پادویش

ویژگی «هایبرنیت» اندروید 12 به‌طور خودکار فضا اشغال شده را آزاد می‌کند

ویژگی هایبرنیت اندروید 12

ویژگی هایبرنیت اندروید 12 به طور خودکار مجوز و پوشه برنامه‌های کمتر یا اصلا استفاده نشده را لغو و موقتا آزاد خواهد کرد.

به گزارش زوم تک به نقل از وبسایت xda developers، اندروید 12؛ جدیدترین به‌روزرسانی سیستم عامل اندروید است. گوگل معمولا کدهای سورس به‌رورسانی‌های جدید سیستم عامل اندروید را تا رویداد رونمایی از گوشی پیکسل جدید منتشر نمی‌کند. با در نظر گرفتن کدهای اپن سورس پروژه سیستم عامل اندروید، اطلاع زیادی نمی‌توان از ویژگی‌های جدید اندروید 12 به دست آورد، اما یک از قابلیت‌هایی به احتمال زیاد در کدهای نهایی سیستم عامل اندروید 12 وجود خواهد داشت؛ «ویژگی خواب زمستانی» مرسوم به خواب زمستانی «هایبرنیت» یا Hibernate است.

ویژگی هایبرنیت؛ فضایی که برنامه‌های استفاده نشده یا کمتر استفاده نشده اشغال کرده را به‌طور خودکار آزاد می‌کند. گرچه ویژگی هایبرنیت در 2 نسخه پیش‌نمایش عمومی توسعه دهندگان ظاهر نشد، اما با در نظر گرفتن نسخه افشا شده اندروید 12، می‌توان وجود ویژگی هایبرنیت در اندروید 12 را تایید کرد.

برنامه‌های استفاده نشده اندروید

ویژگی هایبرنیت اندروید 12

با عرضه نسخه سوم پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان اندروید 11، گوگل ویژگی‌ای به نام «لغو خودکار مجوزها» یا auto revoke permission را اضافه کرد؛ این ویژگی در صورت غیرفعال بودن یک برنامه برای چندین ماه مجوز آن را به‌طور خودکار لغو می‌کند. گوگل پس از انتشار نسخه نهایی اندروید 11، جزئیات بیشتری در خصوص این ویژگی منتشر کرد؛ این جزئیات شامل نمایش یک نوتیفیکشن بود که کاربران با کلیک بر روی آن به صفحه‌ای هدایت می‌شدند که در آن صفحه، فهرستی از برنامه‌های «Unused apps» یا برنامه‌هایی که مجوز آن‌ها در طی چندین ماه استفاده نشدن قبل‌تر لغو شده بود به کاربران نشان داده می‌شد.

به نظر می‌رسد گوگل در به‌روزرسانی اندروید 12، در حال گسترش مفهوم لغو مجوز برنامه های استفاده نشده با ویژگی هایبرنت برنامه است. اندروید 12، علاوه بر لغو خودکار محوز برنامه‌های استفاده نشده، به طور موقت پوشه‌های این برنامه‌های استفاده نشده را برای آزادسازی ظرفیت حافظه ذخیره سازی پاک می‌کند.

ویژگی hibernation

برخی به نقل از گوگل می‌گویند:« قسمت جدیدی موسوم به «unused app» یا برنامه‌های استفاده نشده در قسمت «App Info» مختص به هر برنامه به وجود آمده؛ این صفحه شامل تاگل «حذف مجوز و آزادسازی» یا remove permissions  and free up space است. در اندروید 11، تاگل «حذف خودکار مجوز» که بعدا به «حذف مجوز برنامه استفاده نشده» تغییر نام داده شد را می‌توان در زیر صفحه «مجوزهای برنامه» در صفحه «اطلاعات برنامه» یک برنامه پیدا کرد. تغییر در محل این ویژگی از آن‌جایی که قابلیت تغییر مجوز برنامه‌ها و دسترسی به حافظه دخیره سازی را دارد، منطقی به نظر می‌رسد.

xda developers می‌گوید:« بعد از فعال کردن دستی ویژگی هایبرنیت برای چند برنامه، صفحه «برنامه‌های استفاد نشده» یا unused apps در پایین تنظیمات»برنامه‌ها ظاهر شد. این صفحه فهرست برنامه‌های غیرفعال و توضیحات مربوط به غیرفعال سازی محوز آن‌ها را نشان می‌دهد؛ نوتیفیکشن‌های مربوط به این برنامه متوقف شده و پوشه‌های این برنامه که برای چندین ماه استفاده نشده به‌طور موقت پاک خواهد شد.»

منبع: xda developers

در همین موضوع در زوم تک:

« وردپرس فناوری FLoC گوگل کروم را به طور خودکار مسدود خواهد کرد

« هرآنچه که از رویداد Google I/O 2021 انتظار داریم

«ویژگی جدید اینستاگرام: عدم ‌نمایش تعداد لایک ‌ها حساب کاربری ممکن شد

چقدر از این مطلب خوشتان آمد ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات در مورد : ویژگی «هایبرنیت» اندروید 12 به‌طور خودکار فضا اشغال شده را آزاد می‌کند

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *