آنتی ویروس پادویش

چقدر احتمال دارد امشب تهران زلزله بیاید؟

زلزله

چقدر احتمال دارد امشب تهران زلزله بیاید؟ متاسفانه زلزله جز حوادثی بوده است که این روزها برخی از شهرهای ایران آن را تجربه کرده اند و البته خسارت های زیادی به آنها وارد شده است همین امر سبب شده تا مردم نتواند با خیال راحت شب ها را سپری کنند و سعی می کنند با رعایت نکات ایمنی بخوابند تا در برابر خطرها در امان باشند.

 

چون بعد از زلزله 5.2 پس لرزه های قوی تری نیامده است تا مشخص گردد آیا این زلزله پیش لرزه بوده یا همان زلزله اصلی بوده است.زلزله 4.2ریشتری تهران نشان میدهد که این زلزله به عنوان پس لرزه زلزله هفته گذشته تهران بوده است. با توجه به انچه گفته شده، اینطور به نظر می آید که زلزله ی هفته ی گذشته تهران به عنوان یک زلزله اصلی بوده و به عنوان پیش لرزه نمی باشد.

در خصوص زلزله 10 ریشتری در تهران نیز معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی تمامی شایعه ها در این باره را رد می کند و  اینگونه می گوید که اصلا پتانسیل زلزله ده ریشتری وجود نداشته است.در مورد فعال شدن گسل های تهران هم اینگونه می گوید که این زلزله به علت گسل کرج بوده که در مجاورت گسل اشتهارد و شمال تهران است و این گسل به عنوان منتها الیه گسل های بزرگ می باشد.عمق این زلزله در هفت کیلومتری زمین است و حدود یک چهارم از مردم ایران این زلزله را احساس کرده اند. در این رابطه احتمال دومینو موجود است و در 900 سال اخیر گسل تهران و در 1200 گذشته گسل جنوب کرج لرزشی را نداشته اند و احتمال دارد که در این گسل ها زلزله اتفاق بیوفتد.
همچنین میزان تجمع قوای گسل ها غیر فعال به میزان لرزه زایی های گسل های لرزیده شده وابسته است و عموما فعالیت های گسل های خفته و غیرفعال با قدرت هفت ریشتری شروع می شوند.

گسل ماهدشت

رئیس مرکز تحقیقات مسکن در مورد احتمال زلزله در تهران این گونه می گوید که این احتمال وجود دارد که گسل ماهدشت به دلیل تهاتری که با دیگر گسل ها مثل اپیک و اشتهارد دارد سبب شود زلزله در البرز و تهران اتفاق بیوفتد.گسل ماهدشت دارای فعالیت چندانی نبوده و حداکثر بزرگی آن 6 ریشتر می باشد.پس از اینکه زلزله 5.2 ریشتری و پس لرزه های آن رخ داد از بزرگی این زلزله کاسته شده و امیدواریم که زلزله ی که در ابتدا به وقوع پیوسته به عنوان زلزله اصلی باشد.

رییس مرکز لرزه‌نگاری اینگونه گفته است که چون گسل اشتهارت فعال شده پس نیاز است که مردم غرب تهران و البرز رعایت نکات ایمنی را پیش بگیرند.همچنین در پاسخ به این سوال که آیا احتمال دارد زلزله رخ دهد می گوید: نمی توان گفت که زلزله به عنوان زلزله اصلی است یا پیش لرزه ولی احتمال وقوع زلزله و پس لرزه وجود دارد.

بیشتر بخوانید  طرح ترافیک موتورسیکلت

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور هم گفته است که باید همه ی دستگاه ها آماده باش باشند چون احتمال پس لرزه نیز وجود دارد.نجار تاکید کرده است که در چنین شرایطی باید همگی از استرس و اضطراب خود را دور نگه دارند و به توصیه های که کارشناسان می گویند دقت لازم را داشته باشند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی کشور اینگونه می گوید که فعالیت منطقه اشتهارد به صورت تقریبی 2ماهی می باشد که از وضعیت طبیعی خارج شده و پس از زمین لرزه کرمانشاه نیز فعالیت های محسوس زیادتری در شمال گسل اشتهارد وجود داشته که تقریبا در همان منطقه می باشد که زمین لرزه اتفاق افتاده و به صورت کامل به واسطه شبکه های لرزه نگاری مانیتور می شده است.

او همچنین گفته است که این زمین لرزه ها برای ما چندان عجیب نبوده اند ولی در این باره نگرانی های داشته ایم اما قادر به پیش بینی نبوده ایم و متاسفانه این زمین لرزه رخ داد. در منطقه شمالیتر گسل طالقان نیز وجود دارد که از گسل های شمال تهران می باشد و می تواند گفت که زلزله تهران به گسل طالقان مرتبط نیست و احتمال اینکه با فعالیت گسل اشتهارد باشد بیشتر می باشد یا اینکه به گسل های دیگری در منطقه مرتبط باشد که تا کنون هنوز در نقشه مشخص نبوده است.

در اخر معاون پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی کشور به مردم توصیه می کند که با توجه به پیچیدگی های موجب و احتمال فعال شدن گسل،نیاز است که هوشیار باشند و در خصوص این وقایع آمادگی های لازم را نیز داشته باشند.

همچنین در خصوص اینکه اگر گسل ماهدشت فعال شده باشد این امکان وجود دارد که زلزله 7 یا 8 ریشتری اتفاق بیوفتد گفته است که من به هیچ عنوان این موضوع را قبول ندارم و اگر هم این گسل فعال شده باشد اصلا نمی توان گفت که چقدر بزرگی خواهد داشت.

آیا مقاله چقدر احتمال دارد امشب تهران زلزله بیاید؟ قرای شما مفید بود  ؟ با زوم تک همراه شوید…

مقالات مرتبط :

علت اصلی زلزله های اخیر در ایران چیست؟

نرم افزار پیش بینی زلزله

هارپ

سایت زلزله نگاری

شناسایی مناطق زلزله خیز تهران

گسل های تهران

تعریف گسل فعال

4.9/5 - (75 امتیاز)

نظرات در مورد : چقدر احتمال دارد امشب تهران زلزله بیاید؟

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. به نظر من باید هر چه سریع تر مسئولین به دنبال راه کاری برای پشبینی زلزله کنن. و یا حداقل خونه ها بهتری با استاندارد ضد زلزله بسازند.