پادویش

وردپرس فناوری FLoC گوگل کروم را به طور خودکار مسدود خواهد کرد

وردپرس فناوری FLoC را مسدود می‌کند

همراه با انتقاد شدید کارشناسان و موسسه‌های امنیتی؛ وردپرس امروز در بیانیه‌ای، از مسدود شدن خودکار فناوری FLoC اطلاع داد.

به گزارش زوم تک به نقل از وبسایت bleepingcomputer، انتقادها علیه گوگل در پی اعلام حذف کوکی‌های شخص ثالث و جایگزینی آن با فناوری موسوم به FLoC به مرحله جدیدی رسید. مرورگرهای سافاری، فایرفاکس، ادج و اپرا نه نتها از این اقدام گوگل حمایت نکرده؛ بلکه اعلام کردند که مانع از به کارگیری این فناوری برای کاربران این مرورگرها می‌شوند.

در جدیدترین اقدامات علیه فناوری «یادگیری پراکنده هم‌پایه» یا همان فناوری FLoC، ورپرس اعلام کرده است که به طور خودکار اجازه دسترسی گوگل به رفتار آنلاین کاربران وردپرس را به گوگل نمی‌دهد، اما کاربران خود می‌توانند برای فعال سازی این ویژگی باید به طور دستی اقدام کنند. به گفته وردپرس؛ 41 درصد از وبسایت‌های موجود در اینترنت برپایه سیستم مدیریت محتوای وردپرس فعال هستند. طبق بیانه وردپرس، در آپدیت 5.8، وردپرس چند خط کد را به سیستم مدیریت محتوای خود اضافه می‌کند تا فناوری FLoC به طور خودکار بر روی وبسایت‌ها برای گوگل غیرفعال شود.

فناوری FLoC چیست ؟

مدت زمانی زیادی می‌گذرد که بسیاری از مرورگرها روی به مسدود سازی دسترسی و استفاده گروه‌های ثالث از کوکی‌ها به منظور مقاصد تبلیغاتی آورده‌اند.

در راستای همین موضوع، گوگل تصمیم به رونمایی از فناوری یادگیری پراکنده هم‌پایه یا «Federated Learning of Cohorts» موسوم به FLoC آورد که بواسطه آن گوگل با دسترسی به تاریخچه مرورگر کاربران از طریق مرورگر گوگل کروم، با مشاهده تاریخچه مرورگر و علاقه مندی کاربران، آن‌ها را دسته بندی‌های یکسانی قرار می‌دهد.

بعد از تست شدن فناوری FLoC توسط گوگل بر روی کاربران مرورگر کروم در این ماه؛ بسیاری از کارشناسان براین باورند که اقدام گوگل نه تنها خطر آسیب پذیری امنیت و حریم خصوصی کاربران را کاهش نمی‌دهد، بلکه آن را وارد مرحله جدیدی می‌کند.

« فناوری FLoC شیوه جدیدی برای در اختیار گذاشتن اطلاعات خصوصی کاربران به گروه‌های ثالث است؛ با دسترسی گوگل به تاریخچه مرورگر کروم کاربران، رفتار آنلاین کاربران رصد می‌شود.»

گوگل می‌گوید از خطرات در اخیتار قرار گرفتن کوکی‌های به گروه‌های ثالث باخبر بوده و دلیل اصلی به‌وجود آورن فناوری FLoC نگرانی کاربران از افشا اطلاعات شحصی بوده است. اما کارشاشنان می‌گویند؛ این اقدام گوگل فرقی با در اختیار قرار دادن کوکی‌ها ندارد. موسسه‌ایی به نام Electronic Frontier Foundation (EFF) در پستی اعلام کرد:« با وجود ادعا گوگل مبنی بر افزایش امنیت کاربران زیرسایه فناوری FLoC؛ اغلب مرورگرها و توسعه دهندگان موتورهای جست‌وجوگر اینترنتی هم چون مرورگر Brave و Vivaldi مخالفت خود را نشان داده‌اند.

وردپرس فناوری «یادگیری پراکنده هم‌پایه» را مسدود می‌کند

در بیانیه‌ایی که امروز از جانب وردپرس منتشر شد؛ وردپرس فناوری جمع آوری اطلاعات گوگل را خطر امنیتی قلمداد کرد و توسعه دهندگان این سیستم محتوا تصمیم دارند در آپدیت آتی، این فناوری را به طور خودکار مسدود کنند.

به گفته وردپرس :« وردپرس 41 درصد از سیستم مدیریت محتوای وبسایت‌ها را در فضای اینترنت تشکیل می‌دهد و این انجمن می‌تواند در برابر تبیعیض‌های جنسیتی و حقوق انسان‌ها تنها با 4 خط کد در برابر سواستفاده‌گران محافظت کنند.

وردپرس با 4 خط کد ذیل می‌خواهد به جنگ با فناوری FloC گوگل برود؛ این امر باعث می شود تا سکوی درخواست HTTP از طریق بستر وبلاگ نویسی به مرورگر بگویید که FLoC برای سایت غیرفعال شود.

function disable_floc($headers) {
$headers['Permissions-Policy'] = 'interest-cohort=()';
return $headers;
}

add_filter(‘wp_headers’, ‘disable_floc’);

وردپرس هم چنین اعلام کرد؛ ادمین‌هایی که می‌خواهند فناوری FLoC را فعال کنند، باید دانش غیرفعال ساختن این کدها را داشته باشند. وردپرس هم چنین اعلام کرد که ممکن است وردپرس تنظیماتی را اضافه کنند که به مدیران اجازه بدهد تا فناوری FLoC را کنترل کنند. با این حال، نگرانی وردپرس این است که افرادی که از فناوری FLoC بی‌اطلاع هستند، بدون درک کامل از این فناوری، ناآگاهانه از آن استفاده کنند. پس با در نظر گرفتن این موضوع، به نفع کاربران وردپرس است که فناوری  FLoC به طور خودکار غیرفعال باشد.

ورپرس می‌گوید که نسخه 5.8 را قرار است در ماه ژوئیه (تیر یا مرداد) عرضه کند، ولی از آن جایی که گوگل می‌خواهد فاوری FLoC را سریع‌تر نهایی کند، وردپرس می‌خواهد اضافه شدن کدها را به صورت back-porting در اختیار نسخه فعلی وردپرس قرار بدهد.

منبع: bleepingcomputer

در همین موضوع در زوم تک:

« بدافزار خطرناکی به نام «تروجان جوکر» 500 میلیون دستگاه‌ هوآوی را هدف قرار داد

«انتظارات از رویداد Spring Loaded اپل: آیپدهای جدید؛ مک‌ها؛ آی‌اواس 14.5؛ ایرتگ؛ …

«کلاه برداری از آیفون به اسم اپل به کام کلاهبرداران چینی! تحویل آب میوه سیب به جای آیفون!

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : وردپرس فناوری FLoC گوگل کروم را به طور خودکار مسدود خواهد کرد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *