پادویش

عبور غافلگیر کننده یک سیارک از کنار کره زمین تا 2 هفته دیگر

asteroid-2015-tb145-5

چندی پیش بود که خبری (برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید) مبنی بر عبورک سیارک ۸۶۶۶۶ (۲۰۰۰ FL10) با عرض تا ۲.۶ کیلومتر،با سرعت ۶۴ هزار و ۳۷۴ کیلومتر در ساعت از کنار زمین را منتشر کردیم و گفتیم که این سیارک در سایز و اندازه ای بود که قادر باشد حیات را بر روی زمین پایان بخشد، اما خوشبختانه فاصله آن در زمان عبور از کنار زمین، ایمن بود. ۸۶۶۶۶ نخستین بار ۱۶ سال پیش شناسایی شد و شبیه سیارک آپولو ۱۸۶۲ است که جزء اجسام خطرناک بالقوه (PHO) طبقه‌بندی شده است، اما فاصله ی آن از زمین در مقایسه با سیارکی که در آینده از کنار زمین عبور خواهد کرد بسیار بیشتر بود.

اما این بار درست به فاصله یک ماه مانده، سیارک 2015 TB145 که قطری بین 280 تا 620 متر دارد و با سرعت 126 هزار کیلومتر در ساعت در حال سفر کردن است دو هفته پیش توسط تلسکوپ Pan-STARRS در هاوایی شناسایی شد. گفته شده که در روز 31 اکتبر (9 آبان) این سیارک از فاصله 499 هزار کیلومتری زمین عبور خواهد کرد و بزرگترین جسمی است که اخیرا از نزدیک سیاره ما گذر کرده است.

ناسا دلیل ناشناخته ماندن سیارک تا این اواخر را مدار عجیب و متمایل به بالای سیارک اعلام کرده است و اطمینان داده که این جسم از فاصله ایمنی از زمین عبور خواهد کرد

سیارک 2015 TB145 که از فاصله نزدیکتری نسبت به سیارک پیشین 2004 BL86 عبور خواهد کرد، از لحاظ اندازه تا حدی شبیه و شاید بزرگتر از آن است اما قمری به همراه ندارد. در هر صورت، این جسم، جدیدترین عبور نزدیک شناخته شده پس از 2004 XP14 در سال 2006 و پیش از 1999 AN10 در اوت 2027 بشمار می‌رود.

اگرچه این مواجهه غافلگیرکننده است، اما فرصت خوبی را برای بسیاری از رصدخانه‌ها به منظور آزمایش قابلیت‌های تصویربرداری و پیگیری با رادار خود ارائه خواهد کرد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و تازه های دنیای تکنولوژی و پیوستن به کانال زوم تک در تلگرام، اینجا کلیک کنید.

منبع : nineplanets

چقدر از این مطلب خوشتان آمد ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نظرات در مورد : عبور غافلگیر کننده یک سیارک از کنار کره زمین تا 2 هفته دیگر

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *