روش هایی که موجب کاهش عمر لپ تاپ شما می شود

لپ تاپ

لپ تاپ‌ها دستگاه‌های الکترونیکی هستند که برای دوام بیشتر آنها باید استفاده درست داشت. این یعنی اگر در طول زمان استفاده نادرستی از یک لپ تاپ داشته باشیم، موجب عمر کوتاه آن خواهیم شد. لپ تاپ‌ها از جمله گجت‌های دیجیتالی هستند که طرفداران بسیاری داشته و تجربه کاربری با یک سیستم دسکتاپی را ساده ساختند.

بیشتر افراد در کاربری با یک لپ تاپ دقیقا نمی‌دانند که چگونه باید کاربری داشته و از این رو روش ساده و غیرحرفه‌ای برای نگهداری پیش می‌گیرند. این حرکت اشتباهی بیش نیست و موجب نابودی زود هنگام دستگاه می‌شود.

ما در این مطلب قصد داریم به موارد اشتباهی بپردازیم که افراد به آن پرداخته و در زود هنگام موجب ایجاد مشکل در لپ تاپ خود می‌شوند.

1-مراقب حرارت بالا لپ تاپ باشید

لپ تاپ

هر لپ تاپ دارای قطعات سخت افزاری است که برای اجرا هر برنامه یا بازی به پردازش محاسباتی می‌پردازد. از این رو با پردازش این قطعات گرما یا همان حرارتی هم تولید می‌شود. هر چه برنامه یا بازی سنگین‌تر باشند، پردازش بیشتری توسط لپ تاپ صورت خواهد گرفت. در نهایت حرارت بیشتر هم تولید خواهد شد و اگر از فن یا خنک کننده بهره گرفته نشود، این قطعات سخت افزاری درون لپ تاپ با مشکلاتی رو به رو می‌شود.

بنابراین باید مراقب حرارت بالایی که در لپ تاپ تولید می‌شود باشید. زیرا این حرارت ضرر جبران ناپذیری را به قطعات وارد خواهد کرد و در نتیجه خرابی به بار می‌نشیند. در نهایت باید بسیار دقت داشته باشید تا حرکت اشتباهی نکرده و موجب تولید حرارت بالا لپ تاپ نشوید.

البته اگر از فن یا خنک کننده مستقل در کنار لپ تاپ خود استفاده کنید، از میزان تولید حرارت کاسته خواهد شد. شایان ذکر بوده هر لپ تاپ خود دارای فن های داخلی هستند و بسته به نوع دستگاه، ممکن است حتی شاهد خنک کننده حرفه‌ای و مایع هم باشیم.

2-خرابی هارد درایو لپ تاپ

لپ تاپ

برخی لپ تاپ‌ها از دو نوع هارد درایو اس اس دی و اچ اچ دی بهره می‌برند. مدل اچ اچ دی دارای قطعات متحرک داخلی بوده که در صورت حرکت دادن بسیار لپ تاپ به شدت دچار آسیب می‌شود. بنابراین باید در جا به جایی یک لپ تاپ باید دقت بالایی به خرج داد.

اما نوع اس اس دی نه تنها دوام بیشتری داشته بلکه سرعت عمل بالاتری در مقایسه با نوع HHD دارد. از آنجایی که هارد دیسک HDD از یک هد خواندن/نوشتن برای ارتباط با دیسک بهره می‌برد، در صورت حرکت زیاد لپ تاپ احتمال دارد این قطعه مکانیکی دچار آسیب شود. از این رو همیشه باید در جا به جایی لپ تاپ خود مراقب باشید تا قطعاتی مثل هارد دیسک HDD با آسیبی رو به رو نشود.

بیشتر بخوانید  آیا شاهد تولید مک بوک های لمسی خواهیم بود؟

3-مشکل کابل

دیگر مسئله‌ای که در هنگام نگهداری از لپ تاپ باید به آن توجه شود، مشکل در کابل است. هر لپ تاپ دارای مجموعه‌ای کابل بوده و اگر به درستی این کابل را در کنار لپ تاپ قرار ندهید، دور خود پیچ خورده و به مرور زمان آسیب خواهند دید.

بنابراین باید همیشه به طور منظم کابل را در اطراف لپ تاپ قرار دهید. به این شکل نه تنها محیط کاربری لپ تاپ شما منظم و تمیز به نظر رسیده، بلکه هیچ گاه با مسئله خرابی کابل رو به رو نخواهید شد. بسیاری هستند که از این مشکل رنج برده و مجبور به تعویض کابل شدند، زیر پیچیده شدن کابل به مرور زمان از دوام آن کاسته و آسیب دیده است.

لپ تاپ

4- جا به جایی نادرست

موارد مختلفی را در نگهداری از لپ تاپ می‌توان عنوان کرد. یکی دیگر از آنها جا به جایی نادرست لپ تاپ است. اگرچه باید این نوع دستگاه‌ها را قابل حمل دانست اما این بدان معنا نبوده که همیشه باید در معرض حرکت باشند.

از آنجایی که این نوع کامپیوترها دارای برخی قطعات داخلی حساس هستند اگر در معرض حرکت سریع و جا به جایی زیادی قرار گیرند، بی شک این قطعات دچار آسیب شده که باید به تعمیر یا تعویض آنها بپردازید. بنابراین تعویض یا تعمیر هر قطعه هزینه بالایی را بر عهده کاربر خواهد گذاشت و بهترین عمل نیز مراقبت و جا به جایی محتاطانه یک لپ تاپ است تا از هر گونه آسیب به دور باشد و دوام بالاتری را مشاهده کنیم.

کلام پایانی

لپ تاپ

همانطور که گفته شد، لپ تاپ‌ها دستگاه‌های دیجیتالی حساسی هستند و اگر در مراقبت از آنها حساسیتی به خرج ندهید، قطعا با مرور زمان آسیب‌هایی متوجه آنها خواهد شد که جبران این آسیب هزینه کمی را بر عهده کاربر یا صاحب لپ تاپ قرار نمی‌دهد.

برای مراقبت از دستگاه بهترین عمل عدم جا به جایی بسیار آن است و همیشه سعی کنید درون یک کیف بسیار ایمن برای حمل و نقل آن بهره گیرید. مراقبت از لپ تاپ وظیفه‌ای است که صاحب یا کاربر این نوع دستگاه باید داشته باشد و در غیر این صورت نباید عمر طولانی را مشاهده کند.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : روش هایی که موجب کاهش عمر لپ تاپ شما می شود

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *