کشورهای که سفید پوست به کشور خود وارد کردند!

کشورهای که سفید پوست به کشور خود وارد کردند

کشورهای که سفید پوست به کشور خود وارد کردند! آیا می دانستید که در کشور برزیل مردمانی از آلمان، ایتالیا، اسپانیا و … زندگی می کنند!

به گزارش مجله خبری زوم تک به نقل از وبسایت خبری atlantablackstar، حتی اگر از اقتصاد چیزی خاصی هم نمی دانید، حتما می دانید که تقریبا همه ی کشورهای دنیا با یک دیگر مبادلات اقتصادی هم چون واردات و صادرات انجام می دهند. اگر از شما بپرسند که چیزی بین کشورها تبادل اقتصادی می شوند؛ شاید اگر ایرانی هستید در وهلله اول می گوید نفت، اگر چینی باشید بگویید گوشی های هوشمند و …، اما شاید هیچ وقت به ذهنتان هم خطور نکند که کسی باشد که بگوید ما صادرات و وادرات انسان آن هم فقط انسان های سفید پوست زیبا و خوش قد و قامت اروپایی صادر یا وارد می کنیم! شاید اگر چنین چیزی را برای اولین بار می شنوید، باور نکنید یا آن را شوخی یا غیر انسانی و جرم بدانید! در حقیقت 5 کشور بوده اند که در طول تاریخ انسان های سفید پوست اروپایی از کشورهای اروپایی هم چون ایتالیا، اسپانیا و … به کشور خود وارد کرده اند!

درست بعد از به پایان رسیدن قانون تجارت برده داری مقلب به اقیانوس اطلس به طور رسمی در قرن 19هم لغو شد، بسیاری از سفید پوستان از اینکه آزاد شدن سیاه پوستان به منزله آماده شدن آن ها برای شورش و حتی کشتن سفید پوست ها یا این بار برده داری سفید پوست ها منجر شود؛ ترس از آزادی و کسب مقام های سیاسی توسط سیاه پوستان کشورهای تسخیره شده را به این فکر واداشت که از این امر جلوگیری کنند! به گفته ی زمام داران آن زمان، بسیاری از کارشناسان نژاد پرست و فاشیست در کنار یک دیگر گرد آمدند و درباره حل طرحی به نام مشکلات نگرو ها ها به صحبت و ایده پردازی پرداختند. ایده ایی که در آن زمان بین زمام داران فاشسیت به نتیجه ی واحد رسید؛ طرحی به نام ایده سفید سازی قومیت یا به انگلیسی Whitening بود.

 

کشورهای که سفید پوست به کشور خود وارد کردند!

زمام داران این تصمیم بر این باور بودند که وارد کردن سفید پوستان به کشور خود نه تنها نژاد پرستانه نیستژ بلکه به نفع خود و حتی جامعه ی سیاه پوستان نیز می باشد. طبق نظر آن ها و ایده شان؛ جمعیت سفید اروپایی نژاد برتر و بهتر است و مردم سیاه پوست نژاد پست و فرومایه به قولی هستند. آن ها یک دیگر را با طرح نظریه های نژاد پرستانه متفاعد می کردند که تعداد  بسیاری از سفید پوستان را به کشورهای خود وارد کنند. به نظر آن این کار به نفع همه از جمله خود جامعه سیاه پوستان بود. به نظر آن ها سیاه پوستان می توانستند با در کنار سفید پوستان قرار گرفتن و میکس شدن با آن ها از نظر فرهنگی، اجتماعی، … و حتی ژنیتکی بهتر کنند یا حتی به نظر آن ها در طی سالیان، به لطف سیاه پوستان نسل سیاه پوستان برای همیشه محو و ناپدید شوند!  به همین منظور پس از اتماکم ایده پردازی، زمام داران کشورهای تسخیر شده توسط اروپایی تصمیم گرفتند که نظریه سفید سازی را بالاخره به انجام برسانند؛ به نظر آن ها به اتمام رساندن این ایده می بایستی در سریع ترین زمان ممکن انجام می شد، چراکه این کار هم مهم بود و هم ضروری !

گرچه هر 2 ایده  به نظر بسیاری از افراد حتی از نظر ما آغشته به نژاد پرستی و برتری دروغین نژاد سفید اروپایی بوده و  همیشه خواهد بود، ایده لوژی یکسان سازی نژادی در تضاد با ایده لوژی جداسازی ایی بود که برخی از کشورهای غربی در خصوص جامعه سیاه پوست کشورشان اختصاص کردند بود که در نهایت به نظر برخی از آن مخلوط سازی نژادی از نظر آن ها غیر قانونی اعلام شد. بهرحال این ایده لوژی همان ایده لوژی با کمی تفاوت چاشنی بود که سیاست پنهان سرکوب، کشتار غیر مستقیم و نفوذ قدرت اروپا را پیش می گرفت.

 

برزیل!

حتما اولین چیزی که به ذهن تان با شنیدن اسم برزیل خطور می کند، بازیکن های افسانه این کشور پهناور آمریکای لاتین است که بیشترشان بدون غرض هم سیاه پوست هستند! در حقیقت برزیل تنها فوتبال نیست! این کشور پهناور در طول تاریخ همواره شاهد هجوم بی رحمانه، کشت و کشتار مردم بومی خود (مردمان Indigenous)، تجاوز، برده داری و … توسط اروپایی ها و حتی ژاپنی ها بوده است که شاید کمتر کسی درباه ی آن ها بداند! ایده سفید سازی جمعیت برزیل توسط نظریه پرداز نژاد پرست سرچشمه می گرفت که در مدت قدرت مطلق برزیل بودند و کنترل زمام را به دست داشتند. یکی از آن ها متعقد به مکبت داورینسم بود که باور داشت می تواند به توجه به این نظریه دست به تغییر نژاد یک گروه یا جامعه بزند و آن یکی دیگر، به برتری نژاد سفید آریایی اعتقاد داشت که حق برتری نژادی را بی دلیل به سفید پوستان می داد و از حقیقت که ببیند سیاه پوستان و افراد بومی اکثریت جامعه مدنظر ایده آلش را تشکیل می دهند نفرت درونی داشت. با طرح این 2 ایده توسط این فرد و ترکیب شدن این 2 ایده، قسمتی کثیری از زمام داران و حاکمان وقف برزیل تصمیم گرفتند که دست به وارد کردن سفید پوست بزنند. متاسفانه هنوز هم در بسیاری از حاکمان برزیل این ایده نژاد پرستانه وجود دارد با تشویق کردن مردم سفید پوست برای جفت شدن با رنگین پوستان این کشور، برزیل می تاوند روزی تماما روی به سفید بودن بیاورد!

 

کوبا!

کوبا هم یکی از کشورهای کارارئیبی قاره ی آمریکا است که حسابی با ایده لوژی کمونیستی و ضد آمریکایی خود در برهه ی از زمان حسابی معروف کرده بود. شاید هنوز هم بسیاری از افراد کوبا را تنها اول به خاطر سیگارهای برگ و سپس به خاطر رهبرهای انقلابی چه گو ارا که در آرژانتین زاده شد اما در انقلاب سیاسی کوبا نقش خیلی مهم داشت و فیلدل کاسترو می شناسند، اما همیشه حقیقت های بسیاری در صفحات تاریخ هر کشوری مانند کوبا وجود دارد که کمتر کسی به دنبال پیدا کردن آن ها است.

در قرن 20ام میلادی؛ آفریقایی های کوبایی تبار آرزو داشتند تا بالاخره از شر اسپانیایی ها خلاص شوند و بار دیگر استقلال خود را به دست آورند. آن ها امید داشتند کشوری را بنا کنند که در آن ورای رنگ پوستشان آزادی داشته باشند. به همین دلیل با شور و شوق برای بنا کردن ملتی پایه بر دموکراسی شروع به مبارزه با سلطه گرایی اسپانیا برخواستند. متاسفانه با این حال حضور نظامی ایالات متحده  آمریکا در کوبا در سال های 1898 تا 1902 و دوباره از سال های 1906 تا 1908 از وجود این حکومت نژاد پرست و فاشیست حمایت کرد و آن را هم چنان بر سر کار نگه داشت. آمریکا حکومتی را در کوبا سرکار نگه داشت که سیاست هایی را دنبال می کرد که آزادانه و مستقیما به دنبال سفید کردن جمعیت کشور کوبا بود!

زمام داران قدرت کشور کوبا در آن زمان، قانون هایی را تصویب کردند که از ازدواج های بین نژادی حمایت و سعی در گسترش و همه گیر کردن آن داشت. دولت وقف فاشسیت کوبا قانون های مهاجرتی و ضد مهاجرتی خاصی را به وجود آورد که به منزله آن یک میلیارد دلار بر روی جذب اروپایی های سفید پوست عمدتا از اسپانیا به منظور سفید سازی کردن جمعیت کوبا سرمایه گذاری کرد. هم چنین دولت فاشیساتی مورد حمایت آمریکا ٖآن وقت کوبا تصمیماتی را علیه مهاجرت سیاه پوستان به این کشور وضع کرد. هم چنین دولت وقف فاشیستی کوبا در آن زمان حقوق شهروندان سیاه پوست را لغو و تا حد ممکن آن ها را هم در دنیای سیاست، قدرت و هم در زندگی معمولی شهروندی به حاشیه و فقر مطلق کشاند!

بیشتر بخوانید  حقایقی درباره بدن انسان که نمی دانستید!

علی رغم سرمایه گذاری گسترده کلان برای اروپایی سازی DNA کوبایی های آٖن زمان، بسیاری از مهاجران اروپایی به خصوص اسپانیای ها برای مدت زیادی در کوبا نماندند و اکثرا فقط بهروری از معادنی هم چون قند کشور کوبا آمدند و وقتی کارشان به ته کشید ره خانه های قبلی شان را سرگرفتند. طبق گزارش های موجود؛ در حدود 780 هزار اسپانیایی بین سال های 1902 تا 1931 به به خواست و سرمایه گذاری دولت وقف کوبا به این کشور یک جورایی مهاجرت کردند که تنها به نظر می رسد کمتر از 250 هزار از آن ها در کوبا باقی ماندند!

کشورهای که سفید پوست به کشور خود وارد کردند؛ در اواخر دهه 1920 میلادی بلانكوآیمنتو به عنوان یك سیاست مدار ملی در اهداف خود ناکام ماند! با این حال این سیاست مدار با تغییرهایی که در مشخصات جمعیتی کوب ایجاد کرد موجب ایجاد تفاوت های طبقاتی و نژادی بین افراد جامعه کوبا، آسیب زدن به اقتصاد جامعه و طبقات اجتماعی و  بسیاری از آسیب های امروزی در جامعه کوبا شد!

 

importing white people to jamaica

جامایکا

کشورهای که سفید پوست به کشور خود وارد کردند؛ وقتی اسم کشور جامایکا می آید، بسیاری از ما به یاد دونده این کشور اوسن بولت می افتیم که همه ی ما در شگفت انگیز بودن این انسان اتفاق نظر داریم.

پس از لغو قانون برده داری در روز نخست ماه آگوست سال 1834 در این کشور،  بسیاری از کارخانه داران و صاحبان زمین های زراعی از خطر کمبود نیرور کار ترس واهمه داشتند. به نظر آن ها برده های سیاه که به تازگی از شر برده داری آزاد شده بودند و تجربه ی کافی در مهارت های متفاوت را دارا نبودند گزینه ی خوبی برای این دست کارها با حقوق به شمار نمی رفتند.

به همین علت، برده داران سابق به دنبال راه حلی برای جل این مشکل اساسی بودند. یکی راه حل هایی که توسط یکی از برده داران مشهور سابق مالک وقت مونپلیر (Montpelier Estate )و شتلوود پن لورد (Shettlewood Pen) که سیفورد (Lord Seaford) نام داشت، راه حلی ایجاد یک شهرک اروپایی نشین را طرح کرد. با این حساب در حدود 1000 آلمانی با قول و وعید بسیاری داشتن مسکن همیشگی، زمین و داشتن شغل پردرآمد در جامایکا به این کشور وارد شدند.

برخلاف برزیل، مهاجرت سفیدپوستان یا به طور دقیق تر آوردن سفید پوست ها هرگز به مقدار زیادی به جامایکا صورت نگرفت. زیرا درخواست از آن ها برای میکس شدن جمیعتی و مهاجرت بسیاری از آن ها به آمریکا، بسیاری از سفید پوستان آورده شده به جامایکا را از نظرشان منصرف کرد. هم چنین یک قرن زادآوری تاثیر بسیار مخربی در جمعیت مانده از سفیدپوستان این کشور داشت. با وجود برگشتن یا مهاجرت بسیاری از سفیدپوستان به آمریکا و دیگر نقاط جهان، هنوز هم در محله هایی هم چون Seaford Town، German Town در Trelawny اروپایی هایی هستند که ویژگی های ظاهری ایی هم چون چشم های آبی، موهای بلوند، خال های صورت و رنگ چوست سفیدی دارند که نتجیه دارا بودن ژن سفید پوست آٖلمانی است.

 

کشورهای که سفید پوست به کشور خود وارد کردند

آقریقای جنوبی

همان طور که می دانید، آفریقای جنوبی توسط برتانیا تسخیر شده بود. پس از به کار آمدن دولتی تحت الحمایت برتانیا، سیستم به نام آپارتاید (Apartheid) به منظور حفط و مراقبت از سفید پوستان در این کشور آفریقایی طراحی شد. قوانینی بسیاری به نفع مهاجرت سفید پوستان به این کشور در آن زمان اجرا شد که از مهارجرت و سکونت سفیت پوستان در آفریقای جنوبی حمایت می کرد. به نظر بسیاری این ایدلوژی یک حرکت نژاد پرستانه و در راستای عقیده برتری سفید پوستان بود. با این حتی قبل از اینکه سیستم آپارتاید توسط دولت این کشور شروع شود، مقامات این کشور که تحت نفود بریتانیا بودند اقدام به آوردن سفید پوستان عمدتا از برتانیا شدند.

کشورهای که سفید پوست به کشور خود وارد کردند؛ در سال 1820، دولت برتانیا 5000 هزار شهروند قشر متوسط این کشور را راضی کرد که در ازای زمین و کار بریتانیا را ترک کرده به زمین هایی که با زور و اشغال توسط سربازان بریتانیا در زمین هایی که در اختیار قبیه زولوس (Zulus) بود ساکن و در ٖآن جا به کار مشغول شوند. ایده لوژی آن ها طبق آن چیزی که مد نظرشان بود، پیش نرفت، چراکه تنها چند سال پس از اجرای آن سیستم و شکست ایده لوژی دولت برتانیا بیشتر افرادی که به آن منطقه حائل آورده شدند برای انجام امور زندگی شان یا به برتانیا برگشتند یا برای همیشه از آن جا به جای دیگری مهاجرت کردند. به نظر می رسد حداقل نصف آن جمعیت به برتانیا برگشتند، اما این منوال همین طور پیش نرفت! پس از کشف معادل طلا و الماس در آفریقای جنوبی توسط بریتانیایی ها، مهاجرت گسترده و خودخواسته ایی به این کشور آفریقایی صورت گرفت. در منطقه ی Transvaal که سفید پوست ها به آن جا آورده شده بودند، پس از کشف معادل طلا و الماس شاهد رشد جمعیتی تا 8 برابری بود!

در سال 1984، جنوب آفریقای جنوبی که حالا رنگ و بوی اروپایی به خود گرفته بود با مشکلاتی هم چون تورم، گرسنگی، کمبود غذا و مسکن و بیکاری های گسترده رو برو بود. دولت وقف آن زمان آفریقای جنوبی با نخست وزیری اسمیت (smith) روند مهاجرت اروپایان به این کشور با این اعتقاد که این روند می تواند در پیشرفت صنعتی، اقتصادی و گسترش تمدن سازی غربی این کشور موفق باشد را ادامه داد.

به دنبال اجرای این تصمیم توسط دولت وقف آفریقای جنوبی، مهاجرت و طبعا جمعین اروپایی که اغلب برتانیایی بودند نسبت به مدت مشابه گذشته 3 برابر افزایش پیدا کرد. مهاجرت و افزایش جمعیت اروپایی های سفید پوست به آفریقای جنوبی در حالی صورت می گرفت که آفریقایی های بومی این کشور قتل و عام می شدند یا به زور و تهدید از زمین های مادریشان به جاهای دیگر تبعید می شدند. علاوه بر آن، قانونی مبنی بر دستگیری سیاه پوستانی بومی ایی اجرا شد که به منزله آن هر سیاه پوستی که بیشتر از 72 ساعت در مناطق سیاه پوست دیده بشوند، طبق قانون پروژه سفید سازی دولت وقف آفریقای جنوبی دستگیر می شدند و به زندان فرستاده می شدند!

 

 

 

منبع: atlantablackstar

 

3/5 - (4 امتیاز)

نظرات در مورد : کشورهای که سفید پوست به کشور خود وارد کردند!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *