پادویش

عبور سیارک غول‌پیکر از نزدیکی زمین

برخورد سیارک با کره زمین

زمین بار دیگر جان سالم به در برد! اجسام آسمانی زیادی ممکن است وارد جو کره ی زمین شوند که پس از آن به دلیل فشار بالای جو منفجر و نابود می شوند،اما اجسام آسمانی بزرگ به این راحتی تن به شکست نمی دهند و با عبور از جو کره ی زمین و برخورد با سطح آن،در صورت داشتن اندازه و سرعت کافی حتی می توانند حیات بر روی این کره خاکی را به طور کلی از بین ببرند.

فرادرس

طبق اعلام ناسا،شنبه مورخ 18 مهر ماه،سیارک 86666 (2000 FL10) که با عرض تا 2.6 کیلومتر،با سرعت 64 هزار و 374 کیلومتر در ساعت از کنار زمین عبور کرد،در سایز و اندازه ای بود که قادر باشد حیات را بر روی زمین پایان بخشد، اما خوشبختانه فاصله آن در زمان عبور از کنار زمین، ایمن بود.این سیارک نخستین بار 16 سال پیش شناسایی شد و شبیه سیارک آپولو 1862 است که جزء اجسام خطرناک بالقوه (PHO) طبقه‌بندی شده است.

اگر سیارکی به اندازه 86666 با زمین برخورد کند، بدون شک لایه ازن را از بین برده، بر آب‌وهوا تاثیر گذاشته و سونامی‌هایی با ارتفاع حداقل 91 متر بوجود خواهد آورد که تلفات زیادی را در جوامع ساحلی به همراه خواهد داشت.

این سیارک‌ها از مداری برخوردارند که از احتمال مواجهه نزدیک با زمین برخوردارند و و در صورت هرگونه تصادم می‌توانند آسیبهای قابل توجهی را بجا بگذارند.

هر سیارک بزرگی در فاصله هفت میلیون 402 هزار و 982 کیلومتری زمین قرار بگیرد، PHO یک تلقی می‌شود.

 

منبع : ایسنا

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : عبور سیارک غول‌پیکر از نزدیکی زمین

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *