انشا علم بهتر است یا ثروت ؟

علم بهتر است یا ثروت

علم بهتر است یا ثروت ؟ حتما شما در مدرسه با موضوع انشاء علم بهتر است یا ثروت روبرو شده اید و البته که در دوران مدرسه با جواب علم انشاء تان را  نوشته اید اما واقعا سوال اینجاست که کدام یک بهتر است؟هر چقد که ما بزرگ تر شویم قطعا موقعیت های بیشتری برای ما در زمینه علم و ثروت وجود داشته است.در ادامه این پست تصمیم داریم تا به این موضوع بپردازیم که کدام یک واقعا برای ما ارزشمند هستند و در زندگی مهم تر به شمار می روند. با زوم تک همراه شوید.

آیا ما درس می خوانیم تا به ثروت برسم یا ثروت را در راه علم ، صرف می کنیم؟

آنگونه که در خاطرم است در دوران ابتدای همه ی همکلاسی هایم فقط این را می گفتند که علم از ثروت بهتر است ولی از میان همه یکی از همکلاسی هایم اینگونه گفته بود که اگر پول داشتیم هر روز مجبور نبودیم میوه ها و غذاهای خراب شده بخوریم و به جای آن از میوه های تازه استفاده می کردیم یا اگر پول داشتیم یک کفش می خریدم که مجبور نباشم در باران پاهایم خیس شود یا اگر پول داشتیم بیماری مادرم را درمان می کردیم و …

خوب با کمی تامل متوجه می شویم که اگر واقعا در چنین شرایطی پول وجود داشت این همه بدبختی برای خانواده دوستم پیش نمی آمد قطعا او در این موارد در رابطه با پول حرف های صحیحی را زده بود . اما واقعا ثروت به تنهایی در چنین شرایطی کافی است و بدون علم ، این ثروت به درد می خورد یا خیر؟

علم یا ثروت ؟

آیا اگر علم وجود نداشته باشد پول به تنهایی می تواند چاره ساز باشد؟ خیلی ساده می توانیم به این موضوع پی ببریم پول بدون علم اصلا نمی تواند راهکاری موثر باشد ولی با داشتن علم قطعا می توان به ثروت رسید. ادم ها وقتی علم داشته باشند و البته مهارت خودشان را بکار بگیرند می توانند به علم برسند و استفاده های مفیدی از آن داشته باشند.

اگر از دید دیگری به این موضوع نگاه کنیم متوجه می شویم که افرادی که علم دارند به عنوان یک ثروتمند شناخته می شوند و علمی که او دارد می تواند در جوامع بشری مورد استفاده قرار بگیرد و همگان نیز از وجود او بهره مند شوند و البته ثروتی تمام نشدنی به شمار می رود.

بیشتر بخوانید  انشا در مورد تغذیه سالم

موضوع فرار مغزها علاوه بر اینکه در ایران وجود دارد در دیگر کشورها نیز مطرح می شود و البته نشان دهنده همین موضوع است چون علم به عنوان یک ثروت داتی و بالقوه می باشد که اگر شرایط محیا باشد می توان از آن به خوبی استفاده کرد و برای صاحب علم و کشور قطعا فایده های بیشماری خواهد داشت.

علم یا ثروت؟

پس در نهایت نتیجه می گیریم که در پاسخ به علم بهتر است یا ثروت ؟ علم و ثروت در کنار یکدیگر خوب هستند و به تنهایی نمی توانند مفید باشند و مکمل یکدیگر به شمار می روند. ثروت زمانی خوب است که در خدمت علم بکار گرفته شود و در همچنین هدایت آن در مسیر کمال باشد.

علم بهتر است یا ثروت ؟ داستانی از امام علی ع وجود دارد که در آن افرادی که از امام علی ع می پرسند علم بهتر است یا ثروت ؟ حضرت در جواب  افراد مختلف که از او می پرسند علم بهتر است یا ثروت ؟ اینگونه می گوید :

  • علم بهتر است چون علم موجب می شود شما حفظ شوی اما در قبال مال و ثروت مجبور هستی که آنها را حفظ کنی.
  • برای فرد عالم دوستان زیادی وجود دارد ولی برای فرد ثروتمند دشمنان بسیاری است.
  • علم بهتر است چون در صورتی که از آن انفاق کنی کم نمی شود و بر آن نیز اضافه خواهد شد ولی اگر از ثروت انفاق کنی کم خواهد شد.

امام علی ع در هر بار برای پاسخ علم را از ثروت به دلایل مختلفی برتر می دانند.

4.5/5 - (238 امتیاز)

نظرات در مورد : انشا علم بهتر است یا ثروت ؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *