4 تا از تنظیمات ویندوز 10 که باید سریعاً پس از نصب بررسی کرد

check-these-5-settings-after-youve-installed-windows-10-0

شما قدم بزرگ را برداشتید و از ویندوز 7، 8 یا 8.1 به ویندوز 10 آپگرید کردید. حالا و قبل از آنکه با محیط آشنا شوید و بالا و پایین‌های این سیستم عامل بسیار خوب را بررسی کنید، پیشنهاد می‎‌کنیم با نگاهی انداختن به پنج تا از تنظیمات این ویندوز، قبل از هر چیز، مطمئن شوید که ویندوز به شکلی است که شما می‌خواهید.

فعال/غیرفعال کردن کورتانا

Activate (or deactivate) Cortana دستیار شخصی مایکروسافت، کورتانا راهش را به ویندوز باز کرده است. اما لزوماً مهم‌ترین بخش ویندوز 10 نیست همانطور که اوایل وقتی بسیاری آپگرید کردند خبری از آن نبود. بر روی Start Menu کلیک کنید، بر روی Cortana کلیک کنید و سپس بر روی بخش تنظیمات کلیک کنید. از این طریق می‌توان کورتانا را خاموش یا روشن کرد.

قرار دادن نرم‌افزارهای مربوطه به عنوان پیش‌فرض

یکی از چیزهایی که پس از ارتقای ویندوز قبلی به ویندوز 10 متوجه آن خواهید شد (در صورتی که فایل‌ها را نگه دارید) این است که تمام تنظیمات مربوط به اپلیکیشن‌های پیش‌فرض از دست می‌رود. پس بایستی تمام این تنظیمات پیش فرض را به سیستم دوباره داد؛ برای این‌کار می‌توان بر روی یک فایل کلیک راست کرد، Open with را انتخاب و سپس Choose another app را کلیک کنید. اگر اپلیکیشن مورد نظر در لیست موجود بود ، و اگر نبود از طریق Look for another app on this PC اپلیکیشن موجود را از مکان نصبش انتخاب کنید و پس از اینکه تیکِ مربوط به پیش فرض شدن را زدید، بر روی OK کلیک کنید. راه دیگر آن هم استفاده از مسیر Contorl Panel > Programs < Default Programs، بر روی Set Default Programs کلیک کنید. در آن‌جا می‌توان لیستی کامل از اپلیکیشن‌ها دید و سپس با انتخاب آنها، آن‌ها را برای تمام فرمت‌هایی که پشتیبانی می‌کنند پیش‌فرض کرد.

تنظیمات مربوط به آپدیت

رویکرد مایکروسافت نسبت به ویندوز متفاوت شده؛ با ارائه ویندوز 10 به صورت یک “آپدیت” آن‌ها خبر از یک رویکرد جدی نسبت به این سیستم عامل محبوب دادند؛ رویکردی مبنی بر آپدیت‌های متعدد و مختلفِ رایگان. پس، غیرمنطقی نیست وقتی ویندوز 10 به طور پیش‌فرض آپدیت‌های خودش را چک و دانلود کنید. اتفاقی باعث می‌شود کامپیوتر خاموش شده و مراحل آپدیت را شروع کند که برای اینترنت حجمی کندِ ما، اصلاً گزینه‌ی خوبی نیست. advanced update را در جستجوی نوار وظیفه تایپ کنید و سپس بر روی گزینه‌ی Advanced Windows Update options کلیک کنید. در آن صفحه، Notify to schedule restart را از میان گزینه‌ها انتخاب کنید.  با این کار پیش از ری‌استارت و دانلود آپدیت‌ها به شما اطلاع داده می‌شود.

بیشتر بخوانید  15 نکته و ترفند برای استفاده از تبلت مود در ویندوز 10

اشتراک گذاشتن wi-fi خود را متوقف کنید

ویندوز 10 قابلیتی جدید دارد که به شما اجازه می‌دهد wi-fi خود را با لیست تماسهایتان در Skype و یا Outlook به اشتراک بگذارید. در بعضی موارد ایده‌ی خوبی است اما شاید بهتر باشد به طور کلی خاموشش کنید؛ wi-fi settings را در جستجوی نوار وظیفه تایپ کنید و سپس Change Wi-Fi settings را انتخاب کنید. سپس بر روی Manage Wi-Fi settings. برای مدیریت تنظیمات مربوط به wi-fi کلیک کنید.

 

 

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : 4 تا از تنظیمات ویندوز 10 که باید سریعاً پس از نصب بررسی کرد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *