پادویش

تکنولوژی تصویر برداری سنجش عمق سه بعدی جدید، زیر نور خورشید کار می کند

تکنولوژی تصویر برداری سنجش عمق سه بعدی جدید، زیر نور خورشید کار می کند

محققان آمریکایی، که توسط یک دانشمند روباتیم هندی رهبری می شدند، تکنولوژی تصویری جدید را به وجود آورده اند که مشکل اصلی دوربین های عمق سنج سه بعدی، یعنی عدم توانایی در تصویر برداری در فضای خیلی روشن، به خصوص در زیر نور خورشید، را بر طرف می کند.
دوربین های عمق سنج، مانند کینکت ماکروسافت برای بازی های کامپیوتری، از سنسور های سه بعدی بهره می برند.
کلید این ماجرا در این است که دستگاه، فقط مقدار نور مورد نیاز خود را از محیط دریافت کند.
اسریناواسا ناراسیمهان، پرفسور رباتیک در دانشگاه کارنگی ملون می گوید :” راهی وجود دارد که ما از طریق آن می توانیم فقط پرتو های نوری که می خواهیم داشته باشیم، نور دریافت کنیم.”
او اضافه کرد که ” ما نیازی به الگوریتم های پردازش عکس جدیدی نداریم. ما حتی نیاز به یک پردازش اضافی برای کاهش نویز ها نیز نداریم چون اصلا نویزی دریافت نمی کنیم. تمام این کار ها به وسیله ی سنسور ها انجام می شود.”
محققان یک مدل ریاضیاتی تولید کرده اند که کمک می کند تا دوربین این دستگاه ها و منبع نور آن به طورموثری با یک دیگر کار کنند تا نور های اضافی یا همان نویز ها حذف شوند. اگر این نور ها حذف نشوند سیگنال های لازم برای تشخیص خطوط صحنه، دریافت نمی شوند.
نمونه ی اولیه از این مدل، یک لیزر پروژکتور را با یک دوربین با شاتر غلطکی هماهنگ می کند، همان دوربینی که در اکثر گوشی های هوشمند از آن استفاده می شود تا دوربین فقط آن بخش از نور را که توسط لیزر زمانی که در حال اسکن کردن صحنه است، به عنوان کناره های صحنه تشخیص داده شده اند، شناسایی کند.
این موضوع باعث می شود تا دوربین ها حتی زیرنور مستقیم آفتاب نیز کار کنند. برای مثال می تواند از یک لامپ روشن عکس برداری کرد و خود حباب لامپ را دید.
این قابلیت در کنار قابلیت های دیگر دوربین ها، میتواند تکنولوژی تصویر برداری را برای برنامه های زیادی قابل انطباق تر کند. برای مثال تصویر برداری پزشکی و نمایان شدن نقاط تاریک و مبهم برای ربات هایی که برای کاوش ماه و سیارات از آن ها استفاده می شود.

به این پست امتیاز بدید

نظرات در مورد : تکنولوژی تصویر برداری سنجش عمق سه بعدی جدید، زیر نور خورشید کار می کند

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *