پادویش

خودکشی چیست ؟ چه کسانی خودکشی می کنند؟

خودکشی

خودکشی چیست ؟ چه کسانی خودکشی می کنند؟ قطعا شما هم در روز خبرهای را در مورد خودکشی بعضی از افراد در رسانه ها شنیده اید. یکی از خبرهای که برای بسیاری از ما دردآور می باشد موضوع خودکشی افراد است. تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا عده ی دست به خودکشی می زنند؟ چه چیزی باعث می شود که افراد فکر کنند به آخر خط رسیده اند و به زندگی شان پایان بدهند؟ حتما علت خودکشی در ایران را هم بخوانید.

ما در مقابل کسانی که خودکشی می کنند شاید حس عذاب وجدان داشته باشیم که چرا نتوانسته ایم کاری انجام بدهیم تا آنها از خودکشی صرف نظر کنند. یکی از مهم ترین مسائلی که ما باید به خوبی از آن آگاه باشیم حس افرادی است که خودکشی می کنند و واقعا چه ذهنیتی دارند که برای همیشه با زندگی خداحافظی می کنند.

خودکشی از نگاه جامعه شناسان

اول از هر چیزی باید به خوبی بدانیم خودکشی نوعی اختلال رفتاری به شمار می رود و برای بروز آن عوامل مختلفی دخیل هستند که می توانیم به مواردی چون بیکاری ، اعتیاد ، بی پولی و فقر ، مشکلات عاطفی و اقتصادی و …. اشاره کنیم. زمانی که فرد فکر می کند از نظر روانی، فکری به بن بست رسیده و دیگر هیچ انگیزه ی برای ادامه زندگی ندارد اقدام به خودکشی می کند. در واقع به بیانی ساده تر می توانیم بگوییم که از نظر فرد به آخر خط رسیده و دیگر هیچ امیدی برای سپری کردن زندگی ندارد و می خواهد به زندگی اش خاتمه بدهد .

خودکشی چیست ؟ چه کسانی خودکشی می کنند؟ روان شناسان در مورد افرادی که خودکشی می کنند می گویند این افراد از اعتماد به نفس پایانی نیز برخوردار هستند و در خودشان حس پوچی را احساس می کنند و در نهایت به سراغ خودکشی می روند.

یکی از مواردی که در پیشگیری از خودکشی بسیار مهم است ، ایمان به پروردگار می باشد. وقتی شخصی از ایمان قوی برخوردار باشد و امید به خدا همیشه در قلب او وجود داشته باشد و به خود ایمان بدهند که در سخت ترین شرایط نیز می تواند به خدا تکیه کند قطعا فکر خودکشی را از سر بیرون خواهد کرد و با مشکلات زندگی مبارزه می کند.

خودکشی

خودکشی موضوع ساده اجتماعی نیست که ما خیلی راحت از کنار آن بگذریم و به این فکر نباشیم که چه ریشه ها و علل های برای بروز آن وجود داشته چون بی توجهی به این موارد قطعا برای ما آسیب های سنگینی را به وجود می آورد. خودکشی یک شخص تنها به خود و خانواده ی او آسیب نمی زند بلکه برای جامعه هم یک ضایعه ی بزرگ به شمار می رود.

همچنین خودکشی می تواند به دلیل بی سازمانی شخصیتی نیز رخ بدهد. به معنی ساده تر وقتی یک شخص از نظر شخصیتی دچار اختلال می شود ممکن است به سراغ خودکشی برود و البته فراموش نکنید خودکشی می تواند بر روی افراد دیگر نیز تبلعات جدی را به همراه داشته باشد تا جایی که برخی از بازماندگان شخص یا اطرافیان او به خودکشی تشویق شوند.

به صورت خلاصه می توانیم بگوییم که خودکشی به دلایلی مثل تنهایی ، افسردگی ، حس بی پناهی ، نا امیدی ، نداشتن انگیزه زندگی و امید ، استرس های زیاد ، شکست های پی در پی ، بیماری های روحی و جسمی و … رخ میدهد.

نکته مهم

خودکشی چیست ؟ چه کسانی خودکشی می کنند؟ اگر با شخصی روبرو شده اید که قصد دارد در همان لحظه خودکشی کند بهتر است سریعا با مرکز اورژانس تماس بگیرید و از افرادی کمک بگیرید که می توانند در چنین شرایطی با مشاوره های خوب و مناسبی که ارائه میدهد شخص را از تصمیم منصرف کنند.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : خودکشی چیست ؟ چه کسانی خودکشی می کنند؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *