‌های اندرویدی میان رده برای شما گزینه‌ی بهتر خواهد بود. در حال حاضر، گلکسی نوت 20 اولترا نخسه‌ی استاندارد با قیمتی بیشتر از 1000 دلار آمریکا با حافظه‌ی 128 گیگی، گران‌ترین نسخه‌ی پایه گوشی‌های سامسونگی است که برای یک گوشی اندرویدی سامسونگی بیشتر از حد انتظار است!

 

منبع: TechRadar

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : مقایسه آیفون 11 پرومکس با سامسونگ گلکسی نوت 20 اولترا و سامسونگ گلکسی اس 20 اولترا

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *