پدیده نادر فضایی که اواخر این هفته اتفاق می افتد

پیوستگی سیاره ای، پدیده ای است که با وقوع آن سیاره ها به دلیل زمان چرخش در مدارشان به دور خورشید در یک راستا قرار گرفته و چندین روز با یکدیگر قابل مشاهده هستند. در اواخر هفته جاری، نادرترین پدیده فضایی به وقوع خواهد پیوست تا سه سیاره زهره، مشتری و مریخ به صورت همزمان مشاهده شوند.
پیوستگی سیاره ای در حالی جزو نادرترین پدیده های فضایی و اجرام آسمانی محسوب می شود که نوبت بعدی مشاهده این پدیده فضایی به ژانویه سال ۲۰۲۱ میلادی موکول شده است. در سال ۲۰۲۱ میلادی، سیاره ها به صورت خوشه ای و نزدیک به یکدیگر در آسمان رویت می شوند.

space (1)از میان این سه سیاره، زهره به راحتی قابل تشخیص است زیرا این سیاره ۱۲ بار روشن تر از سیاره مشتری است. مشتری دومین سیاره درخشان بوده و مریخ نیز حدودا ۲۵۰ برابر کم نورتر از زهره است. بهترین زمان برای مشاهده این سیاره قبل از طلوع آفتاب است اما در روز پنج شنبه این سیاره ها یک مثلث را مطابق تصویر بالا تشکیل می دهند. بدین ترتیب که هر سیاره روی یک راس مثلث قرار خواهد گرفت.

گفتنی است مشاهده سیاره ها در کنار یکدیگر به معنای نزدیک بودن سیاره ها به دیگری نیست زیرا این سیاره ها میلیون ها کیلومتر با یکدیگر فاصله دارند و این نزدیکی به دلیل موقعیت نسبی آنها در منظومه شمسی است.

space (3)رویت دو سیاره با یکدیگر در آسمان پدیده فضایی عجیبی نیست اما قرار گرفتن سه سیاره به طور همزمان در یک گروه و در کنار یکدیگر به ندرت اتفاق می افتد. از دیگر ویژگی های این پدیده نادر می توان به مشاهده سه سیاره بدون چشم مسلح اشاره کرد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و تازه های دنیای تکنولوژی و پیوستن به کانال زوم تک در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

منبع : مهر

 

5/5 - (1 امتیاز)

نظرات در مورد : پدیده نادر فضایی که اواخر این هفته اتفاق می افتد

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *