راهنمای نصب بلندگو و ساندبار حرفه ای در خانه

اگر به تازگی تعدادی اسپیکر جدید خریده اید و یا اینکه از قبل اسپیکرهایی داشتید ولی نتوانستید صدای موردنظر خود را دریافت نمایید، ما خبر خوبی برای شما داریم: تنظیم اسپیکرها در جهت مناسب آنقدرها کار سختی نیست و به راحتی می توانید اسپیکر خود را به خوبی تنظیم کنید تا صدایی دلنشین از آن ها دریافت نمایید. گاهی اوقات نیز شرایط آنقدرها آسان نیست! بسیاری از کمپانی های تولید کننده ی تجهیزات صوتی علاوه بر فروش دستگاه های صوتی، به دلیل تنظیم آن ها و طراحی محل قرارگیری نیز از مشتریان خود سود دریافت می نمایند.

راه اندازی بلند گو و ساندبار در خانه

راه اندازی و طراحی بلندگوها و سیستم های صوتی می تواند از روی فریب دادن ذهن صورت بگیرد، زیرا سیستم های صوتی در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی می شوند و تنظیمات ظاهری نیز اهمیت بسیاری دارد. به عنوان مثال شما می توانید در یک سیستم صوتی، بلندگوهای استریو را بدون گیرنده خریداری نمایید یا اینکه می توانید یک ساب ووفر خریداری کنید. برخی از افراد نیز احتمال دارد یک بلندگوی قوی یا نواری را برای سیستم صوتی خود خریداری نمایند تا فضای کمتری را اشغال نماید ولی یک پانچ قدرتمند را ایجاد کنند.

مهم نیست که شما قصد دارید چه سیستم صوتی را با چه برندی طراحی و دیزاین نمایید. ما خوشحالیم که می توانیم شما را در این عرصه همراهی نماییم. ایده های بسیاری در مورد نحوه ی دیزاین سیستم های صوتی برای شما داریم و در این راه از مهندسین و متخصصان بسیاری استفاده کرده ایم تا بهترین بهره وری را در منزل شما ارائه نماییم. بنابراین، پیش از آنکه تمامی سیستم صوتی منزل خود را غیرفعال کنید، ابتدا با مطالعه ی این مقاله در مورد نحوه ی طراحی سیستم صوتی تصمیم بگیرید و سپس دست به انجام این کار بزنید.

نکته اول: اگر مقدور می باشد، از گوشه ها شروع کنید

قطعا شما پیش از اینکه یک اسپیکر را برای منزل خود خریداری کنید، در ابتدا به این موضوع فکر می کنید که آیا این اسپیکرها می تواند در فضای منزلتان صدای صافی را ارائه دهد؟ … در این شرایط به احتمال سیستم 7.1.2 تنظیم بلندگوها در ذهن شما نیست و در این مورد اطلاعاتی هم ندارید. به طورکلی این سیستم خوب است و ما می توانیم با این سیستم ارتباط برقرار کنیم ولی در ابتدا باید به چند نکته توجه داشته باشیم.

از نظر علمی تنظیم سیستم صوتی در یک فضای بسته در ابتدا به این صورت است که اگر محل بلندگوها به درستی تنظیم گردد، امواج صوتی از کاربر دور نخواهد شد و در صورتی که با هر سطحی برخورد نماید، دوباره بازتاب می شود. هر چه سطح بازتابنده بیشتر باشد، هرزروی صدا نیز بیشتر خواهد شد. به همین دلیل آکوستیک یک اتاق بر صدای موسیقی و ویدئو تاثیر گذار می باشد. به عنوان مثال اگر منزل شما دارای یک دست مبلمان بزرگ، صندلی های بلندذ و روبه پنجره داشته باشد، حجم زیادی آکوسک ضعیف و نیمه شفاف را جذب می نماید و ر نتجه صدای شفاف ر از بین می برد. با تمامی این تفاسیر صدا بازتابنده بیش از ح متوقف می گردد و حتی صدای شما نیز تحریف می شود.

در صورتی که شما یک سیستم صوتی را در یک فضا با سطوح انعکاسی بالا قرار بدهید، نظیر کف پوش های چوبی سخت، دیوارهای گچی و انواع شیشه های مینیاتوری کوچک تمامی سطوح شما از نوع بازتابنده خواهند بود  که یکی از مدیر محصول های کمپانی Bose در این خصوص می گویند: صدایی شفاف به گوش خواهد رسید.

نکته دوم: اسپکر صحیح را برای فضاهای خالی انتخاب کنید

مدیر ارتباطات محصولی در Bowers & Wilkins می گوید: در صورتی که فضای قرارگیری اسپیکر شما کوچک باشد خواهید دید که بزرگترین اسپیکرهای ما به راحتی برای پاسخگویی به نیازهای شما قوی هستند. تنظیمات شخصی بخش بزرگی از امکانات را برای گوش دادن و تجربه ای قدرتمند برای شما ایفا می کنند. این موضوع نیز به این دلیل است که ایجاد کنندگان صدای hi-fi به شکل قابل ملاحظه ای با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند. در کیب سه عنصر در کنار یکدیگر به خوبی سبب شده است تا بتوانید صدایی شفاف از اسپیکرهای منزل خود دریافت نمایید.

در اصل ، سیستم پردازش دیجیتال DSP به یک روش محبوب در میان سازندگان اسپیکر  برای ایجاد یک صدای فیزیکی شفاف تبدیل شده است. برای مثال به منظور تنظیم صدای استریوی ایده آل بلندگوهای کانالی چپ و راست به شکلی متقارن تنظیم می شوند که در زمان استفاده از یک بلندگو، پردازنده ی سیگنال می تواند صدای بلندگوهای چپ و راست را تشخیص دهد و حتی اگر از یک محفظه استفاده کنید، می توانید به راحتی صدایی استریو و شفاف دریافت نمایید.

بیشتر بخوانید  اسپیکر منحصربفرد Bang and Olufsen معرفی شد

نکته سوم: اسپیکرها را در گوشه های اتاق قرار ندهید

تا مقدار زیادی، تولید کنندگان در خصوص اینکه آیا گوشه های اتاق خارج از محدوده می باشند یا خیر، نظرات متفاوتی با یکدیگر دارند. یکی از مهندسان مپانی Bowers & Wilkins می گوید که این موضوع با نام “definite no-no” شناخته می شود که اسپیکرها را در گوشه ای از یک اتاق قرار بدهد. Pucci، از کمپانی Bose، با قرار دادن اسپیکرها در گوشه های اتاق موافق می باشد ولی آن را به طور کامل قبول ندارد و معتقد است که اگر بلندگوهای شما ساب ووفر نداشته باشند، می توانید این کار را انجام دهید.

قرار دادن اسپیکرهای یک در یک گوشه ی اتاق اثر “رونق” یا “بارگذاری مرزی” را افزایش می دهد، که این موضوع سبب افزایش Boss به دلیل عدم وجود رزونانس کروی می شود. اساسا، در صورتی که اسپیکر در گوشه های اتاق قرار بگیرد، صدا تنها از دیوارها درست به کناره های آن کشیده می شود. با فاصله کمی میان آن ها، امواج در یک جهت و در یک زمان خارج می شوند. “اگر اسپیکرهای خود را نزدیک به دیواره ی پشتی قرار بدهید، تقریبا در تمامی موارد میزان Boss را افزایش می دهد، ولی این موضوع می تواند به دلیل باز بودن فضا، انعکاس استریو و سرعت بخشیدن به آن صورت بپذیرد. اسپیکرهای بزرگتر به راحتی این اثر را تشدید می نمایند و Boss بیشتری اعمال می نمایند، Kerr د راین خصوص می گوید. “در عوض، می توانید بلندگوهای کوچک را به داخل اتاق بچرخانید تا دوباره صدای گم شده را بشنوند، زیرا آن ها به گونه ای طراحی شده اند که هوا را بیش از حد ببندند.”

نکته 4: تنظیم موزیک؟ تنظیم ویدئو؟ چرا هر دو نه!

یک خبر بد: “اگر تنها یک اسپیکر به تلویزیون خود اضافه کرده اید، صدای شما به طور کامل محو شده است. به عنوان مثال، ( کمپانی Bose) بلندگو های خود را برای تلویزیون بیش از بلندگوهای موسیقی بهینه سازی می کند و یا برعکس. ولی اگر تنها به یک منبع صدا و یا ویدئو گوش می دهید، می توانید مواردی نظیر افزایش صدا را اعمال نمایید تا مشتریان بتوانند صداها را بهتر بشنوند و اطمینان حاصل نمایند که اثرات 5.1 به طور مناسب ارائه می گردند. برعکس، اگر منبع موسیقی شما بلوتوث باشد، باید کارهایی انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که اکولایزر (EQ) برای موسیقی شما مناسب می باشد و به این ترتیب بهینه سازی صورت می گیرد.

عدم اعتماد زیادی به قابلیت هایی که واقعا نمی توانید کنترل کنید کاری اشتباه می باشد، مگر اینکه شما کنترل دستی بر روی EQ داشته باشید – بسیاری از بلندگوها برخی از تنظیمات دستی را ارائه می دهند تا صدا را به طوری که می خواهید ، بشنوید – در حالی که برای انجام این کار اگر یک سیستم بتواند هر دو مورد را به انجام برساند، حیرت انگیز است. (دستی و اتوماتیک)

نکته 4: یک ساب به سیستم صوتی خود اضافه کنید

اگر میگوییم که یک ساب ووفر به سیستم صوتی خود اضافه کنید، دلیلشاین است که بتوانید Boss لازم را دریافت نمایید. می توانید با کاهش میزان فشار وارده بر بلندگوها و تقسیم وظایف آن ها صدای موسیقی خود را گسترش دهید. یکی از مهندسان صدا می گوید که افراد می توانند صدای خوب رابشوند ولی اگر این اتفاق نمی افتد به این دلیل است که صدای Boss از زیر آن ها شنیده می شود و لذت آن را از بین می برد. بر اساس گفته های Pucci ، باس صدا معمولا قسمتی از طیف صوتی است که مصرف کنندگان به طور متوسط بیشتر از حد معمول انتظار دارند. به هر حال، هر کسی صدای باس بیشتر را دوست دارد. کودکان اصولا این مورد را دوست دارند و به طور معمول همسایگان در آپارتمان ها یا ساختمان های آپارتمانی ممکن است یک زمین لرزه کوچک را در ساعت های اوج Boss اسپیکر شما ندیده باشند. این جلسه ی شنیدن موسیقی شما ممکن است موجب بیخوابی اطرافیان شما گردد.

 

بیشتر بخوانید

 

در ادامه با زوم تک همراه باشید …

 

منبع: techradar

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : راهنمای نصب بلندگو و ساندبار حرفه ای در خانه

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *