پادویش

اچ پی وی یا زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی

اچ پی وی یا زگیل تناسلی چیست؟ یکی از شایع ترین عفونت های که برخی از افراد را درگیر می کند، عفونت های مقاربتی می باشد. متاسفانه بارها دیده شده که بیشتر بیمارانی که عفونت اچ پی وی دارند از بیماری خود هیچ آگاهی و البته لازم است بدانید مطلع شدن از بیماری شان کمک بسیاری به آن ها خواهد کرد.

با زوم تک همراه شوید…

همه چیز درباره اچ پی وی یا زگیل تناسلی HPV

ویروس اچ پی وی که ویروس پاپیلومای انسانی نیز شناخته می شود در تقریبا صد درصد از موارد ارتباطی با سرطان دهانه رحم داشته است.هنوز هم به صورت دقیقی نمی توان در مورد مکانیسم انتقال ویروس از یک شخص به شخص دیگری صحبت کرد ولی معمولا به واسطه تماس مقعدی یا تناسلی و به صورت کلی تماس های جنسی انتقال داده می شود. البته راه ارتباط دهانی – تناسلی نیز می تواند سبب انتقال ویروس گردد.

علائم بیماری HPV

همانطور که اشاره کرده ایم ممکن است افرادی که به این ویروس مبتلا هستند تا مدت زمان زیادی از این موضوع بی اطلاع باشند و آن را به شریک جنسی خود منتقل نمایند و این امکان نیز وجود دارد که فردی مبتلا به یک نوع بیشتر ویروس باشد. برای علائم بیماری باید اینگونه گفت که بیشتر مبتلایان به این نوع بیماری ، هیچ علائمی ندارند و اگر سیستم ایمنی بدن آن ها سالم باشد ، حدود 90 درصد از بدن افراد مبتلا به اچ پی وی پاک می شود.

فعلا نمی توان گفت که چه روش پیشگیرانه ی برای دو گروه افراد مبتلا وجود داشته است ،یعنی افرادی که این ویروس را از بدن خود دفع می کنند و افرادی که این ویروس در بدن شان باقی می ماند و به زگیل تبدیل می شود یا سبب تغییرات سلولی غیر طبیعی می گردد.

بیماری HPV

لازم است بدانید که انواع اچ پی وی که سبب می شوند تا زگیل تناسلی به وجود بیاید با انواعی که سرطان را به وجود می آورند متفاوت هستند. برخی از انواع اچ پی وی تناسلی به عنوان عامل اصلی ایجاد زگیل تناسلی شناخته می شوند و برخی دیگر می توانند سبب شوند تا سلولهای طبیعی به غیرطبیعی تبدیل گردد و سرطان را به وجود بیاورند.

اچ پی وی یا زگیل تناسلی چیست؟ زگیل های تناسلی در قسمت های تناسلی وجود داشته اند که به شکل توده های به هم متصل هستند یا گاهی مجزا نیز دیده می شوند. این زگیل ها به صورت های مختلفی وجود دارند که می توان به کوچک یا بزرگ یا برجسته اشاره نمود (شبیه به حالت گل کلم می باشند).

در رابطه با زگیل تناسلی باید بدانید که به سرطان تبدیل نمی شود و تشخیص آن بالینی می باشد و می توان آن ها را تشخیص داد. عموما پس از تماس جنسی با فرد یا افراد مبتلا از چند هفته تا چند ماه رشد می کنند.

پیشگیری و درمان اچ پی وی یا زگیل تناسلی

سرطان دهانه نیز گاهی با اچ پی وی همراه است و حتی تا زمان مراحل پیشرفت خود نیز هیچ علائمی نداشته و البته شرایط درمان در چنین مواردی بسیار سخت تر خواهد شد. غربالگری منظم یکی از مواردی می باشد که حتما باید بانوان عزیز برای پیشگیری و تشخیص این موارد به صورت دقیق آن ها را انجام بدهند.

در زمان های زیادی دیده شده که تشخیص زود هنگام یا انجام علائم پیشگیری کننده توانسته است سبب کاهش میزان مرگ و میر در موارد مبتلا به سرطان دهانه رحم شود. می توان برای این موارد از دوره‌ای تست پاپ اسمیر استفاده کرد و از تاثیرات بسیار مفید آن بهره مند شد. در برخی از کشورهای توسعه یافته و پیشرفته نیز از واکسن های استفاده می شود که توانسته اند در میزان  کاهش افراد مبتلا به این ویروس نیز مفید باشد.

اچ پی وی یا زگیل تناسلی چیست؟ آگاهی یافتن از بیماری ها و علائم و درمان آنها می تواند کمک زیادی به تمامی افراد داشته باشد.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : اچ پی وی یا زگیل تناسلی چیست؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *