پادویش

بدترین فرمت های صوتی کدامند؟ “نظرسنجی”

نوار کاست قدیمی

کاست های قدیمی یا فرمت MP3 امروزی یک انتخاب شخصی است ، شما کادم یک از این فرمت های رو ترجیح می دهید ؟

نوار کاست قدیمی
نوار کاست قدیمی

یه موضوع ، به نظرتون گوش کردن موسیقی با کاست های قدیمی دلچسب تر بود یا گوش کردن آهنگ با فرمت های امروزی در کامپیوتر ، تبلت و لپ تاپ ؟ به نظر من گوش کردن آهنگ در کاست های قدیمی مقداری جالب تر و جذاب تر بود ، چرا که برای گوش کردن به یک موسیقی باید وقت میگذاشتیم و برای خریدن یه آلبوم جدید به یه مغازه خاص که فقط کاست می فروخت مراجعه میکردیم و جدید ترین آهنگ ها رو توی نوار کاست خریداری کنیم. این روش قدیمی یکی از جالب ترین حس ها برای یه سرگرمی خاص بود ، اما از زمانی که اینترنت در دسترس قرار گرفت این روش ها از رده خارج شد. باز هم می توان گفت که این مورد یک سلیقه شخصی است.

مثل اینکه دیروز بود دانشمند مشهورمون ادیسون فرمت های مختلف ضوتی رو معرفی کرد ، و بسیاری از این فرمت ها با اقبال زیادی از طرف مردم روبرو شد و طرفداران زیادی را پیدا کرد ، البته گفتنی است که بسیاری از این فرمت ها منسوخ شدند و امروز حتی اثری از آنها موجود نیست . فرمت هایی همچون 78  RPM record و  45 single و فرمت  LP که در زمان خود طرفداران زیادی را داشتند.

بعد از رونمایی نوار کاست ها ، اغلب این نوار ها قادر به پخش 8 تراک آهنگ  رو دارا بودند ، حتی امروزه اغلب آلبوم های موسیقی براساس همان عادت قدیمی به تعداد 8 عدد آهنگ منتشر می شوند. جالبه نه؟

بعد نوار کاست که یکی از پرطرفدار ترین فرمت های صوتی موجود در زمان خود بود ، فرمت های DAT و DCC و fizzled هم رونمایی شدند ، اما هیچ یک از این فرمت ها نتوانست جای نوار کاست را بگیرد.

تا اینکه در سال 1980 سی دی رونمایی شد ، با ظهور سی دی ها و نوار های مغناطیسی نوین ، نسل نوار های کاست منقرض شد ، و سی دی ها توانستند جای نوار کاست ها را بطور کامل در دل مردم بگیرند ، نوار کاست ها به قتل رسیدند. این پایانی تلخ و رقت انگیز برای نوار کاست های دوست داشتنی بود.

بیشتر بخوانید  ۶ اختراعی که سودی برای مخترعان خود نداشت !

پس از ظهور سی دی ها مینی دیسک ها وارد بازار شدند اما با استقبال زیادی روبرو نشدند ، امروزه هزاران کاربر اینترنتی در دنیا موسیقی های مورد علاقه شان را از دنیای اینترنت در فرمت های MP3 تهیه می نمایند و یا خریداری می کنند ، البته گفتنی است ، این روند در ایران بسیار متفاوت است ، و اغلب کاربران تمامی فایل های موسیقی خود را به رایگان از اینترنت دانلود می نمایند.

شما کدام فرمت موسیقی رو ترجیح می دهید؟ من به شخصه همون نوار کاست های قدیمی رو ترجیح می دهم ؛ می دونید چرا ؟ خیلی نوستالژیکن!

منبع :  Cnet , my mind

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : بدترین فرمت های صوتی کدامند؟ “نظرسنجی”

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *