پادویش

فواید حدیث کساء

حدیث شریف کساء

فواید حدیث کساء :حدیث کساء جز ادعیه های است که برای شناخت خاندان پیامبر بزرگ اسلام است.در حدیث کساء می توان به جایگاه والای حضرت فاطمه زهرا(س) پی برد. در این حدیث با وجود 4 شخصیت بزرگ (پیامبر ص ، امام علی ع ، امام حسن ع ، امام حسین ع) ، وجود حضرت زهرا س محور اصحاب کساء معرفی شده اند که خلق هر چه در کره زمین است به لطف وجود آنهاست.

در کتاب های علمی نیز اینگونه نوشته شده است که برای معرفی نمودن یک شخص یا چیز ، باید از آن شخص یا چیزها استفاده نمود تا برای مخاطب ها غریبه نباشد. در این قسمت از حدیث شما با  شخصیت های بزرگ اسلام آشنا می شوید که به لطف وجود آنهاست هر چیزی در آسمان و زمین وجود دارد.البته این معنی در دیگر حدیث های معصومان نیز دیده می شود.در حدیث قدسی خداوند بزرگ به پیامبر  اکرم ص می فرماید : اگر برای تو نبود ، افلاک را خلق نمی کردم و اگر برای علی ع نبود ، تو را خلق نمی کردم و اگر برای فاطمه س نبود ، شما را خلق نمی کردم. در واقع این آینه نشان دهنده نقش مهم حضرت فاطمه س در عالم هستی است.

روایت دیگری از رسول اکرم( صلی الله علیه و آله وسلم ) در اهل سنت وجود دارد که ابوهیره از پیامبر اکرم ص نقل می نماید: 

در این روایت اینگونه گفته است که بعد از اینکه حضرت آدم ع به آسمان توجه کرد ، در آن زمان 5 نور را دید که از خدا در مورد آنها پرسید و در جواب شنید که این 5نور فرزندان تو می باشند و به علت محبت و وجود آنهاست که تو را خلق کرده ام و اگر اینها نبودند ، بهشت وجهنمی ، آسمانی و زمینی ، عرشی و کرسی ، فرشتگانی و جنیانی و آدمیانی را خلق نمی کردم. ” ای آدم ! به عزتم سوگند!اگر کسی  به اندازه یک دانه‌ى خردل بغض و کینه‌ى آن‌ها را در دل داشته باشد، وارد آتشش مى‌کنم. اى آدم! اینان برگزیده‌هاى مـن هـسـتند، من به واسطه‌ى آن‌ها مردم را نجات مى‌دهم و هلاک مى‌گردانم. اى آدم! اگر حاجتى داشتى به وسیله‌ى آن‌ها به من توسل بجوى”.

ثواب برپایی مجلس حدیث کساء

یکی دیگر از نکات مهمی که وجود دارد ثواب برپایی مجلس حدیث کساء است. همانطور که در حدیث گفته شده جدا از ثوابی که به توسل حضرت زهرا س وجود دارد، ثوابی جدا برای مجلس های ذکر اهل بین عصمن و طهارت ع قرار گرفته شده است.البته در احادیث ذکر شده که اهل بیت همیشه دوست دارند در مجلس های حضور داشته باشند که ذکر احادیث  و معارف اهل بیت ع در آنها باشد و برای افرادی که سبب زنده نگه داشتن امر ولایت می شوند دعا میکنند.

با توجه به بندهای که در حدیث ذکر شده است “رحمت خدا به کسانی نازل می شود که اهل این مجالس باشند”،”تا زمانی که جمع متفرق نشوند فرشتگان برایشان طلب آمرزش می کنند”،”اگر در جمعی کسی حاجت مند باشند خداوند حاجتش را برآورده می کند”،اگر در جمعشان کسی اندوهگین و غمگین باشد خداوند غم و اندوهش را برطرف می کند”.

برای دانلود و متن حدیث شریف کساء می توانید به لینک ” حدیث کسا : دانلود حدیث کسا ، متن حدیث کسا ” سری بزنید…

4.2/5 - (30 امتیاز)

نظرات در مورد : فواید حدیث کساء

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *