آنتی ویروس پادویش

روش هایی که هکرها می توانند هویت شما را در شبکه های اجتماعی سرقت کنند

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی یک روش عالی به منظور ارتباط با غریبه ها می باشند، اما این شبکه های اجتماعی سبب می شوند تا افراد دیگر بتوانند اطلاعات شخصی شما را دریافت نمایند. خوشبختانه، راه هایی وجود دارد که می توانید از حضور خود در شبکه های اجتماعی محافظت نمایید تا افراد سودجو نتوانند اطلاعات هویتی شما را به سرقت ببرند.

در این بخش روش هایی را که افراد سودجو می توانند اطلاعات هویتی شما را به سرقت ببرند شرح داده ایم، در این میان روش های مقابله با این مسائل امنیتی را نیز در اختیارتان قرار دادیم.

1. برداشت اطلاعات از پروفایل

شبکه های اجتماعی

گاهی اوقات اصلا یک هکر احتیاجی به انجام کارهای سخت به منظور سرقت هویت شما ندارد. گاهی اوقات، افراد تمامی اطلاعاتی خود را در یک بخش مشخص و قابل دید قرار می دهند.

برخی افراد در اطلاعاتی که در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، بسیار سخاوتمند هستند. اطلاعات ذکر شده شامل تاریخ تولد، آدرس و شماره تلفن می باشد. اگر شخص اطلاعات زیادی را به اشتراک بگذارد، کلاهبرداران می توانند این اطلاعات را برداشته و از آن برای جعل هویت شخصی استفاده کنند.

نحوه ی جلوگیری از برداشت اطلاعات از پروفایل

همانطور که قرار دادن اطلاعات در اختیار افراد سودجو آسان می باشد، به همان اندازه جلوگیری از نشت اطلاعات نیز آسان است. مراقب آنچه که شما به صورت آنلاین به اشتراک می گذارید، باشید، حتی اگر تنظیمات حریم خصوصی خود را بر روی friends only تنظیم کرده اید. این قانون طلایی را دنبال کنید؛ اگر نمی خواهید اطلاعاتی را با یک غریبه به اشتراک بگذارید، هرگز آن را در حساب های کاربری خود در رسانه های اجتماعی به اشتراک نگذارید.

2. سرقت اطلاعات از طریق برنامه ها و سرویس های مخرب

برخی از سایت ها و رسانه های اجتماعی به شما امکان نصب برنامه های شخص ثالث را می دهند. برخی از وب سایت ها خدمات خاصی را ارائه می دهند و از طریق رسانه های اجتماعی از شما می خواهند که وارد آن ها شوید. معمولا این خدمات طراحی شده اند تا ویژگی هایی را که یک شبکه اجتماعی ارائه نمی دهند، ارائه دهند. این خدمات همچنین ممکن است به عنوان یک ابزار نا امن کننده عمل کنند – نظیر یک جستجوگر بلوک.

اگر شما یک فرد بی توجه باشید، این ابزار با نصب بر روی سیستم شما کارایی چندانی را ارئه نمی دهد، بلکه از مجوز های خود برای جمع آوری اطلاعات در مورد شما استفاده می کند و این اطلاعات را به توسعه دهنده این نرم افزار مخرب ارسال می نماید.

چگونگی جلوگیری از سرقت از طریق برنامه ها و سرویس ها

در خصوص نصب برنامه های کاربردی یا سرویس های شخص ثالث بسیار مراقب باشید. در خصوص نصب ابزارهایی که برای باز کردن یک «قابلیت پنهان» مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار محتاط باشید، زیرا این دسته از ابزارها احتمالا از مردم به عنوان طعمه برای دانلود نرم افزار مخرب استفاده می کنند.

هنگام استفاده از یک سرویس شخص ثالث، اطمینان حاصل کنید و همچنین در مورد دسترسی هایی که در سیستم از شما در خواست می شود، مطالعه نمایید. اگر یک ابزار ساده برای هر دسترسی احتمالی درخواست شود، احتیاط کنید.

3. نصب تروجان و فریب دادن کاربران با استفاده از فیشینگ

حملات فیشینگ به افراد فریب دهنده کمک می کند تا شما را وادار کنند که بر روی یک لینک کلیک کنید. این کار زمانی جواب می دهد که در میان یک جمعیت بزرگ از کاربران پخش شود. متأسفانه، رسانه های اجتماعی همان سرویس پر جمعیت هستند که ممکن است افراد سودجو برای انجام حملات فیشینگ مدنظر داشته باشند. با بکارگیری افراد به منظور اشتراک گذاری لینک مربوطه (مانند retweeting)، فرآیند حمله ی فیشینگ گسترش می یابد.

بیشتر بخوانید  محدود کردن افراد برای کامنت گذاشتن در اینستاگرام + آموزش

این حملات زمانی خطرناک تر می شوند که اگر چنین لینک هایی از طریق افراد مشهور به اشتراک گذاشته شوند. به عنوان مثال، بی بی سی گزارش داد که یک حساب جعلی با نام Elon Musk یک حمله فیشینگ را منتشر کرد که بیت کوین های بسیاری از افراد را به سرقت برد.

حملات فیشینگ یک تاکتیک موثر برای سرقت هویت کاربران می باشد. یک لینک مخرب می تواند به نرم افزارهای مخرب منجر شود، که برای بارگیری و نصب داده ها فعال می گردد. برخی از پیوندهای فیشینگ ممکن است به عنوان یک شرکت یا سازمان قانونی مطرح شوند و سپس اطلاعات حساسی را از کاربر درخواست کنند.

نحوه جلوگیری از کلاهبرداری فیشینگ

اگر شما با هر گونه لینکی که مشکوک به نظر می رسد روبرو شدید، قطعا ار امنیت آن اطمینان حاصل کنید و سپس بر روی لینک کلیک کنید. وسوسه می تواند اقدام شما را تحت تاثیر قرار دهد، زیرا لینک های فیشینگ معمولا وسوسه انگیز می باشند و سبب می شوند که افراد نتوانند در مقابل آن ها مقاومت نمایند. این لینک ها ممکن است خود را به عنوان یک وب سایت خبری نمایش دهند که مرگ یک شخص مشهور را نشان می دهند یا ادعا می کنند یک سری حرف های سری از یکی از دوستان شما در اختیارتان قرار خواهد داد.

حتی این حملات ارزش آن را دارد تا پستی را در یک شبکه ی اجتماعی به اشتراک بگذارید و از تجربیات سایر کاربران در این زمینه استفاده نمایید، بنابراین با دریافت تجربیات می توانید موارد بسیاری را در ابن زمینه شناسایی نمایید. هنگامی که شما یاد می گیرید چگونه یک حمله فیشینگ را شناسایی کنید، می توانید به خوبی از خود دفاع کنید.

4. حمله به کاربران از طریق دوستانشان

در مورد اینکه شما به صورت آنلاین به فردی اعتماد کنید، مراقب باشید حتی اگر دوست شما باشد. کلاهبرداران متوجه شده اند که مردم بر روی لینک هایی که از سوی افراد ناشناس برای آن ها ارسال می شود و به فرد اعتماد ندارند، کلیک نمی کنند.

برخی از مهاجمان یک رویکرد نابهنگام و حساب های سازمانی را در رسانه های اجتماعی دنبال می کنند. آن ها سپس به حساب های کاربری دوستان خود یک لینک مخرب را ارسال می کنند که قربانی بر روی این لینک کلیک می کند، زیرا لینک ارسال شده «از طرف یک دوست» می باشد. این لینک نرم افزارهای مخرب را بر روی کامپیوتر فرد قربانی نصب می کند که اطلاعات را از قربانی برداشت کرده و همان لینک را برای دوستانش نیز ارسال می کند

چگونه یک دوست خطرناک را شناسایی کنیم

اگر احساس کرده اید که یکی از دوستان شما کارهای عجیب و غریبی انجام می دهد، هرگز بر روی لینکی که برای شما از طرف این شخص ارسال می گردد کلیک نکنید. شما ممکن است یک دوست شیرین و دوست داشتنی داشته باشید که ناگهان شما را با آشکار شدن ویدیوها و ارسال پیوند تهدید می کند. این علامت یک راه مطمئن برای شناسایی حساب کاربری دوستانه محسوب می شود، بنابراین با این دوست خود در خارج از رسانه های اجتماعی تماس بگیرید و فرد را از چنین موضوعی مطلع نمایید.

البته، ممکن است یک تماس دریافت کنید که هکر به حساب شما دسترسی پیدا کرده باشد. اگر این اتفاق بیفتد، نگران نباش شما می توانید آن را دریافت کنید. به عنوان مثال، شما می توانید با فیس بوک تماس بگیرید تا حساب هک شده را دوباره دریافت نمایید.

 

بیشتر بخوانید

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید …

 

منبع: makeuseof

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : روش هایی که هکرها می توانند هویت شما را در شبکه های اجتماعی سرقت کنند

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *