ساخت عظیم ترین تلسکوپ دنیا آغاز شد

تِلِسکوپ وسیله‌ای برای دیدن اجرام آسمانی با استفاده از تابش الکترومغناطیس بصورت واضح و دقیق است. اولین تلسکوپ کارا در ابتدای قرن هفدهم و با استفاده از لنزهای شیشه‌ای در هلند اختراع شد. در درازای چند دهه، تلسکوپ‌بازتابی که از آینه استفاده می‌کند اختراع شد، بسیاری از انواع نوتری از تلسکوپ‌ها در قرن ۲۰ام زاده شدند، رادیوتلسکوپ در دهه ۱۹۳۰ و تلسکوپ فرابنفش در سال ۱۹۶۰ از جملهٔ این اختراعات بودند. واژه تلسکوپ می‌تواند به تمام حیطهٔ وسایل عملیاتی درسرتاسر ناحیهٔ میدان الکترومغناطیس اشاره داشته باشد.

telescope (1)

و حالا تلسکوپ بزرگ ماژلانی به عنوان بزرگترین تلسکوپ جهان در رصدخانه لاس کامپاناس موسسه علوم کارنگی واقع در صحرای آتاکامای شیلی ساخته خواهد شد.ساخت این تلسکوپ از هفته گذشته در شیلی آغاز شد و گفته شده عملیات ساخت‌ و ساز آن تا اوایل سال 2021 به طول می‌انجامد.همچنین دلیل انتخاب این محل آسمان تیره و وضوح نجومی بسیار عالی منطقه توسط دانشمندان و مسئولان طرح بیان شده است.
گفتنی است برای عملیاتی شدن این پروژه، باید راهی به طول 2.5 کیلومتر برای رسیدن به قله هموار شود.

این تلسکوپ که وزنی در حدود 1100 تن خواهد داشت، با استفاده از فنر‌های مغناطیسی برای بهبود تصویربرداری،تصاویری ارائه خواهد داد که 10برابر شفاف‌تر و واضح‌تر از تصاویری است که توسط تلسکوپ فضایی هابل تولید شده بود. با این کار ستاره‌شناسان می‌توانند اولین رویداد‌های نجومی مانند کهکشان‌های باستانی و بسیار دور را که پس از انفجار بزرگ رخ داده‌اند، مشاهده و علاوه بر این، سیارات مشابه زمین را کشف کنند.


telescope (2)

دانشمندان این طرح گفته اند هنگامی که آینه‌های تلسکوپ با هم ادغام شوند، تلسکوپی با قطر 26 متر و طول 22 متر تشکیل خواهد داد. مقدار زیادی از کار مربوط به مرحله طراحی پروژه و توسعه آینه‌های غول‌پیکر خواهد بود که در قلب تلسکوپ قرار دارند.تلسکوپ بزرگ ماژلانی نتیجه تعامل بین المللی آمریکا، استرالیا، کره جنوبی و برزیل خواهد بود. این پروژه حداقل 500 میلیون دلار هزینه خواهد شد.

منبع : space.com

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : ساخت عظیم ترین تلسکوپ دنیا آغاز شد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *