14 تا از ویژگی های پنهان iOS 14، که می توانید همین الان کشف کنید!

ویژگی های پنهان iOS 14

آیا ویژگی های پنهان iOS 14 را می شناسید؟ همیشه هر 2 سیستم عامل اندروید و iOS اپل، برخی از مهم ترین ویژگی‌های هر آپدیت خود را پنهان می‌کنند.

صدها ویژگی جدید به iOS 14 اضافه شده است، که برخی از آن ها همانند ویجت های افزوده شده به هم اسکرین مشهود هستند. از دیگر مهم ترین ویژگی های مشهود iOS 14، می توان به کتاب خانه اپلیکیشن ها، قابلیت پین کردن پیام ها در اپلیکیشن iMessage، رایط کاربری جدید و بهتر برای مرورگر بومی سیری اپل، رابط کاربری چدیدتر و بهبود یافته ی تماس و بسیاری دیگر از ویژگی ها اشاره کرد.

همان طور که گفتیم، ویژگی های بسیاری به iOS 14 اضافه شده است، اما کمتر کسی است که بداند همه آن ویژگی ها کدام است؛ باید بدانید که همانند اندروید، iOS 14 نیز ویژگی های پنهان بسیاری را در خود جای داده است.

در این مطلب، ما به شما برخی از مهم ترین ویژگی های پنهان iOS 14 را نشان می دهیم. هم چنین به یاد داشته باشید که برخی از این ویژگی های جدید، تنها مختص آیفون های جدید است و در آیفون های قدیمی ،شاید، نتواند کار کند یا مشاهده شود!

 

تشخیص صدا Sound Recognition

ویژگی تشخیص صدا، یکی ویژگی جالب و مفید است که به کمک کسانی می آید که برای شنیدن دقیق تر و بهتر صداهای اطراف شان، نیاز دارند کسی کمی به کمک شان بیاید. وقتی این ویژگی فعال شود، این ویژگی به کاربران آیفون اجازه می دهد که صدا هایی همچون هدر رفت آب، آلارم آتش گرفتن، واق واق کردن سگ، گریه و زاری نوزاد شان، صدای فریاد زدن، بوق ماشین، زنگ در و چنین صداهایی را به کاربر آیفون گوش زد و هشدار دهد.

وقتی که آیفون این نوع صداها را تشخیص بدهد، نوتفیکیشنی به کاربران می فرستد که چیزی در حال اتفاق افتادن است. در بسیاری از تست هایی که انجام شده است، ویژگی تشخیص صدا iOS 14، درست و به موقع عمل کرده است؛ چنین ویژگی هایی به درد خیلی از افراد می خورد. به یاد داشته باشید که ویژگی تشخیص صدا به صورت پیش فرض در iOS 14 روشن و فعال گشته است و این که سیری قادر به انجام دستور برای این ویژگی نیست.

 

ویدیو های 4K در یوتیوب 

به لطف iOS 14، شما می تواند ویدیو های یوتیوب را در آیفون، آیپد و ،به خصوص، در اپل TV تان به صورت 4K مشاهده نمایید. نکته ی جالب در مورد نمایشگر های آیفون و آیپد این است که ،اصلا، 4K نیستند، اما می توانند ویدیو هایی با کیفیت بیشتر از 1080p را پشتیبانی کنند.

کاربران می توانند ویدیو های یوتیوب را به صورت 1440p یا 2160p HDR در آیفون یا آیپد خو تماشا کنند، در حالی که اپل TV از ویدیو های تمام 4K پشتیبانی می کند. شما می توانید کیفیت ویدیو ها را در هنگام تماشای ویدیو در اپلیکیشن یوتیوب تنظیم و سپس انتخاب کنید.

 

وای فای شخصی Private WIFI

وقتی که در iOS 14 شما به وای فای  متصل هستید،شما می توانید به بخش تنظیمات شبکه بروید و از فعال بودن « Private Network» اطمینان حاصل کنید. Private WIIFI، ویژگی ایی است که به شما این فرصت را می دهد که آیفون شما از دید شبکه های مختلف WIFI پنهان بماند.

این ویژگی به صورت پیش فرض بر روی iOS 14، فعال گردیده است؛ و بخصوص زمانی که شما به وای فای های متفاوتی وصل می شوید، مفید ولقع می شود. هم چنین، اپل در صورت از بین رفتن عملکرد ادرس وای فای شخصی، به کاربران iOS 14 هشدار می دهد. به لطف این ویژگی کاربران iOS 14، احتمال برجای گذاشتن رد پایشان  را در شبکه وای فای را می فهمند.

برای فعال یا غیر فعال کردن این ویژگی، کاربران می توانند پس از وارد شدن به تنظیمات به قسمت وای فای بروند، بر روی «i» که در کنار وای فای ایی که وصل شده اند کلیک کنند و از آنجا مطمعن شوند که آدرس پنهان فعال است.

 

آینه دوربین سلفی

وقتی شما با برنامه ی خود پیش فرض نصب شده ی iOS 14، عکس می گیرید، دوربین سلفی آیفون، عکس شما را بر خلاف چیزی که در آینه می بینید و هستید، عکس گرفته را ذخیره می کند. ( این حالت به نام خلاف عکس آینه ایی شما شناخته می شود)

در آپدیت iOS 14، کاربران می توانند با مراجعه به تنظیمات دوربین، دوربین سلفی را وادار کنند که دوربین سلفی آیفون را مطابق چیزی که در آینه نشان داده می شود، عکس بگیرد. کاربران کافی است که به تنظیمات مراجعه کنند، به قسمت دوربین بروند و گزینه ی «Mirror Front Camera» را فعال کنند. در گذشته بسیاری از کسانی که علاقه مند به اشتراک گذاری عکس ها بودند، زمان زیادی را صرف ویرایش و برگرداندن عکس طبق حالت آینه می کردند؛ حالا، به لطف جدیدترین ویژگی iOS 14، دیگر نیازی نیست که اپلیکیشن های ثالث را  نیز دانلود کنیم. این ویژگی iOS 14 می تواند تجربه سلفی یکپارچه تری را در چندین حالت به کاربران ارائه دهد.

 

تماس چشمی FaceTime

این ویژگی ،که قابلیت جالبی هم است، در واقعا در  iOS 13 بتا رونمایی و معرفی شد؛ اپل ابتدا نام این ویژگی را «Attention Aware» گذاشته بود. بهرحال اپل از این ویژگی به صورت رسمی با نام «Eye Contact» در iOS 14 رونمایی کرد؛ این ویژگی هنگامی که کاربران iOS 14 در حال تماس ویدیویی هستند، اینطور عمل می کند که انگار طرفین به جای زل زدن به نمایشگر ایفون یا آیپد، به چشمان همدیگر خیره شده اند. بله! کمی این ویژگی iOS 14، خود وارد عمل می شود و تغییراتی را اعمال می کند!

 

Navigation History Stack

اگر مدتی زیادی در تنظیمات بودید و حالا می خواهید به سرعت به اپلیکیشینی که قبلا بودید برگردید، حالا در iOS 14، یک ویژگی جالب وجود دارد که به شما این اجازه را می دهد که با نگه داشتن دکمه بک در تنظیمات برای مدت طولانی، به عقب برگردید.

فقط کافی است که برای چند ثانیه بر روی هر دکمه برگشتی کلیک کنید، سپس صفحاتی که شما قبل از حالت فعلی بودید، برای شما به نمایش خواهد درآمد. این ویژگی فقط در تنظیمات کار می کند، هر چه که در قسمت های مختلف تنظیمات گم شدید، می توانید به جایی که بودید با یک کلیک ساده برگردید.

بیشتر بخوانید  سامسونگ و ادامه دادن به تمسخر آیفون

 

کپشن تصاویر

برای مدت ها در برنامه ی «Photos app» سیستم عامل MacOS مک بوک های اپل، همچین ویژگی ایی وجود داشت که کاربران بتواند به منظور هر چه سریع تر پیدا کردن تصاویر گالری خود، کپشن یادداشت کنند و حالا در iOS 14، اپل این ویژگی را برای کاربران آیفون و آیپد نیز فراهم کرده است.

به اپلیکیشن گالری آیفون بروید، تصویر مورد نظر تان را به بالا سوآیپ کنید و در قسمت «additional details» بر روی «Add a Caption» کلیک نماید و هر کپشنی که مد نظرتان است را یادداشت و ذخیره سازی کنید.

 

ولوم بالا/ پایین برای کنترل دوربین

در iOS 14، می توان از دکمه های ولوم برای کنترل دوربین استفاده کرد. اگر هنگام باز بودن اپلیکیشن دوربین ، دکمه ولوم بالا صدا را فشار دهید و نگه دارید، چندین  عکس متوالی پشت سر هم از گرفته می شود.

اگر حین بودن در اپلیکیشن دوربین، ولوم پایین را برای چند ثانیه نگه دارید، به سرعت ویدیو گرفتن شروع می شود. این ویژگی به کاربران این فرصت را می دهد که بدون اتلاف وقت و جابجایی بین حالت عکاسی و دوربین، ویدیو گرفتن را آغاز کنند.

حالت ولوم بالا دوربین به صورت پیش فرض در iOS 14 فعال نگردیده است؛ برای فعال کردن این ویژگی باید به تنظمیات وارد شوید و این ویژگی را در قسمت دوربین فعال سازی کنید. در مورد ولوم پایین این طور نیست؛ چرا که این ویژگی به صورت خودکار در iOS 14، به صورت پیش فرض فعال شده است.

 

جلوگیری از دانلود شدن اپلیکیشن ها در هم اسکرین

یکی از مهم ترین ویژگی های iOS 14 ،دقیقا همانطور که در بالا گفتیم، ویژگی ایی به نام کتاب خانه است؛ جایی که iOS 14 به صورت خودکار اپلیکیشن ها را دسته بندی و مرتب می کند. به همین علت ،دیگر اصلا، نیازی نیست که اپلیکیشن ها در هم اسکرین ذخیره شوند. در صورت نیاز و به منظور پنهان سازی آن ها، می توانید، آن دست اپلیکیشن ها را از هم اسکرین حذف کنید و در عوض، به آن ها در کتاب خانه دسترسی داشته باشید.

این ویژگی فرصت چنین چیزی را برای شما به منظور فراهم کردن هر چه بیشتر خصوصی سازی گوشی هوشمندتان، فراهم کرده است. برای فعال سازی این ویژگی به تنظیمات بروید و در قسمت هم اسکرین این ویژگی را فعال سازی کنید.

 

صفحه های اپلیکیشن را پنهان کنید

دوباره با وجود کتاب خانه اپلیکیشن، دیگر نیازی به سازمان دهی صفحات اپلیکیشن نیست. اگر می خواهید از شر صفحات اپلیکیشن ها راحت بشوید تا صفحه هم اسکرین مرتب تری را داشته باشید، بر روی هم اسکرین برای چندین ثانیه کلیک کنید، بر روی چندین نقطه ایی که در پایین نشان داده می شوند نیز کلیک کنید و پس به نمایش درآمدن صفحه ها، بروی آن دست صفحه هایی که نمی خواهید ببینید، کلیک کنید.

 

حالت  تصویر در تصویر

حالت تصویر در تصویر iOS 14 که در آیفون کار می کند، بسیار هیجان انگیز نیست چرا که ویژگی اندروید به شمار می آید، با این تفاوت که فقط برای ویدیو های یوتیوب به نمایش گذاشته نخواهد شد، بلکه برای فیس تایم و … عمل نیز می کند. یک ویژگی دیگر تصویر در تصویر iOS 14 این است که اگر شما ویدیو در حال پخش حالت تصویر در تصویر را به سمت کناره بکشید، صدای ویدیو پخش خواهد شد اما تصویر نه! و با کشیدن دوباره ی تیک سمت راست، دوباره ویدیوی در حال پخش در حالت تصویر در تصویر به فعالیت خود ادامه می دهد.

این ویژگی و قابلیت پنهان کردن حالت تصویر در تصویر به چه دردی می خورد؟ این ویژگی جدید iOS 14 به شما این فرصت را می دهد، هر زمان که خواستید هم زمان، هم کلیپ یوتیوب تان را ببینید و هم مشغول فرستادن پیام به رفیق تان باشید؛ شاید هم بخواهید آهنگی که از یوتیوب دانلود نکرده اید را هنگام ورزش کردن گوش کنید! 🙂

 

زوم تصاویر

iOS 14، این فرصت را به کاربران می دهد که در اپلیکیشن گالری، بتوانند به مقدار بسیاری زیادی تصاویر را زوم کنند. این ویژگی به درد آن دست افزادی می خورد که می خواهند خودشان حتی کوچک ترین جزییات را در تصاویر کشف کنند.

 

Back Tap

«Back Tap»، یک ویژگی دسترسی وار است که به کاربران با 2 بار یا چندین کلیک بر روی دکمه بک آیفون، می توانند کارهای مختلف زیادی را انجام بدهند.

از بک تپ می توان برای انجام بعضی از کارها همچون دسترسی به کنترل سنتر، قفل نمایشگر، هم اسکرین، سوئیچر اپلیکیشن ها، تغییر صدا، بالا آوردن سیری، بی صدا کردن آیفون، گرفتن اسکرین شات، دسترسی به شورتکات ها و … استفاده شود. علاوه بر آن، می توان بک تب را برای دسترسی سریع تر از ویژگی هایی همچون Assistive Touch یا  Magnifier ،Voiceover تنظیم کرد.

برای دسترسی به بک تب وارد تنظیمات بشوید، به قسمت Tapping Accessibility وارد شوید، بر روی Touch کلیک کنید و گزینه Back Tap را فعال کنید.

 

پنهان کردن تصاویر آلبوم

ویژگی پنهان ساختن تصاویر آلبوم از پیش در نسخه های قبلی iOS وجود داشت؛ اما چه پنهان کردنی، وقتی که در آلبوم دیده می شدند!

در آپدیت های نسخه های قبلی iOS، با وجود پنهان ساختن تصاویر، با چند کلیک ساده همگی شان مشخص می شدند!

در جدیدترین آپدیت iOS؛ ویژگی ایی در iOS 14 وجود دارد که به کاربران این فرصت را می دهد ،در صورت فعال سازی کردن در تنظیمات، تصاویر پنهان شده در لیست آلبوم مشخص نباشد! که کار را برای کسانی که دنبال سرک کشیدن به گالری کاربران آیفون هستند، کمی سخت می کند، اما ضعف این ویژگی این است که تصاویر پنهان شده به سادگی در اپلیکیشن هایی همچون واتساپ، تلگرام، اینستاگرام، … (هنگامی که که کاربر عکس می خواهد انتخاب می کند که به اشتراک بگذارد یا …) قابل رویت است!

 

برای اطلاع بیشتر از iOS 14، مطلب های درج شده در زیر را از دست ندهید.

چگونه باید اپلیکیشن های پیش فرض را در iOS 14 تغییر بدهیم؟

اندروید 11 یا iOS 14؛ کدام یک بهتر است؟ مهم ترین ویژگی جدید هر کدام چیست

 

منبع: macrumors

زمان انتشار در macrumors:   شش روز پیش

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : 14 تا از ویژگی های پنهان iOS 14، که می توانید همین الان کشف کنید!

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *