پادویش

بررسی تخصصی / عواقب اشتراک گذاری اطلاعات خصوصی در شبکه های اجتماعی

social-networksmain

یکی از عواملی که در به وجود آمدن معنا و مفهوم “دهکده جهانی” موثر بوده ، موضوع پیدایش شبکه های مجازی اجتماعی است. با گسترش استفاده از بستر اینترنت و به تبع آن افزایش استفاده از شبکه های اجتماعی، مردم در سراسر دنیا در نقطه ای گردهم آمدند، گویی که تمامی فاصله ها از میان رفته و تمامی آن ها در یک دهکده کوچک در کنار یکدیگر قرار دارند.
امروزه نحوه ارتباطات انسان ها با راه یافتن این شبکه های اجتماعی به گوشی های تلفن همراه به کلی تغییر کرده است و شبکه های اجتماعی بیش از پیش بر روی زندگی افراد اثر می گذارند.
اگرچه نحوه کاربرد آن ها می تواند بسته به هدف کاربر متفاوت باشد، اما چه در استفاده شخصی و چه تجاری باید نکاتی را رعایت کرد تا حریم خصوصی ما به خطر نیفتد. در این بررسی ما دو عامل اساسی را مورد توجه قرار داده ایم، با ما همراه باشید.
.

چه اطلاعاتی از خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم؟
در ابتدای عضویت در شبکه های اجتماعی از ما درخواست می شود تا برای تعامل بهتر با بقیه و یافتن دوستانی بیشتر، نمایه (پروفایل) خود را تکمیل کنیم. شما ممکن است تصمیم بگیرید تا نمایه خود را به طور کامل پر کنید و این گونه تمامی افرادی که قادر به دیدن آن هستند، از جزئیات شخصیتی شما گرفته تا مکان های تفریحی مورد علاقه تان با خبر می شوند.آیا این واقعا مورد خواست شما است؟
پس از تکمیل عضویت ما حالا زمان آغاز فعالیت رسیده و از ما خواسته می شود تا لحظه های خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم که ثبت آن ها توسط متن،عکس یا فیلم ممکن است عواقبی را برای ما داشته باشد که به ترتیب موارد ذکر شده هرچه جلو می رویم شدت عواقب آن برای ما بیشتر می شود.

از آنجایی که رفته رفته میزان استفاده افراد از شبکه های اجتماعی در حال گسترش است و می بینیم که اطرافیان ما حتی هنگامی که پیش ما هستند فعالیت در شبکه های اجتماعی را به هم نشینی با ما ترجیح می دهند، ممکن است این فعالیت زیاد سبب اشتراک گذاری مطالبی شود که باید در مورد حفظ حریم آن ها تامل بیشتری کرد.

social-network-links
پیش از ادامه این حقیقت را در نظر بگیرید که شبکه اجتماعی یک مکان عمومی است.با گذشت زمان و پرکاری شما در شبکه های اجتماعی پس از مدتی حساب کاربری شما از لحظه لحظه زندگیتان که می تواند حاوی عکس و فیلم نیز باشد پر می شود که این می تواند بعدها مورد سوء استفاده دیگران قرار بگیرد.تاکنون موارد زیادی از سوء استفاده در شبکه های اجتماعی مشاهده شده که ناشی از عدم رعایت همین موارد است.
ایا شما حاضرید تا یک آلبوم شخصی خود همراه با توضیحات اضافی را به طور کامل در اختیار همگان قرار دهید؟

بیشتر بخوانید  حفظ امنیت در شبکه های اجتماعی زیر ذره بین زوم تک

.
چه کسانی را به عنوان “دوست” انتخاب می کنیم؟
اگرچه در ابتدا ممکن است هدف شما از عضویت تنها ارتباط با اقوام و دوستان و آشنایان باشد، اما همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، شبکه های اجتماعی همواره ما را به گسترش فعالیت دعوت می کنند. از این رو رفته رفته با افراد بیشتری آشنا می شوید و آن ها کم کم به زندگی شما پای می گذارند، اما آیا چند درصد از این افراد مانند شما اطلاعات نمایه پروفایلشان، حتی نوع جنسیتشان را به درستی تکمیل کرده اند؟
همه چیز در اینجا مجازی است و شما جز چند عکس و چند خط تایپ شده چیزی دیگری از افراد نمی دانید.از یک فرد مجازی همه چیز بر می آید. او می تواند صاحب گران قیمت ترین ماشین شهر و یا مالک چندیدن ویلا در شمال کشور باشد.
او همچنین می تواند زیباترین دختری که تا به حال دیده اید باشد، اما چند درصد احتمال می دهید که تصویر آن ماشین گران قیمت و آن دختر زیبا متعلق به صاحب آن حساب کاربری باشد؟

Social-Networksاز این گذشته وقتی داشتن تمامی این موارد در این دنیا ممکن است،پس ادعا به حقیقت گویی و اخلاق خوب نیز نمی تواند کار سختی باشد.چند درصد احتمال می دهید که آن پسر خوش اخلاق و یا دختر خوش رو که خود را به شما معرفی کرده شخصیت واقعی خود را آن هم فقط برای شما بازگو کرده است؟
از آنجایی که ممکن است شما مجذوب این موارد بشوید، گفتن خصوصی ترین حرف هایتان به طرف مقابل امری خارج از ذهن نیست و همین امر است که اهمیت مورد دوم برای صیانت از اطلاعات شخصی، یعنی رعایت موارد لازم در انتخاب دوست را مشخص می کند.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که در برخی موارد مشاهده شده که یافتن دوست در دنیای مجازی سبب یافتن بهترین همراهان در دنیای واقعی شده است،اما باید بدانید که محتاط بودن در این زمینه بسیار بسیار مهم است.
پس اگر می خواهید آشنایی خود را با فردی از شبکه های اجتماعی به دنیای واقعی بکشانید، حتما در این مورد محتاط عمل کنید.

با توجه به دو مورد بررسی شده در بالا، غربالگری محتوای قرار داده شده در شبکه های اجتماعی و انتخاب دوستان مناسب حرف اول را برای صیانت از حریم و از اطلاعات خصوصی شما می زنند.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : بررسی تخصصی / عواقب اشتراک گذاری اطلاعات خصوصی در شبکه های اجتماعی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *