عنصر 113 قویترین رادیواکتیو / جهان نگران عنصر تازه تولید شده توسط ژاپنی ها

113rd peridic table element (1)

سال های زیادی است که جای برخی از خانه های جدول تناوبی خالی مانده و عناصر مربوط به آن ها هنوز در طبیعت مشاهده نشده اند، اما دانشمندان در تلاشند تا جای خالی آن ها را در این جدول پر کنند.یکی از جدیدترین اقدامات صورت گرفته در این زمینه که اخبار مربوط به آن در آخرین روزهای سال گذشته میلادی منتشرشد، مربوط به عنصر مصنوعی تولید شده توسط دانشمندان ژاپنی بوده که جای خالی عنصر 113 در جدول تناوبی را پر کرده است، اما دانشمندان نسبت به کاربرد عنصر تازه ای که توسط دانشمندان ژاپنی تولید شده ابراز تردید و نگرانی کرده اند.

این عنصر که دانشمندان ژاپنی در محیط آزمایشگاهی و به طور مصنوعی تولید کرده اند Ununtrium نام گرفته که حالا به عنوان عنصر 113 جدول تنابی عناصر یا همان جدول مندلیف قرار گرفته است.
از این عنصر می توان در ساخت کلاهک های اتمی با قدرت تخریبی به مراتب بیشتر از بمب پلوتونیمی استفاده کرد. گفتنی است نظیر این بمب در سال ۱۹۴۵ و در پایان جنگ جهانی دوم در ناکازاکی ژاپن پرتاب شد و در نتیجه آن بیش از ۲۰۰ هزار تن کشته شدند.

113rd peridic table element (2)

Ununtrium ابسیار ناپایدار و رادیواکتیو بوده و تاکنون مقدار بسیار اندکی از آن تولید شده است اما دانشمندان نسبت به کاربرد همین میزان اندک و کاربردی که می توان برای آن در نظر گرفته با تردید و نگرانی صحبت می کنند، چون هنوز اطلاعات کمی در مورد خواص و نحوه عملکرد آن در دسترس است.
نکته مهمی که دانشمندان نسبت به آن هشدار می دهند این است که تنها استفاده احتمالی از این عنصر در صنایع تولید تسلیحات و بمبهای اتمی است.این خود جای سوال است که چرا دانشمندان باید دست به تولید چنین عناصری بزنند که تنها کاربرد آن ها به جای سازندگی و مفید واقع شدن، تخریب با قدرت بیشتر نسبت به سایر تسلیحات است.
فراموش نکنید که ژاپن خود کشوری است که بیشترین خسارت را از بمب های اتمی متحمل شده است.

 

4.9/5 - (16 امتیاز)

نظرات در مورد : عنصر 113 قویترین رادیواکتیو / جهان نگران عنصر تازه تولید شده توسط ژاپنی ها

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *