دلایل اصلی باد معده یا نفخ معده چیست؟

نفخ معده و دلایل بروز آن

دلایل اصلی باد معده یا نفخ معده چیست؟ یکی از مشکلاتی که ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید و به زمان خاصی تعلق ندارد باد معده یا نفخ معده است که بروز آن سبب ایجاد نارضایتی افراد می شود. بارها دیده شده که افرادی نمی توانند باد معده شان را کنترل کنند و به همین دلیل در بسیاری از محافل و مجالسشان حضور پیدا نمی کنند.

پیش از هر چیزی باید به صورت دقیق تعریفی را از بادمعده و نفخ معده را داشته باشیم تا به دنبال راه درمانی برای آن باشیم. آیا می توان راه درمان خانگی یا گیاهی را برای باد معده یا نفخ معده معرفی کرد؟ با زوم تک همراه شوید…

علت بروز نفخ یا باد معده

بادشکم یا نفخ معده از نظر پزشکی به وضعیتی گفته می شود که گاز از دستگاه گوارش بدن ازاد می شود و به واسطه معقد خارج می گردد. از نظر عامیانه این وضعیت با نامهای دیگری مثل بو،چس و… نیز شناخته می گردد. البته بهتر است بدانید که نفخ یا بادمعده نیز بسیار طبیعی و نرمال است و اصلا نباید از بروز آن خجالت کشید چون مثل عرق کردن،تپش قلب و… می باشد.

بسیاری از افراد ممکن است در روز اصلا احساس نکنند ولی بادشکم از آنها خارج گردد. می توان اینگونه گفت که در روز افراد حدود 15 بار از شکم شان خارج می شود.

اگر بادشکم به میزان طبیعی و نرمال باشد برای افراد مشکلی ایجاد نمی کنند اما اگر تعداد آنها بسیار شدید باشد سبب ایجاد خجالتی، استرس یا حتی منزوی شدن فرد می گردد.


مقاله مرتبط : ۶ عادت بد که باعث نفخ شکم می شود


پزشکان می گویند که برای برطرف شدن این مشکل باید در رژیم غذایی شان تغییراتی را ایجاد کنند و همچنین سبک زندگی شان را تغییر بدهند. به صورت معمول می توان گفت که دلایل متعددی سبب بروز بادمعده یا نفخ شکم می گردد که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. تغییرات در سطح هورمونی(مخصوصا در بانوان قلب از دوره قاعدگی)
 2. داروها یا مکملهای دارویی (برخی از دارو سبب بروز باد شکم یا نفخ معده می گردند)
 3. وجود بیماری های خاص(مثل بیماریهای چون کرون،سندرم روده،انسداد روده)
 4. یبوست(سبب نفخ شکم می گردد)
 5. هوای بلعیده شده(در صورتی که در زمان مصرف خوراکیها وآشامیدنی ها همراه آب هوا بلیعیده گردد و به واسطه دهان و اروغ خارج نشود می تواند در دستگاه گوارشی جمع گردد و خروج آن از معقد شکل بگیرد).
 6. نوشیدنی ها و غذاها؛مقدار گازی که با مصرف غذاها و نوشیدنیها و تلاش برای هضمشان تولید می گردد بین افراد و خوراکیهای متفاوت از لحاظ بو و همچنین حجم متفاوت بوده است.

مصرف چه خوراکیهای سبب بروز نفخ معده می گردد:

دلایل اصلی باد معده یا نفخ معده چیست؟ مصرف برخی از مواد غذایی و خوراکیها موجب می شود که نفخ معده شکل بگیرد می توانیم به دسته بندی های زیر اشاره نماییم:

 1. قند/ شیرین کنندهای مصنوعی
 2. مصرف لبنیات در افرادی که با لاکتوز اختلال دارند
 3. مصرف آب میوه و ماءالشعیر/ نوشابه های گازدار
 4. موسیر/ سیر/ پیاز/ سیب زمینی / سیب زمینی شیرین
 5. مصرف حبوبات مثل عدس ،لوبیا و…
 6. جو/ گندم/ بادام زمینی/ مخمری که در برخی از غذاها مانند نان وجود دارد
 7. بروکلی/ کنگر فرنگی/ گل کلم/ کلم/ تره فرنگی/ شلغم /تربچه

راه های درمان خانگی نفخ معده

راه های درمان خانگی نفخ معده یا بادشکم

از هر چه بگذریم شاید برای شما هم مهم ترین موضوعی که باید در مورد آن اطلاعاتی داده شود، روش های درمان خانگی است که برای نفخ معده یا بادشکم استفاده می گردد.

سیر : سیر یکی از پرخاصیت ترین موادی می باشد که شما می توانید برای درمانهای مختلفی از جمله بادشکم و نفخ از آن استفاده کنید. سیر می تواند سبب کم شدن میزان سوزش معده تان شود چون ویژگی گرم و تند بودن آن بسیار به شما کمک می کند. اگر می خواهید هاضمه ی مناسبی را داشته باشید می توانید در برنامه ی غذایی شان سوپ سیر تازه را جای بدهید.

مقداری سیر را خرد کنید و در آب بجوشانید. بعد از آن مقداری فلفل سیاه و زیره را به آب و سیر اضافه نمایید.پس از اینکه آب جوش آمد باید محلول را صاف نمایید و اجازه دهید تا خنک گردد و سپس به دمای اتاق برسد. در روز 3 بار از این محلول مصرف کنید تا بتوانید نتیجه ی رضابت بخشی را مشاهده نمایید.

سیرمفید در درمان نفخ یا بادشکم

فلفل سیاه

در طب آیورودا ،فلفل سیاه را به عنوان یکی از بهترین دارو ها می شناسند که برای سوءهاضمه و ترش کردن معده بسیار موثر است. اگر شما از فلفل سیه استفاده کنید به افزاش ترشح اسید هیدروکلریک کمک کرده اید.

شکر زرد را برای درمان ناراحتی گوارشی به همراه فلفل سیاه مصرف نمایید.


مقاله مرتبط : گجت AIRE درباره غذاهای نفاخ به شما هشدار می دهد


اگر می خواهید از فلفل سیاه مصرف کنید می توانید با آب دوغ میل نمایید یا اینکه پودر فلفل سیاه را با برگهای خشک شده نعناع و تخم گشنیز و پودر زنجبیل به مقدار مساوی تقسیم با یکدیگر ترکیب کنید و به خوبی خرد کنید. در روز یک قاشق چایخوری به میزان 2 بار از این ترکیب بخورید.

فلفل سیاه

دلایل اصلی باد معده یا نفخ معده چیست؟

زنجبیل

یکی از بهترین داروها برای درمان سوءهاضمه است. اگر می خواهید از بادشکم و سوءهاضمه پیشگیری کنید می توانید به همراه غذاهایتان از زنجبیل تازه استفاده کنید.

برای برطرف کردن نفخ معده و هاضمه زنجبیل را در برنامه های غذایی تان جای بدهید. زنجبیل را می توانید به صورتهای مختلفی مصرف کنید مثلا آن را بجویید یا اگر علاقه ی به خوردن زنجبیل تازه ندارید در زمان پخت می توانید مقداری از زنجبیل خشک را به آنها اضافه نمایید. برای درمان بادشکم مصرف دمنوش زنجبیل یا چای آن بسیار موثر است.

مقداری زنجبیل را در آب داغ ریخته و بجوشانید و آن را از صافی رد کنید. در روز می توانید 2 تا 3 بار از این دمنوش استفاده کنید. همچنین برای تسکین بادشکم می توانید روغن زنجبیل را استفاده نمایید به این صورت که دو تا سه قطره از روغن زنجبیل را روی شکمتان بریزید و به خوبی مالش دهید تا کاملا به پوست شما جذب گردد.

دلایل اصلی باد معده یا نفخ معده چیست؟ فراموش نکنید که روشهای دیگری نیز در درمان بادمعده و نفخ بسیار موثر هستند که می توان به زیره، میخک، آب دوغ، آب گرم، رازیانه، آنقوره، هل ، سرکه سیب، دارچین و… اشاره نماییم.

منبع : webmd

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : دلایل اصلی باد معده یا نفخ معده چیست؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *