پادویش

کمیسیون گوگل پلی از 30 درصد به 15 درصد به نفع توسعه دهندگان کاهش پیدا کرد

کمیسیون گوگل پلی

کمیسیون گوگل پلی استور از 30 به 15 درصد کاهش پیدا کرد. گوگل می گوید این تصمیم منجر به سود 2 ،5 تا 10 میلیون دلاری بیشتر توسعه دهندگان می شود!

به گزارش زوم تک به نقل از وبسایت techcrunch، کمپانی گوگل هم چون اقدام رقیب اپلی، قصد دارد کمیسیون های پلی استور را در سطح جهانی برای توسعه دهندگانی که کالا یا خدمات دیجیتالی درون برنامه ای را در پلی استور ارائه می دهند را 30 به 15 درصد کاهش دهد.

کمپانی اپل، طی اقدامی در سال گذشته تصمیم گرفت که کمیسیون درون برنامه ایی اپ استور را از 30 به 15 درصد کاهش دهد. این تصمیم اپل در سال گذشته همراه با کامنت های مثبت توسعه دهندگان همراه بود.

 

کمیسیون گوگل پلی به گفته کمپانی گوگل به نفع توسعه دهندگان خواهد بود. این کمپانی با اتخاد سیاست کمیسیون گوگل پلی سعی دارد که از توسعه دهندگان بیشتری برای ارائه محصولات آنلاین و خدمات در سرویس پلی استور برای کاربران اندرویدی دعوت به عمل بی آورد.

در حال، فروشگاه گوگل پلی استور دومین فروشگاه آنلاین پس از اپ استور اپل به شمار می آید که میزبان میلیون ها توسعه دهنده اپلیکیشن و خدمات برای کاربران اندرویدی به  شمار می آید.

 

کمیسیون گوگل پلی چیست؟

کمیسیون گوگل پلی: مبلغی است که گوگل از بابت ارائه محصولات آنلاین یا سایر خدمات توسعه دهندگان از طریق فروشگاه آنلاین پلی استور از آن ها اخذ می کند.

فروشگاه گوگل پلی استور ( Google PlayStore) و اپ استور اپل ( Apple Appstore)، هر دو مهم ترین فروشگاه های رسمی برای دستگاه های iOS و  اندروید به شمار می آیند. هر دو فروشگاه میزبان توسعه دهندگانی از سراسر دنیا هستند. هر شخصی از هر نقطه ایی از دنیا می تواند اپلیکیشن توسعه دهد و اپلیکیشن هایشان را در این 2 فروشگاه آنلاین برای استفاده عموم به اشتراک بگذارند.

ایجاد حساب کاربری در هر فروشگاه اپ استور و پلی استور کاملا رایگان است، اما هم گوگل و هم اپل هر دو مبلغی را به عنوان سهمی را فروش محصولات دیجیتالی برای خود برمی دارند. اخباری در این هفته به نقل از گوگل منتشر شد که حاکی از کاهش کیمیسیون گوگل از 30 درصد به 15 درصد حاکی بود.

گوگل در راستا حمایت از توسعه دهندگان، هم چون اپل تصمیم به کاهش کمیسیون خود از فروشگاه آنلاین پلی استور گرفت. البته اپل در سال 2020 میلادی تصمیم به اتخاذ این سیاست گرفت. گوگل یک سال بعد اقدام مشابه ایی را تکرار کرذ.

این تصمیم گوگل و اپل به توسعه دهندگان کمک می کند تا ارائه خدمات و سایر محصولات خود از طریق این 2 فروشگاه درآمدزایی بیشتر داشته باشند.

کاهش 50 درصدی هزینه ها توسط گوگل با نظرات مثبت کاربران بسیاری همراه بوده است.

 

مزایا کاهش کمسیون PlayStore

گوگل می گوید 99 درصد از کاربرانی که در فروشگاه آنلاین پلی استور محصولات یا سایر خدمات دیگری را ارائه می دهند شامل قانون کاهش هزینه 50 درصدی خواهند شد. 97درصد از کل برنامه ها موجود در فروشگاه پلی استور هیچ محصول یا خدماتی را ارائه نمی دهند که هزینه سرویسی هم برایشان لحاظ نمی شود.

برخورد گوگل در مقایسه با اپل کمی متفاوت تر بوده است. کمپانی اپل تنها در ازای سوداولیه 1 میلیون دلاری توسعه دهندگان، کمیسیون را از 30 درصد به 15 درصد کاهش می دهد. اگر سود توسعه دهندگان اپلیکیشن یا سایر پلتفرم به بیشتر از 1 میلیون دلار برسد، دیگر شامل قانون کاهش تعرفه کیمیسون اپل نخواهند بود.

سامیر سامات ( Sameer Samat)  سخنگوی اندروید و پلی استور می گوید؛ این کمپانی با ایتخاذ این قانون پیش بینی می کند که توسعه دهندگان بتوانند مبالغی بالغ بر 2 میلیون، 5 میلیون تا 10 میلیون دلار بیشتر سود کنند.

 

 

آیا سیاست گوگل و اپل واقعا به نفع کاربران است؟

افزایش و کاهش کمیسیون گوگل پلی چند سالی است که بر روی سراشیبی قرار دارد. چند سال پیش هنگامیکه که کمپانی گوگل اعلام کرد که می خواهد که کمیسیون فروشگاه آنلاین پلی استور را به 30 درصد افزایش بدهد، بسیاری از استارت آپ ها به مشکلات بسیاری برخوردند. حالا با کاهش 50 درصد هزینه ها، استارت آپ های بسیاری امید دارند که بتواند برای بار دیگر به فعالیت خود برگردند.

کاهش کمیسیون گوگل پلی در وهله اول به نفع توسعه دهندگان است، اما برخی از کارشنان می گویند، سقف تعیین شده 1 میلیون دلاری توسط کمپانی ها، بسیار کم است. به نظر آن ها، با وجود اتخاذ قانون حمایت از توسعه دهندگان، سقف پیشنهادی بسیار 1 میلیون بسیار پایین است. بعد از عبور از سقف پیشنهادی، کمیسیون به سقف معمول 30 درصد می رسد و با در نظر گرفتن مالیات وضع شده، دوباره توسعه دهندگان باید شاهد کسر کمیسیون 44 درصدی با احستاب مالیات باشند!

منبع: techcrunch

 

 

حتما در زوم تک بخوانید:

جلوگیری از هک شدن صفحه ی اینستاگرام

ارزش بیت کوین از مرز 60 هزار دلار آمریکا گذشت!

موفقیت آیفون 13 ابهام برانگیز است!

 

چقدر از این مطلب خوشتان آمد ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات در مورد : کمیسیون گوگل پلی از 30 درصد به 15 درصد به نفع توسعه دهندگان کاهش پیدا کرد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *