زلزله چطور اتفاق می‌افتد؟ در صورت وقوع زلزله این کارها را نکنید

زلزله چطور اتفاق می‌افتد؟ در صورت وقوع زلزله این کارها را نکنید

زلزله چطور اتفاق می‌افتد? دلیل علمی زلزله چیست؟ چطور زمان وقوع زلزله را باید حدس زد؟ هر چیزی که باید درباره‌ی زلزله بدانید.

به گزارش زوم تک به گفته‌ی portlandoregon زلزله معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که سنگ‌های زیر زمینی به طور ناگهانی در اثر گسل شکسته می‌شوند. آزاد شدن ناگهانی انرژی حاصل از شکسته شدن سنگ‌ها، باعث ایجاد امواج زمین لرزه‌ایی می‌شود که زمین را به سختی به یک باره می‌لرزاند. وقتی دو بلوک سنگ یا دو صفحه بر روی یکدیگر خزیده می‌شوند، به هم دیگر می‌چسبند. در این صورت لغزش بین آن صفحه‌ها یا بلوک سنگ‌ها به راحتی صورت نمی‌گیرد. در این حالت، صخره‌ها بر روی هم قرار گرفته‌ان، حرکت نمی‌کنند، ولی به یک دیگر فشار وارد می‌کنند. بعد از مدتی، سنگ‌ها به دلیل فشار بیش از اندازه، می‌شکنند. هنگام شکسته شدن سنگ‌ها، زلزله رخ می‌دهد. در هنگام زلزله و پس از آن، صفحات یا بلوک‌های سنگ شروع به حرکت می کنند. ، آن‌ها تا زمانی که دوباره به یک دیگر گیر کنند، به حرکت ادامه می‌دهند. نقطه زیر زمینی که سنگ‌ها می شکند به کانون زمین لرزه معروف است. درست به بالای کانون زمین لرزه، (در بالای زمین)، مرکز زلزله گفته می‌شود.

 

چرا زلزله شب اتفاق می افتد

 

برای درک کردن بهتر نحوه چگونگی شکل گرفتن زلزله این کارها را انجام بدهید:

  • کافی است که یک یولینیت تهیه کنید و آن را به 2 قسمت تبدیل کنید.
  • قطعات را روی یک میز صاف قرار دهید.
  • لبه‌های ناهموار تکه‌های یونولیتی را در کنار هم قرار بدهید.
  • در حالی که دو تکه را به آرامی به هم فشار می‌دهید و وقتیکه که تکه‌ها دیگر را به سمت خود می کشید، یک قطعه را از بالای میز جدا کنید. ببینید چطور می چسبند؟
  • فشار دادن و کشیدن تکه‌ها را ادامه دهید.

به زودی کمی از تکه‌های یونولیت در امتداد ترک، شکسته می شود و دو تکه ناگهان در کنار یکدیگر می لغزند. شکست ناگهانی تکه‌ها، همان اتفاقی است که زلزله نامیده شده است.

 

امواج لرزه‌ای مانند زلزله نیز می‌توانند در اثر انفجارهای زیر زمینی ایجاد شوند. این انفجارها ممکن است هنگام ایجاد تونل برای جاده‌ها، راه‌آهن ، مترو یا مین ها برای شکستن سنگ ایجاد شوند. گرچه این انفجارها باعث ایجاد امواج لرزه‌ای خیلی شدید هم چون زلزله نمی‌شوند. حتی ممکن است کسانی که در بالای همان نقطه بر روی زمین هستند، آن را احساس نکنند. گاهی اوقات هم امواج لرزه‌ای هنگام سقوط سقف یا دیواره‌های معدن رخ می‌دهد. این موارد را بعضی اوقات می توان در نزدیکی معادن احساس کرد. بزرگترین انفجارهای زیرزمینی آزمایش‌های کلاهک‌ بمب‌های هسته ای هستند که  می‌توانند امواج لرزه‌ای بسیار شبیه به زمین لرزه‌های مخرب، ترسناک و بزرگی ایجاد کنند. بخاطر تاثیرات مخرب و ترسناکی که آزمایش کلاهک‌های هسته‌ایی برجای می‌گذارند، آزمایش هر گونه کلاهک یا بمب هسته‌ایی مخرب در زیر اعماق زمین ممنوع است، زیرا هیچ کلاهک هسته ای بدون تولید امواج لرزه‌ای مخربی نمی‌تواند در زمین عمل کند.

بیشتر بخوانید  چگونه مناطق مسکونی را در برابر زلزله بیمه کنیم؟

 

در صورت وقوع زمین لرزه یا همان زلزله چه کار باید بکنیم؟

اگر در کنار دریا هستید، به سرعت آن منطقه را ترک کنید.

از ورود به آسانسور جلوگیری کنید و سعی کنید از پله‌های اظطراری استفاده کنید.

از اطراف منابع اشتعال زا، دوری کنید.

سعی کنید که خونسردی خود را حفظ کنید و از ایجاد استرس جلوگیری کنید.

در قسمت امنی از خانه‌یتان، پناه بگیرید و از دویدون در پله‌ها جلوگیری کنید.

از شیشه‌ها و اجسام آسیب زا، دوری کنید.

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : زلزله چطور اتفاق می‌افتد؟ در صورت وقوع زلزله این کارها را نکنید

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *